Papež František odletěl ze Slovenska zpět do Vatikánu

Papež František, který byl od neděle na čtyřdenní návštěvě Slovenska, odcestoval dnes odpoledne z bratislavského Štefánikova letiště zpět do Vatikánu. Na letiště se s hlavou katolické církve přišla rozloučit slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, nejvyšší ústavní činitelé, zástupci katolické církve a další hosté. U cesty k letišti stály desítky věřících, kteří doufali, že ještě naposledy hlavu katolické církve zahlédnou, popsal server Sme.sk.

Se slovenskou prezidentkou papež před odletem ještě krátce promluvil v letištním salonku. Čaputová jej pak doprovodila po červeném koberci až k letadlu. Před nástupem do stroje italské letecké společnosti Alitalia si František podal ruku s církevními představiteli, premiérem Eduardem Hegerem a předsedou parlamentu Borisem Kollárem. Na palubě stroje doprovázejí nejvyššího představitele katolické církve novináři. Let do Říma potrvá asi dvě hodiny.

Při dnešní mši v Šaštíně na západě Slovenska poblíž hranic s Českou republikou vyzval papež k dialogu a solidárnosti. Bohoslužby u příležitosti svátku slovenské patronky Panny Marie Sedmibolestné, kterou vyvrcholila jeho čtyřdenní návštěva, se zúčastnilo několik desítek tisíc lidí. František v kázání nabádal věřící, aby vedli rozhovor s lidmi s odlišnými postoji a soucítili s lidmi v nouzi. Kněžím vzkázal, aby měli kratší a srozumitelnější kázání.

V pondělí se kromě jiného František setkal s vrcholnými politiky země, s představiteli církve a na schůzce se zástupci židovské komunity odsoudil antisemitismus. V úterý se papež vyslovil proti diskriminaci Romů a hovořil o nutnosti integrace této menšiny. Učinil tak při návštěvě největšího romského sídliště na Slovensku Luníku IX na okraji Košic. Promluvil také k mladým lidem na košickém víceúčelovém stadionu.

Zájem veřejnosti o účast na akcích s papežem zaostal za původními očekáváními, patrně kvůli šíření koronavirové infekce a epidemickým omezením. Celkově se na veřejné události s Františkem na Slovensku přihlásilo přes 100.000 lidí. Papež naposledy na Slovensko zavítal v roce 2003, tehdy jím byl Jan Pavel II. Před příjezdem na Slovensko František strávil den a půl také v Maďarsku.

Související

Více souvisejících

Papež František

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Šťastný muž

Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce

Štěstí není jen něco, co se nám děje, ale něco, co můžeme aktivně ovlivňovat. Někteří lidé mají přirozeně veselejší povahu, zatímco jiní se s ní tolik neztotožňují. Bez ohledu na to, jaký typ člověka jste, existují způsoby, jak své návyky změnit a do života přinést více radosti. BBC sestavil několik ověřených tipů, které mohou váš život obohatit o větší pocit štěstí

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Auto vjelo do davu lidí v New Orleans

Mimořádná zpráva Teroristický útok v New Orleans: Auto najelo do davu lidí, řidič začal střílet

Na přelomu roku se oslavy na Bourbon Street v New Orleans proměnily v děsivou tragédii. Během rušného novoročního večera najelo auto do davu lidí a řidič poté začal do davu střílet. Zemřelo 10 lidí a zraněno je dalších 30. Událost potvrdila městská agentura pro krizové situace NOLA Ready, která zároveň vyzvala obyvatele i návštěvníky, aby se oblasti Canal a Bourbon Street vyhnuli. Policie pachatele útoku zastřelila.

před 3 hodinami

Donald Trump

Co nás čeká v roce 2025? Pět světových klíčových momentů, které se vyplatí sledovat

Rok 2025 je tady a nelze přehlédnout, že média tradičně přinášejí ponuré předpovědi o tom, jak nadcházejících 12 měsíců bude ještě náročnějších, než ty předchozí, upozornil server Politico. Nicméně existují i optimističtější pohledy, které naznačují, že příští rok může přinést nové příležitosti a pozitivní změny, ať už jde o ukončení válek, posun geopolitické rovnováhy, nebo technologické pokroky.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Sydney přivítalo rok 2025

Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům

Úderem jedné hodiny odpolední našeho času vstoupil celý svět do roku 2025. Kvůli existenci časových pásem trval přechod prakticky jeden celý den. Nový rok jako první přivítali obyvatelé Kiribati a Austrálie, poté i velké části Asie a Evropy včetně Česka, kde se největší oslavy pořádaly tradičně na náměstích v Praze, a následně do něj vstoupila Amerika. Přechod do nového roku završil Bakerův ostrov, kde půlnoc nastala ve chvíli, kdy už má Kiribati 2. ledna.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Gaza

Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze

Alaa Al-Shawish, bosá v blátě u přeplněné vodní stanice v centrální Gaze, svírá prázdnou nádobu a zoufale hledá čistou vodu pro svou rodinu. S příchodem zimy ji přemáhá strach, jak zvládnou mrazivé počasí. Její rodina nyní přebývá v provizorním stanu v Deir Al-Balah poté, co musela utéct z města Gaza kvůli intenzivnímu bombardování. Nové prostředí však podle CNN přináší další smrtelné hrozby.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno před 18 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy