Přehled: Britové rozhodnou o svém osudu. Co jim tamní strany nabízí?

Brity čekají v prosinci předčasné parlamentní volby, které rozhodnou o jejím dalším osudu, zejména v otázce brexitu. Dojde k němu vůbec někdy, anebo zapadne takříkajíc pod stůl? To teď momentálně nejvíc trápí voliče. O postoji jednotlivých britských politických stran k brexitu a dalším tématům informoval server Euronews.com.

Jak by se dalo očekávat, některé strany jsou silně pro "rozvod" s EU, zatímco jiné se nechtějí řídit výsledky referenda z roku 2016 a naopak v ní zůstat. Současný britský premiér a předseda konzervativců Boris Johnson je optimistický a věří, že se mu v novém parlamentu podaří najít podporu pro jeho plán brexitu. Scénář vystoupení bez dohody jasně odmítá. 

Hlavními hráči na politickém poli jsou ve Velké Británii tradičně Konzervativní strana a Labouristé. Dříve tomu bývalo tak, že zvítězil buď jeden nebo druhý. Britský stranický systém se však mění a nová vláda bude muset s největší pravděpodobností hledat pro realizaci svého programu podporu i u jiných subjektů. Ty jsou buď silně proevropští nebo euroskeptičtí.

Co ve svých volebních programech slibují jednotlivé strany, které sehrají hlavní roli v dalším vývoji britské politiky?

Konzervativci

Konzervativní strana prosazuje, jak by se dalo i očekávat vzhledem k politice jejího lídra Borise Johnsona, brexit. Její kampaň se nese v duchu "Back Borris, Get Brexit Done", tedy "Podpořte Borise! Dokončeme brexit!". Johnson je připravený vymanit Británii z náručí EU zuby nehty. Pro svůj záměr ale nenašel podporu v Dolní sněmovně, což pak následně vedlo k vypsání předčasných voleb.

Kromě brexitu slibují konzervativci také navýšení počtu policistů vzhledem ke stále se zhoršující bezpečnostní situaci. Těch paradoxně od roku 2010, kdy se dostala k moci Konzervativní strana, každoročně ubývá. Dalšími programovými pilíři jsou větší finanční podpora resortu školství a zdravotnictví, které jsou ve Velké Británii podhodnocené.

Labouristé

Labouristé zaujímají k brexitu velmi zdráhavé stanovisko. Nejsou ani jasně pro nebo proti. Momentálně slibují, že pokud se dostanou do vlády, vyjednají smlouvu s EU, o které nechají hlasovat v referendu. Na základě jeho výsledku pak budou prosazovat buď brexit anebo setrvání. Dalo by se říci, že se jedná o jakousi alternativu k dříve diskutovanému druhému hlasování o členství v EU.

V dalších programových tezích se Labouristická strana jasně vyprofilovala jako tradiční levicová strana. Její předseda Jeremy Corbyn prosazuje zrušení soukromých škol, reformu veřejného zdravotního pojištění, daně pro bohaté a boj proti klimatickým změnám. "Váš hlas přispěje proměně naší země a odstranění bariér ve společnosti," hlásá Corbyn.

Liberální demokraté

Na rozdíl od labouristů se Liberální demokraté profilují jako ryze proevropská strana. Jejich předsedkyně Jo Swinsonová slibuje, že žádný brexit prosazovat nebude, a že veškeré s tím ušetřené finanční prostředky investuje do veřejných služeb. Svým programem se zaměřují zejména na mladé voliče. Prosazují například výrobu energií z obnovitelných zdrojů. Dále počítají také se zvýšením počtu pedagogů a zavedení bezplatné zdravotní péče pro děti do devíti měsíců. Swinsonová je navzdory své slabé pozici optimistická a věří, že by se mohla stát i předsedkyní příští britské vlády. Proto také odmítla, že by Liberální demokraté podpořili případnou labouristickou vládu.

Strana za brexit

Jak už z názvu napovídá, tak Strana za brexit je tím nejhlasitějším podporovatelem vystoupení z EU. Její předseda Nigel Farage, který coby lídr bývalé Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), sehrál hlavní roli v kampani před referendem 2016, několikrát za sebou vyzýval Johnsona k tvrdšímu postoji, tedy opuštění EU bez dohody. Případnou ekonomickou izolaci by Farage vyřešil navázáním nových diplomatických vztahů s jinými zeměmi, zejména Commonwealthu, ale i Ruskem, Čínou a v neposlední řadě také USA.

Slibuje však, že nebude bojovat proti umírněnějším konzervativcům prosazujícím brexit. Z hlediska britského stranického systému se svým způsobem jedná o antisystémový subjekt. Ani Johsnon nezamýšlí s Faragem spolupracovat. Kromě euroskeptisimu láká Strana pro brexit také na podporu rybolovu a bezplatné internetové připojení ve veřejné dopravě a nízké bankovní poplatky.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Velká Británie Brexit EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Kanada si připsala druhou tříbodovou výhru. Lotyši vyhráli v prodloužení opět díky Daugavinšovi

Hokejisté Dánska možná pomýšleli na to, že by mohli v Praze zopakovat dva roky starou senzaci a vyhrát nad Kanadou třeba stejným výsledkem 3:2, jenže na to mohli pomýšlet maximálně tak první dvě třetiny. Po nich totiž Seveřané ztráceli na favorita pouze gól, když prohrávali 1:2, přičemž především ve druhé třetině dokázali Dánové Kanadě zatápět. Jenže zámořští mají ve svých řadách vycházející hvězdu Bedarda, který opět ukázal svou genialitu, k níž přidal hned dvě branky. Nejen díky nim, ale pak i suverénně odehrané třetí třetině nakonec Kanada dokráčela k jasné výhře 5:1. Daleko vyrovnanější duel se v neděli odpoledne hrál v Ostravě, kde Lotyši s Francouzi dospěli až do prodloužení, v němž za stavu 2:2, podobně jako v prvním zápase s Polskem, rozhodl o vítězství pobaltského účastníka turnaje jen vteřinu před koncem kapitán Daugavinš. 

před 1 hodinou

Šojgu a Putin v důvěrném hovoru

Šojgu skončil na postu ministra obrany. Putin ho odvolal

Ruský prezident Vladimir Putin dekretem odvolal Nikolaje Patruševa z funkce tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace a na jeho místo jmenoval Sergeje Šojgua, který dosud působil jako ministr obrany. Za nového ministra obrany Putin navrhl jmenovat dosavadního vicepremiéra Andreje Belousova. Vyplývá to z návrhů, které šéf Kremlu zaslal horní komoře parlamentu - Radě federace, informuje Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Netanjahu dosáhl takové rovně genocidy, že by mu ji záviděl i Hitler

Dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opět ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. V reakci na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Erdogan prohlásil, že pokud jde o genocidu, dosáhl izraelský premiér takové úrovně, že by mu ji záviděl i nacistický diktátor Adolf Hitler. Informovala o tom turecká agentura Anadolu.

před 5 hodinami

MS v hokeji

Slováci nedali Kazachům šanci a porazili je 6:2, Finové si s Brity pohráli jako kočka s myší

Stejně jako v sobotu, tak i v neděli je na letošním hokejovém světovém šampionátu na program hned dvanáct zápasů. Hned polední zápas v Ostravě zajímal především naše východní sousedy Slováky, kteří opět zaplnili Ostravar Arenu. V ní viděli dominantní výkon svých miláčků, kteří nastoupili na Kazachy už v první třetině takovým způsobem, že na ně asijský soupeř nedokázal adekvátně odpovědět a nakonec prohráli vysoko 2:6. Vysokou prohru na rozdíl od jejich prvního zápasu s Kanadou si odnášejí z poledního nedělního zápasu i Britové, když je Finsko porazilo jasně 8:0. 

před 5 hodinami

Jan Bartošek

Bartošek zvažuje žalobu na Okamuru za slova o Hitlerovi

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvažuje o podání žaloby v souvislosti s výroky, kterými byl minulý týden na sněmovní schůzi terčem ze strany předsedy SPD Tomia Okamury. Okamura na řečnickém pultíku Bartoška označil za "novodobého Hitlera".

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pásmo Gazy

Počet obětí války v Gaze stoupl na 35 tisíc

Na 35.034 stoupl počet obětí války v Pásmu Gazy, která trvá již více než sedm měsíců. Uvedlo to v neděli tamní ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem. Většina z obětí byli civilisté, informuje agentura AFP.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Hokej, ilustrační foto

Poláci trápili obhájce bronzu z Lotyšska, USA si poradily s Němci. Dánové s přehledem přejeli Rakousko

Ostravská skupina letošního mistrovství světa v ledním hokeji měla hned ve druhý hrací den blízko k senzaci, o kterou se postarali málem nováčci z Polska. Tato země, která se v elitní divizi MS objevila po dlouhých 22 letech, totiž zaskočila hokejisty Lotyšska obhajující na tomto šampionátu bronzové medaile. V tomto utkání se skóre přelévalo ze strany na stranu, až se za stavu 4:4 šlo do prodloužení, v němž rozhodl Daugavinš. Daleko jednoznačnější duel se v Ostravě hrál v sobotu večer, kdy si Američani spravili chuť po předešlé porážce se Švédy vysokou výhrou 6:1 nad Německem. Podobně jednoznačný duel se odehrál v sobotu odpoledne i v pražské skupině, kde Dánové přehráli Rakousko 5:1. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Polsko vzdoruje stupňující se hybridní válce. Na východní hranici vybuduje moderní opevnění

Polský premiér Donald Tusk uvedl, že jeho země vzdoruje stupňující se hybridní válce. Polsko rovněž pracuje na posílení svých východních hranic, uvedla agentura PAP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy