Nepředvídatelné britské volby: Nikdo nemá představu, jak dopadnou

Dostane se někdy Velká Británie ze "žaláře" EU? Zdá se, že nikoliv. Ani nejzatvrzelejší zastánce nezávislosti ostrovního království Boris Johnson, který převzal pomyslné žezlo po neúspěšné premiérce Therese Mayové, toho nedocílil, a zemi v prosinci čekají předčasné volby, jejichž výsledek je velmi nejistý. Informoval o tom server Politico.eu.

Na první pohled by se mohlo zdát, že se předčasné volby stanou jakýmsi všelékem na veškeré problémy, které Spojené království od referenda, v němž se těsná většina britských voličů vyslovila pro vystoupení z EU, trápí. Opak je ale pravdou. Předvolební průzkumy sice předpovídají, že by Konzervativní stranu dosavadního britského premiéra Borise Johnsona volilo až 37 % voličů, čímž by toryovci získali 13 % náskok oproti opozičním labouristům. S reálnými výsledky se ale mohou značně rozcházet.

Kdyby tomu tak skutečně bylo, měl by Boris Johnson dostatek hlasů na to, aby získal podporu pro dohodu o brexitu, kterou jeho vláda vyjednala s představiteli EU. Zda tomu tak ale skutečně bude, rozhodnou až prosincové volby, jejichž výsledek se může od současných předpokladů výrazně lišit, jak už bylo zmíněno. Může to znít sebevíc neuvěřitelně, ale opak je bohužel pravdou. Přestože do předčasných voleb zbývá pouhý měsíc, nelze s jistotou říci, že se Konzervativní strana dostane znovu k moci.

Proč tomu tak je?

Výsledky všech voleb se nemusí vždy nutně shodovat s předvolebními průzkumy a odhady. I u nás se předpokládalo, že ČSSD bude mít víc než 10 %, a nakonec jí porazila dokonce i samotná KSČM, jíž také výrazně ubyli voliči. Pokud jde o Velkou Británii, tak tam je navýsost jasné, že se volební nálady nemění ze dne na den, nýbrž z hodiny na hodinu. Jedna z britských politických studií dokonce došla k závěru, že třetina až pětina britských voličů změnila v letech 2015-2017 své stranické preference.

Navíc nelze s jistotou předvídat, kdo konkrétně zanevře na svojí dosud oblíbenou politickou stranu. Například v roce 2010 měli labouristé své tvrdé voličské jádro ve Skotsku. O pět let později se velká část z nich přesunula ke Skotské národní straně. I z tohoto důvodu by se dalo říci, že výsledek prosincových voleb je opravdu velmi nejistý. Johnson si možná dnes zamne takříkajíc ruce, ale pak zapláče. To samé platí i o ostatních stranách. Ostrovní království čekají těžké časy.

Přelévání hlasů potvrzují i jiné průzkumy. Například v roce 2017, kdy proběhly první předčasné volby, které vypsala bývalá britská premiérka Theresa Mayová, získali labouristé a konzervativci celkem 84 % hlasů. Pro ujasnění Labouristická strana a Konzervativní strana po léta určují směr britské politiky. Jedná se o dva hlavní soupeře. Buď vyhraje ten, či onen. Nyní by ale dohromady získali sotva 60 %. Zbytek by si přerozdělili liberální demokraté a Strana pro brexit.

Skutečnost, že Britové mění své politické názory jako ponožky, lze připisovat jejich citlivosti na politické kampaně. V roce 2017 ztratili toryovci kvůli špatnému marketingu svůj předpokládaný 20 % náskok. I to byl jeden z důvodů, proč se následná konzervativní vláda Theresy Mayové musela spoléhat na podporu severoirských unionistů.

Osobnost premiéra Borise Johnsona zvýšila konzervativcům prestiž, protože se ukázal jako lepší lídr, než jeho předchůdkyně na Downing Street, která brexit prosazovala nikoliv z přesvědčení, nýbrž z pouhé snahy vyhovět přání většiny Britů. Nyní však ztrácí podporu kvůli své neschopnosti dosáhnout kompromisu s opozicí, respektive opravdu docílit vystoupení Spojeného království z EU.

Související

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Více souvisejících

Velká Británie Brexit Boris Johnson EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 2 hodinami

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 3 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

Fico prodělal další operaci. Jeho stav je stále vážný, co bude dál ukáží až příští dny

Slovenský premiér Robert Fico (Směr-SD) absolvoval v pátek chirurgický zákrok. Jeho stav je stabilizovaný, ale nadále vážný. Informovali o tom vicepremiér Robert Kaliňák (Směr-SD) a ředitelka banskobystrické nemocnice Miriam Lapuníková.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy