Proč je v Belgii tolik mrtvých s covid-19? Oběti počítají jinak, ale už si to vyčítají

Belgie, která má přes 11 miliónu obyvatel, hlásí téměř 6 tisíc úmrtí spojených s onemocněním covid-19. Tato čísla znamenají, že Belgie překonala v počtu úmrtí na obyvatele Itálii i Španělsko, dokonce i celý svět.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Belgie, Brusel
doporučujeme

Zatímco celý svět počítá úmrtí, která byla v nemocnici potvrzena na onemocnění covid-19, Belgie zahrnuje všechna případná úmrtí v domovech pro seniory, i když onemocnění covid-19 nebylo potvrzeno jako příčina smrti. „Každý, kdo chce porovnat čísla s jinými zeměmi, musí ho vydělit dvěma,“ uvedl pro prestižní server POLITICO Steven Van Guht, vedoucí divize virových chorob v belgickém národním institutu pro zdraví lidí a zvířat Sciensano.

Kritika na belgickou metodu počítání obětí se zvyšuje, ale odborníci tvrdí, že belgický přístup je mnohem transparentnější. Oficiální počet obětí neodpovídá skutečnému počtu úmrtí a země jako Francie a Velká Británie byly vyzvány, aby také začaly do svých statistik zahrnovat domovy pro seniory. Vědět, kolik lidí reálně zemřelo na onemocnění covid-19, je zásadní pro pochopení léčby a snahu zabránit dalšímu šíření viru SARS-CoV-2.

Belgie uvádí, že zemřelo 44 % lidí na onemocnění covid-19 v nemocnicích, zatímco v domovech pro seniory jich zemřelo 54 % a jen u 7,8 % se potvrdila příčina smrti jako covid-19.

Podle belgického virologa Marca Van Ransta je metoda počítání „hloupá“ a uvedl, že se Belgie díky tomu počítá na vrchol celosvětového žebříčku s počtem úmrtí na onemocnění COVID-19. Na metodě počítání úmrtí se neshoduje ani belgická vláda. „Pokud je důležité být co nejtransparentnější, je potřeba, aby vaše čísla byla v pořádku“, řekla premiérka Sophie Wilmèsová a dodala, že ne všichni v domovech pro seniory zemřeli na onemocnění COVID-19.

Od minulého týdne se úřady snažily zapracovat na poskytování jasných údajů. Podle belgického vládního úředníka se nemění způsob počítání, ale došlo ke zlepšení komunikace v oblasti původu čísel. Denní výsledky se rozdělují na úmrtí v nemocnicích a na úmrtí v domovech pro seniory a ty dělí vláda na potvrzená a podezřelá.

Belgie rychle zvyšuje své testovací kapacity a plánuje co nejdříve otestovat své obyvatele, ale někteří politici se domnívají, že Belgie si již poškodila mezinárodní pověst, právě díky své transparentnosti. Kvůli vysokým číslům úmrtí je pravděpodobné, že ostatní země nebudou chtít otevřít hranice belgickým turistům nebo společnostem. „Pokud bychom si všimli, že tato čísla mají socioekonomické důsledky, například na otevření hranic, samozřejmě vysvětlíme naši metodu dalším zemím,“ uvedl vládní úředník.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo ve středu 394 lidí s covidem-19 a 30 mrtvých

04.06.2020 09:46 V Německu přibylo za středu dalších 394 případů nákazy koronavirem a dalších 30 lidí, kteří kvůli…

Španělsko prodloužilo nouzový stav až do 21. června

03.06.2020 20:45 Španělská poslanecká sněmovna dnes pošesté a zřejmě naposled prodloužila nouzový stav vyhlášený…

Francie hlásí dalších 81 úmrtí s koronavirem, je to méně než v úterý

03.06.2020 20:41 Ve Francii za posledních 24 hodin zemřelo po nákaze koronavirem 81 lidí. Jedná se o pokles ve…

Německo nepřímo odmítlo Trumpův návrh na změnu formátu G7

03.06.2020 19:15 Aktualizováno Německý ministr zahraničí Heiko Mass si není jist, zda je vhodná doba na změnu formátu skupiny zemí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy