Řecko slíbilo, že zlepší podmínky žadatelů o azyl

Řecko upouští od umisťování nezletilých migrantů, kteří do země přicestují bez doprovodu dospělých, do ochranné policejní vazby. Podle agentury AP to dnes oznámil ministr pro migraci Notis Mitarakis. Zároveň podle Reuters uvedl, že úřady vybudují nová přijímací střediska a omezí maximální délku pobytu v uprchlických táborech na ostrovech.

Řecko

"Chystáme legislativní změny s cílem zabránit tomu, aby byli nezletilí bez doprovodu v policejní vazbě, což se dělo od roku 2001," uvedl Mitarakis. Umisťování nezletilých do vazby mělo být dočasné, v mnoha případech ale vedlo k delším pobytům z důvodu nedostatečné kapacity v dětských zařízeních.

Mitarakis také oznámil, že úřady do podzimu příštího roku vybudují lépe vybavené tábory na pěti řeckých ostrovech včetně Lesbu. Žadatelé o azyl v nich však stráví maximálně šest měsíců. Řecko podle něj také zavádí nový systém, který umožní podat žádost o azyl na dálku a v digitální formě, což by mělo uspíšit zpracování nahromaděných 87.000 nevyřízených žádostí.

Praxe, kdy byli nově příchozí nezletilci bez doprovodu někdy po měsíce drženi na policejních stanicích po celé zemi, si vysloužila širokou kritiku lidskoprávních organizací a vedla k rozsudkům ze strany Evropského soudu pro lidská práva. Podle řeckého ministerstva bylo na konci března v policejní ochranné vazbě 331 dětí, mezitím pro ně ale bylo nalezeno krátkodobé či dlouhodobé přístřeší a o tomto víkendu se již ve vazbě žádní nezletilí žadatelé o azyl nenacházeli.

Stovky osamocených nezletilých také žijí v přeplněných táborech na východních řeckých ostrovech, kam přicestují z blízkého Turecka. Ministerstvo uvedlo, že 960 těchto dětí bylo mezi únorem a srpnem přesunuto do jiných zařízení, posláno do států Evropské unie nebo propojeno s příbuznými. Dalších 733 dětí bez doprovodu dospělých úřady přesunuly z ostrovů do zařízení nebo hotelů na řecké pevnině v září a říjnu.

Země čelila největšímu přílivu migrantů v letech 2015 a 2016. Mnoho žadatelů o azyl se do Řecka dostávalo přes ostrovy v Egejském moři blízko tureckého pobřeží. Od té doby se počet příchozích migrantů znatelně snížil. V zemi se přesto stále nachází přes 90.000 migrantů, z nichž 19.000 žije v dočasných táborech, vypočítává Reuters. Někteří žadatelé o azyl v nich však tráví měsíce i roky.

V září požáry zničily největší řecký tábor Moria na ostrově Lesbos. Většina z jeho 13.000 obyvatel byla přesunuta do nového prozatímního stanového tábora.

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Související:

Právě se děje