Dva tisíce lidí v Berlíně demonstrovaly proti koronavirovým opatřením

Zhruba dva tisíce lidí se dnes sešly v centru Berlína na demonstraci proti opatřením, která přijala v boji s šířením nového koronaviru německá vláda. Většina účastníků akce na Alexanderově náměstí neměla roušky, nedodržovaly se ani minimální rozestupy, informovala agentura DPA. Později se měla uskutečnit ještě jedna demonstrace, na kterou mohlo podle německých médií dorazit až 10.000 lidí. Organizátoři ji ale krátce před začátkem zrušili.

Demonstrace v Německu
doporučujeme

Na Alexanderově náměstí v centru Berlína se odpoledne shromáždila pestrá směsice občanů, mezi účastníky byli i starší lidé a rodiny s dětmi. Skandovala se hesla jako "Jsme tu a jsme hlasití, neboť nám kradou svobodu" či "My jsme národ", které se používalo při demonstracích v někdejší Německé demokratické republice v roce 1989.

Účastníci akce měli v plánu vydat se na pochod z Alexanderova náměstí po třídě Karl-Marx-Allee k hale Kosmos, kde se měl konat Světový zdravotnický summit. Kvůli horšící se epidemické situaci se ale akce přesunula na internet. Hosté summitu, například německý ministr zdravotnictví Jens Spahn či přední virolog Christian Drosten, se chystali své projevy přednést prostřednictvím videokonference.

Když se pochod vydal z Alexanderova náměstí na cestu, neuposlechli někteří účastníci podle DPA pokynů a střetli se s policií. "Nedodržovala se povinnost minimálních rozestupů, ani zakrývání úst a nosu," napsala na twitteru policie. Podle listu Berliner Zeitung policisté několik lidí zadrželi.

V německé metropoli se měla dnes odpoledne uskutečnit ještě jedna demonstrace, organizátoři ji svolali k Vítěznému sloupu v parku Tiergarten. Listy Bild a Berliner Zeitung očekávaly, že by na ni mohlo dorazit až 10.000 odpůrců vládních restrikcí. Organizátoři ji ale krátce před zahájením zrušili.

Agentura DPA upozornila, že v noci na dnešek někdo zaútočil na budovu Institutu Roberta Kocha (RKI) v berlínské čtvrti Tempelhof-Schöneberg. Neznámí útočníci na ni hodili zápalné lahve. Policisté zatím motiv činu neurčili, nevylučují ale ani politický motiv a souvislost s dnešními demonstracemi. RKI je zdravotnický institut, který sleduje vývoj epidemie covidu-19 v Německu a pravidelně zveřejňuje data o nakažených a zemřelých.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další razie na Slovensku: Mezi obviněnými je i bývalý policejní prezident

02.12.2020 13:28 Elitní jednotka slovenské policie NAKA zasahuje od dnešního rána na několika místech proti…

Interpol varuje před falešnými vakcínami zločineckých sítí

02.12.2020 12:54 Organizovaný zločin se bude snažit napojit na distribuci vakcín proti koronaviru SARS-CoV2,…

Kauza Kuciak: Slovenský nejvyšší soud zpřísnil vrahovi novináře trest

02.12.2020 12:38 Aktualizováno Slovenský nejvyšší soud dnes zpřísnil trest vrahovi novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny…

Itálie představila očkovací plán, vakcínu proti covidu přednostně dostanou…

02.12.2020 12:35 Itálie se chystá zahájit očkování proti covidu-19 v lednu, poskytované bude zdarma a přednost budou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama