S covidem se naučíme žít, roušky ale asi zůstanou, tvrdí šéf WMA

Lidstvo se jednou s koronavirem naučí žít, část preventivních opatření včetně roušek ale pravděpodobně zůstane. V rozhovoru se zahraničními novináři to dnes řekl šéf Světové lékařské asociace (WMA) Frank Ulrich Montgomery, který na počátku pandemie nemoci covid-19 povinnou ochranu nosu a úst kritizoval.

Montgomery, který stojí i v čele Stálého výboru evropských lékařů (CMPE), dlouhodobě obhajuje všeobecnou očkovací povinnost, vakcinaci označuje za nejbezpečnější cestu jak předejít rizikovému průběhu nemoci.

"Jakmile dokážeme s touto nemocí žít, tak se vrátíme zpět k našim starým životů," řekl Montgomery. "Jsem si ale jistý, že já v budoucnu přinejmenším při některých situacích budu nadále nosit roušku, protože to má velké výhody a skvělé doprovodné efekty," uvedl.

"Už dva roky jsem nebyl nachlazený, dva roky jsem neměl chřipku, dva roky jsem neměl střevní virózu," řekl Montgomery o rouškách. "Díky ochraně dýchacích cest jsem se vyhnul celé řadě dalších onemocnění," uvedl. Poznamenal, že viry, které taková onemocnění vyvolávají, nezmizely a že kvůli omezenému kontaktu s nimi se snížila i imunita proti nim. "Když nyní roušky odložíme, tak všichni dostaneme pořádné nachlazení. Naše imunita se samozřejmě oslabila," řekl.

Ještě na počátku pandemie Montgomery kritizoval povinnost roušek ve veřejné dopravě nebo v obchodech a nošení šálů či šátků jako tehdejší náhrady za nedostatkové roušky a respirátory označil za směšné. Odmítavý postoj k nošení roušek veřejností měla v té době i Světová zdravotnická organizace (WHO), později ale názor přehodnotila.

Montgomery souhlasí s německým ministrem zdravotnictví Karlem Lauterbachem, podle kterého v únoru dosáhne nynější vlna koronavirové varianty omikron svého vrcholu. "Stane se tak za dva, tři, případně čtyři týdny," řekl Montgomery. "Tedy někdy v únoru nastane vrchol, kdy koronavirus už zkrátka nebude mít koho nakazit. Pak čísla půjdou dolů," uvedl s tím, že v nyní nejpostiženější části Německa, kterou je berlínská městská část Mitte (Střed), mají nákazu tři procenta z 380.000 obyvatel. Problémem ale v budoucnu mohou být mutace.

"Nikdo na světě neumí říct, jak se koronavirus bude dále vyvíjet," řekl Montgomery. Za klíčové proto považuje co největší vakcinaci populace. "Můj sen je 95 procent očkovaných obyvatel," řekl. Nyní má v Německu s 83 miliony obyvatel plné očkování proti covidu 73,5 procenta lidí, přes padesát procent pak i posilující dávku.

"Očkování neznamená jistotu, že se lidé nenakazí, ale značnou jistotu, že jen velmi málo z nich vážně onemocní a ještě větší jistotu, že nezemřou," řekl Montgomery. "Osmdesát procent pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče jsou neočkovaní," dodal. I proto varuje před imunitou získanou promořením a nikoli nejdříve vakcinací.

V zájmu dosažení co největší proočkovanosti považuje Montgomery za ideální takový model, ve kterém by se povinná vakcinace vztahovala na všechny osoby starší 18 let. O takovém návrhu bude ve středu jednat Spolkový sněm. V parlamentu mezitím vznikají i další návrhy, které s povinným očkováním počítají pro starší padesáti let. Prozatím se ale povinné očkování ze zákona schváleného loni v prosinci bude týkat zdravotníků, pečovatelů a záchranářů. Pokud se k 15. březnu neprokážou očkovacím certifikátem, nebudou moci svou profesi vykonávat.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy