Propustná hranice z ČR. Do Německa míří hlavně Turci, Syřané a Ukrajinci

Migranti, kteří nelegálně překračují hranice z Česka do Německa, nejčastěji pocházejí z Turecka, Sýrie a Ukrajiny. Na dotaz ČTK to uvedlo německé ministerstvo vnitra. Mezi lednem a listopadem loňského roku na svém území spolková republika celkem zachytila 3979 migrantů, kteří do země nelegálně vstoupili z Česka. Oproti roku 2018 jde o mírný nárůst.

Nejčastěji za takovými případy stojí občané Turecka (499), Sýrie (455), Ukrajiny (314), Moldavska (286) a Srbska (211). V první desítce zemí jsou ještě Irák (205), Kosovo (186), Vietnam (172), Rusko (155) a Albánie (138).

Z celkových 3979 případů německé úřady v 783 rozhodly o vrácení migrantů do Česka a ve 46 případech o jejich vrácení do země původu, nebo do třetího státu. V kolika případech se tak skutečně stalo, není ze statistiky jasné.

Zřejmé ale je, že německá čísla se liší od těch českých. Česká cizinecká policie na konci ledna uvedla, že loni zadržela 266 migrantů, kteří chtěli Česka využít jako tranzitní země, což je meziročně o 75 více. Cestovali převážně ze Slovenska nebo letecky ze zemí schengenského prostoru a většinou mířili právě do Německa.

Rozdíl mezi německým počtem 3979 případů a českými 266 případy česká strana vysvětluje rozdílnou metodikou. Německo podle ní do svých statistik počítá například občany Turecka žijící v Německu, kteří u sebe při návratu do SRN nemají cestovní doklady, nebo občany Ukrajiny či Moldávie, kteří chtějí v Německu nelegálně pracovat. To potvrzuje i německá ministerstvo vnitra a jeho statistika.

Na druhou stranu je ale zřejmé, že i jen počet migrantů ze Sýrie a Iráku (660), tedy dvojice zemí, z nichž lidé utíkají před válkou a politickou nestabilitou, aby ve státech Evropské unie požádali o azyl, téměř 2,5 krát přesahuje celková česká čísla.

"Spolkové ministerstvo vnitra hodnotí nelegální migraci, tedy vstup a pobyt na území Německa, podle odlišných kritérií než Česká republika. Policie České republiky dostává pravidelně informace týkající se nelegální migrace, kdy v naprosté většině se jedná o případy, kdy je pobyt na území Německa hodnocen jako nelegální a osoby jsou vráceny do České republiky. Při následném posuzování nelegálního pobytu PČR dojde k závěru, že osoby splňují podmínky pro vstup a pobyt na území České republiky," sdělila na dotaz ČTK mluvčí české cizinecké policie Renata Grecmanová.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Do Evropy letos přicestovalo přes Středozemní moře 186 000 migrantů

Letos do Evropy přicestovalo přes Středozemní moře přibližně 186 000 migrantů. Itálie registrovala 130 000 migrantů, což představuje nárůst o 83 procent oproti stejnému období minulého roku. Uvedla to ředitelka kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v New Yorku Ruven Menikdiwelaová:
Policie ČR

Migrace roste i v Česku. Policie hlásí desetinásobná čísla

Počet zachycených migrantů v Jihomoravském kraji se výrazně zvýšil ve srovnání s počátkem tohoto roku, a to až na desetinásobek. Policie zintenzivnila provádění náhodných kontrol v blízkosti hranic, uvedl mluvčí policie David Chaloupka prostřednictvím policejního webu.

Více souvisejících

uprchlíci Německo Česká republika hranice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy