Řecko slíbilo, že zlepší podmínky žadatelů o azyl

Řecko upouští od umisťování nezletilých migrantů, kteří do země přicestují bez doprovodu dospělých, do ochranné policejní vazby. Podle agentury AP to dnes oznámil ministr pro migraci Notis Mitarakis. Zároveň podle Reuters uvedl, že úřady vybudují nová přijímací střediska a omezí maximální délku pobytu v uprchlických táborech na ostrovech.

Řecko
doporučujeme

"Chystáme legislativní změny s cílem zabránit tomu, aby byli nezletilí bez doprovodu v policejní vazbě, což se dělo od roku 2001," uvedl Mitarakis. Umisťování nezletilých do vazby mělo být dočasné, v mnoha případech ale vedlo k delším pobytům z důvodu nedostatečné kapacity v dětských zařízeních.

Mitarakis také oznámil, že úřady do podzimu příštího roku vybudují lépe vybavené tábory na pěti řeckých ostrovech včetně Lesbu. Žadatelé o azyl v nich však stráví maximálně šest měsíců. Řecko podle něj také zavádí nový systém, který umožní podat žádost o azyl na dálku a v digitální formě, což by mělo uspíšit zpracování nahromaděných 87.000 nevyřízených žádostí.

Praxe, kdy byli nově příchozí nezletilci bez doprovodu někdy po měsíce drženi na policejních stanicích po celé zemi, si vysloužila širokou kritiku lidskoprávních organizací a vedla k rozsudkům ze strany Evropského soudu pro lidská práva. Podle řeckého ministerstva bylo na konci března v policejní ochranné vazbě 331 dětí, mezitím pro ně ale bylo nalezeno krátkodobé či dlouhodobé přístřeší a o tomto víkendu se již ve vazbě žádní nezletilí žadatelé o azyl nenacházeli.

Stovky osamocených nezletilých také žijí v přeplněných táborech na východních řeckých ostrovech, kam přicestují z blízkého Turecka. Ministerstvo uvedlo, že 960 těchto dětí bylo mezi únorem a srpnem přesunuto do jiných zařízení, posláno do států Evropské unie nebo propojeno s příbuznými. Dalších 733 dětí bez doprovodu dospělých úřady přesunuly z ostrovů do zařízení nebo hotelů na řecké pevnině v září a říjnu.

Země čelila největšímu přílivu migrantů v letech 2015 a 2016. Mnoho žadatelů o azyl se do Řecka dostávalo přes ostrovy v Egejském moři blízko tureckého pobřeží. Od té doby se počet příchozích migrantů znatelně snížil. V zemi se přesto stále nachází přes 90.000 migrantů, z nichž 19.000 žije v dočasných táborech, vypočítává Reuters. Někteří žadatelé o azyl v nich však tráví měsíce i roky.

V září požáry zničily největší řecký tábor Moria na ostrově Lesbos. Většina z jeho 13.000 obyvatel byla přesunuta do nového prozatímního stanového tábora.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem se v Německu nakazilo dalších 22 268 lidí

26.11.2020 08:19 V Německu za 24 hodin přibylo dalších 22.268 nakažených koronavirem, tedy zhruba o 3600 případů…

Německo kvůli covidu prodlouží karanténu do 20. prosince, podmínky se…

25.11.2020 21:57 Německo kvůli stále vysokému počtu případů nákazy koronavirem prodlouží přísná omezení do 20.…

EK varuje technologické giganty před důsledky porušování pravidel

25.11.2020 20:28 Velké technologické společnosti porušující nová pravidla Evropské unie pro jejich regulaci mohou v…

Itálie a Rakousko řeší podobu lyžařské sezony

25.11.2020 18:50 Itálie a Rakousko se dál přou o podobu nadcházející lyžařské sezony. Italský premiér Giuseppe Conte…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama