Nová vlna cel zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem zásadně promění ekonomické vztahy Spojených států se zbytkem světa. Cílem je oživit domácí výrobu, avšak mnoho firem stále váhá, zda přesunout své dodavatelské řetězce zpět do USA. A to právě kvůli Trumpovi.
Přestože Bílý dům ve středu oznámil podrobnosti celní politiky, konečný cíl zůstává nejasný. A právě tato nejistota může být pro dlouhodobé investice fatální. „Pokud chcete, aby firmy stavěly nové závody, musíte jim říct konečnou cenu, která zahrnuje i riziko cel,“ uvedl pro Politico bývalý člen Trumpovy administrativy.
Teoreticky mohou cla fungovat jako nástroj nátlaku na firmy, aby přesunuly výrobu do USA. Spojené státy jsou bohatou zemí s jedním z největších spotřebitelských trhů na světě, a Trump pravděpodobně správně předpokládá, že obchodní partneři se budou snažit udržet přístup na tento trh. Nicméně řada podnikových manažerů uvedla, že v současné chvíli není možné rozhodnout, zda se přesun vyplatí – především kvůli Trumpově nepředvídatelnosti.
Klíčové otázky zůstávají nezodpovězené: Pokud se situace na trzích zhorší, ustoupí Trump? Jak moc se cla v příštích letech změní? A co se stane po prezidentských volbách v roce 2028? Mnoho firem proto může raději vyčkávat, než investovat obrovské prostředky do výroby v USA.
Ačkoli vláda zveřejnila konkrétní sazby pro jednotlivé země, stále není jasné, co bude následovat. Barry Ritholtz, investiční manažer společnosti Ritholtz Wealth Management, na otázku, zda Trumpova opatření přinesla trhům očekávanou jistotu, odpověděl: „Možná, ale uvidíme. Hodně záleží na tom, jak zareagují naši spojenci a obchodní partneři. Pokud se rozpoutá celní válka, může to být ještě mnohem horší.“
Průměrná celní sazba podle analytika Omaira Sharifa z firmy Inflation Insights vzroste na 25 až 30 %, zatímco loni se pohybovala kolem 2 %. Jde o extrémně razantní změnu, která překvapila finanční trhy. Trump tak vytvořil další bariéru – tentokrát v podobě cel.
Bude „celní zeď“ růst?
Otázkou zůstává, zda se výše cel může změnit. Administrativa zatím nejedná o snížení sazeb pro jednotlivé země. Podle jednoho z vysokých vládních úředníků jsou „státy sice velmi zainteresované na tom, aby měly vyváženější obchodní vztahy, ale teď se soustředíme hlavně na implementaci celního režimu.“
Trump zároveň naznačil, že cla by mohla být ještě vyšší, než jsou nyní. „Toto není plně reciprocitní. Je to vlídná reciprocita,“ prohlásil v Bílém domě s tím, že výkonný příkaz mu dává prostor na případnou reakci vůči odvetným opatřením jiných zemí.
Vláda tvrdí, že vytváří podmínky pro dlouhodobý hospodářský růst. „Vracíme se na správnou cestu,“ uvedl ministr financí Scott Bessent pro Fox News. Zatímco však Trumpova administrativa slibuje ekonomickou prosperitu, domácí průmysl čelí stagnaci.
„Výrobní podniky odkládají zásadní rozhodnutí,“ uvedl Jay Timmons, šéf Národní asociace výrobců, pro CNBC. „Čekají, jestli se jim investice a nábor nových zaměstnanců vyplatí. A to není dobré pro ekonomiku.“
V této nejistotě se americké firmy i globální trhy mohou připravit na jedno – obchodní válka ještě zdaleka nekončí.
Související

Trump mění cla. Číně to osolil, dalším zemím je snížil kvůli ochotě jednat

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje
Donald Trump , firmy , dovoz a vývoz , clo
Aktuálně se děje
včera

Policie vyšetřuje, co se stalo s účtem premiéra. Fialu napadli hackeři
včera

Sparta je nad propastí. Kometa podruhé vykradla O2 arenu, rozhodlo se v prodloužení
včera

Trump mění cla. Číně to osolil, dalším zemím je snížil kvůli ochotě jednat
včera

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje
včera

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje
včera

Velká loupež v Praze. Pryč je přes sto milionů, případ šetří i mordparta
včera

Předpověď slibuje teplé počasí. Do Velikonoc se máme na co těšit
včera

Cimického odvolání se oproti plánu řešit nezačalo. Kvůli absencím
včera

EU odpovídá na americká cla: Zavádí odvetná opatření ve třech fázích, dotknou se zboží za miliardy
včera

Kde je slibovaná bazuka na Trumpa? Unijní byrokracie na USA nejde s hysterickou odvetou, ale chladným kalkulem
včera

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem
včera

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu
včera

Evropské akciové trhy prudce padají. Trump se poprvé vyjádřil k čínské odvetě
včera

Mimořádná zpráva Čína odpovídá: Zavádí 84% odvetná cla na americké zboží
včera

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře
včera

Trumpova masivní cla jsou jen začátek. Co ještě může přijít z Bílého domu?
včera

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují
včera

Kdo se podřídí jako první? Čína nemá důvod Trumpovi ustupovat, očekává se velmi tvrdá reakce
včera

První reakce na cla: Je to legendární, honosí se Trump. Budeme bojovat, slibuje Čína
včera
Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ
Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.
Zdroj: Jakub Jurek