Proč je v Belgii tolik mrtvých s covid-19? Oběti počítají jinak, ale už si to vyčítají

Belgie, která má přes 11 miliónu obyvatel, hlásí téměř 6 tisíc úmrtí spojených s onemocněním covid-19. Tato čísla znamenají, že Belgie překonala v počtu úmrtí na obyvatele Itálii i Španělsko, dokonce i celý svět.

Zatímco celý svět počítá úmrtí, která byla v nemocnici potvrzena na onemocnění covid-19, Belgie zahrnuje všechna případná úmrtí v domovech pro seniory, i když onemocnění covid-19 nebylo potvrzeno jako příčina smrti. „Každý, kdo chce porovnat čísla s jinými zeměmi, musí ho vydělit dvěma,“ uvedl pro prestižní server POLITICO Steven Van Guht, vedoucí divize virových chorob v belgickém národním institutu pro zdraví lidí a zvířat Sciensano.

Kritika na belgickou metodu počítání obětí se zvyšuje, ale odborníci tvrdí, že belgický přístup je mnohem transparentnější. Oficiální počet obětí neodpovídá skutečnému počtu úmrtí a země jako Francie a Velká Británie byly vyzvány, aby také začaly do svých statistik zahrnovat domovy pro seniory. Vědět, kolik lidí reálně zemřelo na onemocnění covid-19, je zásadní pro pochopení léčby a snahu zabránit dalšímu šíření viru SARS-CoV-2.

Belgie uvádí, že zemřelo 44 % lidí na onemocnění covid-19 v nemocnicích, zatímco v domovech pro seniory jich zemřelo 54 % a jen u 7,8 % se potvrdila příčina smrti jako covid-19.

Podle belgického virologa Marca Van Ransta je metoda počítání „hloupá“ a uvedl, že se Belgie díky tomu počítá na vrchol celosvětového žebříčku s počtem úmrtí na onemocnění COVID-19. Na metodě počítání úmrtí se neshoduje ani belgická vláda. „Pokud je důležité být co nejtransparentnější, je potřeba, aby vaše čísla byla v pořádku“, řekla premiérka Sophie Wilmèsová a dodala, že ne všichni v domovech pro seniory zemřeli na onemocnění COVID-19.

Od minulého týdne se úřady snažily zapracovat na poskytování jasných údajů. Podle belgického vládního úředníka se nemění způsob počítání, ale došlo ke zlepšení komunikace v oblasti původu čísel. Denní výsledky se rozdělují na úmrtí v nemocnicích a na úmrtí v domovech pro seniory a ty dělí vláda na potvrzená a podezřelá.

Belgie rychle zvyšuje své testovací kapacity a plánuje co nejdříve otestovat své obyvatele, ale někteří politici se domnívají, že Belgie si již poškodila mezinárodní pověst, právě díky své transparentnosti. Kvůli vysokým číslům úmrtí je pravděpodobné, že ostatní země nebudou chtít otevřít hranice belgickým turistům nebo společnostem. „Pokud bychom si všimli, že tato čísla mají socioekonomické důsledky, například na otevření hranic, samozřejmě vysvětlíme naši metodu dalším zemím,“ uvedl vládní úředník.

Související

Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

Více souvisejících

Belgie nemoci úmrtí Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

včera

včera

včera

Bašár al-Asad

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

včera

včera

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony

Ukrajina čelí bezprecedentní vlně ruských vzdušných útoků, které cílí nejen na frontu, ale i na města hluboko ve vnitrozemí. V Kyjevě i dalších regionech se opakují noční nálety stovek dronů a raket. Nová taktika Ruska spočívá v masivním nasazení bezpilotních letounů, které přetěžují ukrajinskou obranu a ničí civilní infrastrukturu. Obětí přibývá a roste i tlak na spojence, aby urychleně posílili dodávky obranných systémů.

včera

včera

Trumpovy výroky živí debatu o evropském jaderném deštníku. Významný německý politik je pro

Přední politik vládnoucí Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Německu uvedl, že země by se měla zapojit do evropského jaderného deštníku, anebo čelit riziku stát se „pěšákem“ na světové scéně. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy