Brity čekají v prosinci předčasné parlamentní volby, které rozhodnou o jejím dalším osudu, zejména v otázce brexitu. Dojde k němu vůbec někdy, anebo zapadne takříkajíc pod stůl? To teď momentálně nejvíc trápí voliče. O postoji jednotlivých britských politických stran k brexitu a dalším tématům informoval server Euronews.com.
Jak by se dalo očekávat, některé strany jsou silně pro "rozvod" s EU, zatímco jiné se nechtějí řídit výsledky referenda z roku 2016 a naopak v ní zůstat. Současný britský premiér a předseda konzervativců Boris Johnson je optimistický a věří, že se mu v novém parlamentu podaří najít podporu pro jeho plán brexitu. Scénář vystoupení bez dohody jasně odmítá.
Hlavními hráči na politickém poli jsou ve Velké Británii tradičně Konzervativní strana a Labouristé. Dříve tomu bývalo tak, že zvítězil buď jeden nebo druhý. Britský stranický systém se však mění a nová vláda bude muset s největší pravděpodobností hledat pro realizaci svého programu podporu i u jiných subjektů. Ty jsou buď silně proevropští nebo euroskeptičtí.
Co ve svých volebních programech slibují jednotlivé strany, které sehrají hlavní roli v dalším vývoji britské politiky?
KonzervativciKonzervativní strana prosazuje, jak by se dalo i očekávat vzhledem k politice jejího lídra Borise Johnsona, brexit. Její kampaň se nese v duchu "Back Borris, Get Brexit Done", tedy "Podpořte Borise! Dokončeme brexit!". Johnson je připravený vymanit Británii z náručí EU zuby nehty. Pro svůj záměr ale nenašel podporu v Dolní sněmovně, což pak následně vedlo k vypsání předčasných voleb.
Kromě brexitu slibují konzervativci také navýšení počtu policistů vzhledem ke stále se zhoršující bezpečnostní situaci. Těch paradoxně od roku 2010, kdy se dostala k moci Konzervativní strana, každoročně ubývá. Dalšími programovými pilíři jsou větší finanční podpora resortu školství a zdravotnictví, které jsou ve Velké Británii podhodnocené.
LabouristéLabouristé zaujímají k brexitu velmi zdráhavé stanovisko. Nejsou ani jasně pro nebo proti. Momentálně slibují, že pokud se dostanou do vlády, vyjednají smlouvu s EU, o které nechají hlasovat v referendu. Na základě jeho výsledku pak budou prosazovat buď brexit anebo setrvání. Dalo by se říci, že se jedná o jakousi alternativu k dříve diskutovanému druhému hlasování o členství v EU.
V dalších programových tezích se Labouristická strana jasně vyprofilovala jako tradiční levicová strana. Její předseda Jeremy Corbyn prosazuje zrušení soukromých škol, reformu veřejného zdravotního pojištění, daně pro bohaté a boj proti klimatickým změnám. "Váš hlas přispěje proměně naší země a odstranění bariér ve společnosti," hlásá Corbyn.
Liberální demokratéNa rozdíl od labouristů se Liberální demokraté profilují jako ryze proevropská strana. Jejich předsedkyně Jo Swinsonová slibuje, že žádný brexit prosazovat nebude, a že veškeré s tím ušetřené finanční prostředky investuje do veřejných služeb. Svým programem se zaměřují zejména na mladé voliče. Prosazují například výrobu energií z obnovitelných zdrojů. Dále počítají také se zvýšením počtu pedagogů a zavedení bezplatné zdravotní péče pro děti do devíti měsíců. Swinsonová je navzdory své slabé pozici optimistická a věří, že by se mohla stát i předsedkyní příští britské vlády. Proto také odmítla, že by Liberální demokraté podpořili případnou labouristickou vládu.
Strana za brexitJak už z názvu napovídá, tak Strana za brexit je tím nejhlasitějším podporovatelem vystoupení z EU. Její předseda Nigel Farage, který coby lídr bývalé Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), sehrál hlavní roli v kampani před referendem 2016, několikrát za sebou vyzýval Johnsona k tvrdšímu postoji, tedy opuštění EU bez dohody. Případnou ekonomickou izolaci by Farage vyřešil navázáním nových diplomatických vztahů s jinými zeměmi, zejména Commonwealthu, ale i Ruskem, Čínou a v neposlední řadě také USA.
Slibuje však, že nebude bojovat proti umírněnějším konzervativcům prosazujícím brexit. Z hlediska britského stranického systému se svým způsobem jedná o antisystémový subjekt. Ani Johsnon nezamýšlí s Faragem spolupracovat. Kromě euroskeptisimu láká Strana pro brexit také na podporu rybolovu a bezplatné internetové připojení ve veřejné dopravě a nízké bankovní poplatky.
Související
Británií otřásá skandál. Král přijal rezignaci arcibiskupa z Canterbury
Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy
Velká Británie , Brexit , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
včera
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
včera
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
včera
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
včera
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě