SPD si upevňuje postavení v čele průzkumů před německými volbami

Němečtí sociální demokraté (SPD) v posledním průzkumu společnosti Insa upevnili vedení nad konzervativní unií (CDU/CSU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové. Roste tak šance na vytvoření koaliční vlády levého středu po zářijových volbách do Spolkového sněmu, poznamenala dnes agentura Reuters.

Olaf Scholz (SPD).

Podle průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil deník Bild, by nyní volilo SPD 25 procent občanů, což je o dvě procenta více než před týdnem a zároveň nejlepší výsledek za poslední čtyři roky. Tato další vzpruha pro Sociálnědemokratickou stranu Německa přichází den poté, co volební lídr SPD a její kandidát na kancléře Olaf Scholz podle bleskového průzkumu zvítězil i v nedělní debatě se svými vyzyvateli z CDU/CSU Arminem Laschetem a Zelených Annalenu Baerbockovou.

Konzervativní blok oproti předchozímu průzkumu Insa ztratil tři procenta a je nyní na rekordně nízkých 20 procentech. Zelené by nyní volilo 16,5 procenta Němců, liberální FDP 13,5 procenta, protiimigrační Alternativu pro Německo (AfD) 11 procent a krajně levicovou Levici sedm procent oprávněných voličů.

Šéf Insa Hermann Binkert poznamenal, že Laschet by se nyní mohl stát kancléřem pouze v případě vytvoření takzvané "jamajské" koalice složené z "černých" konzervativců, Zelených a "žlutých" liberálů.

"Olaf Scholz by měl čtyři možnosti, jak stanout v čele vlády," řekl Binkert na adresu nynějšího ministra financí. Mezi těmito možnostmi je i "semaforová" koalice se Zelenými a FDP nebo ještě levicovější kombinace se Zelenými a Levicí. Dalšími možnostmi jsou pak vytvoření koaliční vlády SPD se Zelenými a CDU/CSU nebo s konzervativci a FPD.

Konzervativní politici se dnes postavili za Lascheta, jemuž se v nedělní televizní debatě nepodařilo oživit kampaň ve prospěch CDU/CSU. Předseda CDU je přitom pod palbou kritiky od chvíle, kdy kamery zachytily jeho smích při návštěvě oblastí zasažených katastrofálními červencovými povodněmi.

"Musíme v příštích čtyřech týdnech zabojovat," připustil dnes ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) v rozhovoru s televizí deníku Bild. Odmítl přitom spekulace, že by ještě konzervativní aliance mohla svého volebního lídra vystřídat a do boje o kancléřství nasadit šéfa CSU a bavorského premiéra Markuse Södera. "Trenér se nemění během hry," zdůraznil Spahn.

CDU v poslední době zaznamenává pozoruhodný pokles preferencí poté, co byla v uplynulých 16 letech pod vedením Merkelové nejsilnější vládní stranou. Merkelová ve volbách plánovaných na 26. září nekandiduje a hodlá odejít do ústraní.

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Související:

Právě se děje

reklama