Propustná hranice z ČR. Do Německa míří hlavně Turci, Syřané a Ukrajinci

Migranti, kteří nelegálně překračují hranice z Česka do Německa, nejčastěji pocházejí z Turecka, Sýrie a Ukrajiny. Na dotaz ČTK to uvedlo německé ministerstvo vnitra. Mezi lednem a listopadem loňského roku na svém území spolková republika celkem zachytila 3979 migrantů, kteří do země nelegálně vstoupili z Česka. Oproti roku 2018 jde o mírný nárůst.

Nejčastěji za takovými případy stojí občané Turecka (499), Sýrie (455), Ukrajiny (314), Moldavska (286) a Srbska (211). V první desítce zemí jsou ještě Irák (205), Kosovo (186), Vietnam (172), Rusko (155) a Albánie (138).

Z celkových 3979 případů německé úřady v 783 rozhodly o vrácení migrantů do Česka a ve 46 případech o jejich vrácení do země původu, nebo do třetího státu. V kolika případech se tak skutečně stalo, není ze statistiky jasné.

Zřejmé ale je, že německá čísla se liší od těch českých. Česká cizinecká policie na konci ledna uvedla, že loni zadržela 266 migrantů, kteří chtěli Česka využít jako tranzitní země, což je meziročně o 75 více. Cestovali převážně ze Slovenska nebo letecky ze zemí schengenského prostoru a většinou mířili právě do Německa.

Rozdíl mezi německým počtem 3979 případů a českými 266 případy česká strana vysvětluje rozdílnou metodikou. Německo podle ní do svých statistik počítá například občany Turecka žijící v Německu, kteří u sebe při návratu do SRN nemají cestovní doklady, nebo občany Ukrajiny či Moldávie, kteří chtějí v Německu nelegálně pracovat. To potvrzuje i německá ministerstvo vnitra a jeho statistika.

Na druhou stranu je ale zřejmé, že i jen počet migrantů ze Sýrie a Iráku (660), tedy dvojice zemí, z nichž lidé utíkají před válkou a politickou nestabilitou, aby ve státech Evropské unie požádali o azyl, téměř 2,5 krát přesahuje celková česká čísla.

"Spolkové ministerstvo vnitra hodnotí nelegální migraci, tedy vstup a pobyt na území Německa, podle odlišných kritérií než Česká republika. Policie České republiky dostává pravidelně informace týkající se nelegální migrace, kdy v naprosté většině se jedná o případy, kdy je pobyt na území Německa hodnocen jako nelegální a osoby jsou vráceny do České republiky. Při následném posuzování nelegálního pobytu PČR dojde k závěru, že osoby splňují podmínky pro vstup a pobyt na území České republiky," sdělila na dotaz ČTK mluvčí české cizinecké policie Renata Grecmanová.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto Původní zpráva

Kostarika přijme své občany deportované z USA. Chce jim usnadnit návrat, jak to jen jde

S příchodem nové imigrační politiky prezidenta Donalda Trumpa se mění nejen situace v USA, ale i v zemích Latinské Ameriky. Ty totiž ponesou důsledky jeho opatření, které se týkají zejména masových deportací. Ministerstvo zahraničí středoamerické Kostariky poskytlo exkluzivní vyjádření pro EuroZprávy.cz, ve kterém přibližuje svůj postoj k Trumpově politice i aktuální stav kostarických migrantů ve Spojených státech.
Uprchlíci, ilustrační foto

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít

Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.

Více souvisejících

uprchlíci Německo Česká republika hranice

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 31 minutami

před 39 minutami

před 59 minutami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.

před 4 hodinami

Vědci, ilustrační foto

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem

Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

MS v hokeji

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí

Rusko se záhadným způsobem ocitlo na čele žebříčku Mezinárodní hokejové federace (IIHF), ačkoli se posledních tří mistrovství světa vůbec neúčastnilo. Za každý z těchto tří šampionátů mu však byly přiznány body odpovídající třetímu místu, a to bez jakéhokoli sportovního výkonu či účasti. Tato situace je zcela neudržitelná. Pokud se v budoucnu Rusko a Bělorusko vrátí do mezinárodního hokeje, měla by je IIHF zařadit do nižších divizí. Tam by si měly svou pozici vybojovat znovu, stejně jako to musí činit všechny ostatní reprezentace.

včera

Jana Černochová

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu

V úterý odpoledne došlo v centru Prahy k dopravní nehodě, které se účastnila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Incident se odehrál na křižovatce ulic Revoluční a Dlouhá, kde se srazila dvě vozidla. Podle dostupných informací nebyl při nehodě nikdo zraněn.

včera

Ilustrační foto

Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže

Slovenská režisérka Zuzana Piussi před nedávnem otevřela kauzu, jíž lze jen stěží uvěřit. České soudy v některých případech uznávají pachovou stopu jako dostatečný nepřímý důkaz k odsouzení. Paradoxem je, že v jiných kauzách nepřímé důkazy vyšetřovatelé prakticky ignorují, jak ukazuje zkušenost mediální společnosti INCORP v případu odcizení několika miliard korun. Tento rozdílný přístup vyvolává vážné pochybnosti o rovnosti před zákonem a o tom, zda česká justice měří všem stejně.

včera

euro, ilustrační fotografie

Eurozóna se rozroste. Od ledna bude platit eurem další evropský stát

Evropská unie se chystá dát zelenou přijetí Bulharska do eurozóny. Pokud půjde vše podle plánu, země se stane 21. členem měnové unie od 1. ledna 2026. Evropská komise a Evropská centrální banka (ECB) oznámí své finální hodnocení ve zprávě, která bude zveřejněna příští středu. Uvedlo to několik úředníků pro server Politico.

včera

včera

Vladimir Putin

Medveděv odhalil Putinovy cíle. Nárazníkovou zónu chce vytvořit na celé Ukrajině

Ruský vládce Vladimir Putin minulý týden oznámil, že ozbrojené síly Ruské federace vytvářejí podél hranic s Ukrajinou takzvanou „bezpečnostní nárazníkovou zónu“. Co si však pod tímto pojmem představit v ruském pojetí, zůstává krajně nejasné – a ještě méně zřetelné je, co dnes vlastně Moskva považuje za ukrajinské hranice. 

včera

včera

Merz pohrozil zastavením evropských fondů Slovensku, Fico ostře zareagoval

Německý kancléř Friedrich Merz otevřeně varoval Slovensko a Maďarsko, že pokud budou nadále vybočovat ze společného směřování Evropské unie, může dojít až k pozastavení evropských fondů. Na pondělním fóru WDR Europaforum podle agentury Bloomberg uvedl, že Unie má k dispozici nástroje, jak reagovat na porušování zásad právního státu, včetně zastavení finanční podpory.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy