S covidem se naučíme žít, roušky ale asi zůstanou, tvrdí šéf WMA

Lidstvo se jednou s koronavirem naučí žít, část preventivních opatření včetně roušek ale pravděpodobně zůstane. V rozhovoru se zahraničními novináři to dnes řekl šéf Světové lékařské asociace (WMA) Frank Ulrich Montgomery, který na počátku pandemie nemoci covid-19 povinnou ochranu nosu a úst kritizoval.

Montgomery, který stojí i v čele Stálého výboru evropských lékařů (CMPE), dlouhodobě obhajuje všeobecnou očkovací povinnost, vakcinaci označuje za nejbezpečnější cestu jak předejít rizikovému průběhu nemoci.

"Jakmile dokážeme s touto nemocí žít, tak se vrátíme zpět k našim starým životů," řekl Montgomery. "Jsem si ale jistý, že já v budoucnu přinejmenším při některých situacích budu nadále nosit roušku, protože to má velké výhody a skvělé doprovodné efekty," uvedl.

"Už dva roky jsem nebyl nachlazený, dva roky jsem neměl chřipku, dva roky jsem neměl střevní virózu," řekl Montgomery o rouškách. "Díky ochraně dýchacích cest jsem se vyhnul celé řadě dalších onemocnění," uvedl. Poznamenal, že viry, které taková onemocnění vyvolávají, nezmizely a že kvůli omezenému kontaktu s nimi se snížila i imunita proti nim. "Když nyní roušky odložíme, tak všichni dostaneme pořádné nachlazení. Naše imunita se samozřejmě oslabila," řekl.

Ještě na počátku pandemie Montgomery kritizoval povinnost roušek ve veřejné dopravě nebo v obchodech a nošení šálů či šátků jako tehdejší náhrady za nedostatkové roušky a respirátory označil za směšné. Odmítavý postoj k nošení roušek veřejností měla v té době i Světová zdravotnická organizace (WHO), později ale názor přehodnotila.

Montgomery souhlasí s německým ministrem zdravotnictví Karlem Lauterbachem, podle kterého v únoru dosáhne nynější vlna koronavirové varianty omikron svého vrcholu. "Stane se tak za dva, tři, případně čtyři týdny," řekl Montgomery. "Tedy někdy v únoru nastane vrchol, kdy koronavirus už zkrátka nebude mít koho nakazit. Pak čísla půjdou dolů," uvedl s tím, že v nyní nejpostiženější části Německa, kterou je berlínská městská část Mitte (Střed), mají nákazu tři procenta z 380.000 obyvatel. Problémem ale v budoucnu mohou být mutace.

"Nikdo na světě neumí říct, jak se koronavirus bude dále vyvíjet," řekl Montgomery. Za klíčové proto považuje co největší vakcinaci populace. "Můj sen je 95 procent očkovaných obyvatel," řekl. Nyní má v Německu s 83 miliony obyvatel plné očkování proti covidu 73,5 procenta lidí, přes padesát procent pak i posilující dávku.

"Očkování neznamená jistotu, že se lidé nenakazí, ale značnou jistotu, že jen velmi málo z nich vážně onemocní a ještě větší jistotu, že nezemřou," řekl Montgomery. "Osmdesát procent pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče jsou neočkovaní," dodal. I proto varuje před imunitou získanou promořením a nikoli nejdříve vakcinací.

V zájmu dosažení co největší proočkovanosti považuje Montgomery za ideální takový model, ve kterém by se povinná vakcinace vztahovala na všechny osoby starší 18 let. O takovém návrhu bude ve středu jednat Spolkový sněm. V parlamentu mezitím vznikají i další návrhy, které s povinným očkováním počítají pro starší padesáti let. Prozatím se ale povinné očkování ze zákona schváleného loni v prosinci bude týkat zdravotníků, pečovatelů a záchranářů. Pokud se k 15. březnu neprokážou očkovacím certifikátem, nebudou moci svou profesi vykonávat.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

před 4 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

před 4 hodinami

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

před 6 hodinami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 8 hodinami

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1

Pardubice vyhrály třetí finálový zápas Tipsport extraligy v Brně 4:1 a vedou v sérii 2:1. Kapitán Lukáš Sedlák, který se vrátil na led po ošetření rány na rtu, zazářil gólem a asistencí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy