Unijní právníci požadují okamžité dodávky vakcíny AstraZeneca z Británie

Právníci Evropské unie při dnešním prvním slyšení u bruselského soudu ve sporu s firmou AstraZeneca vznesli požadavek na okamžité dodání vakcíny z britských továren společnosti. Evropská komise v pondělí zažalovala britsko-švédskou firmu za nedodržení smlouvy na dodávku vakcín proti covidu-19.

Eurozpravy.cz

Tímto krokem chce zajistit rychlejší přísun vakcín do členských zemí. AstraZeneca ale trvá na tom, že snížením dodávek očkovací látky smlouvu neporušuje.

"Požadujeme dodávky do konce června a také žádáme, aby byly s okamžitou účinností používány všechny továrny uvedené ve smlouvě," řekl před soudem právník zastupující EU Rafael Jafferali.

"Smlouva vyjmenovává řadu továren, které měla AstraZeneca využít, a do dneška je AstraZeneca v rozporu se smlouvou nevyužívá," dodal Jafferali. Právní zástupce firmy tvrdil opak: "Neexistuje žádná povinnost používat tyto továrny," řekl Hakim Boularbah.

Problémy s dodávkami preparátu od AstraZeneky byly od začátku roku hlavní příčinou pomalého rozjezdu očkování v zemích EU. Firma v prvním čtvrtletí dodala státům zhruba 30 milionů dávek, slíbila ovšem téměř čtyřikrát tolik. Od dubna do června pak plánuje doručit 70 milionů místo očekávaných 180.

Společnost tvrdí, že nemá dost výrobních kapacit a nejprve musí naplnit podmínky kontraktu s Británií, který Londýn uzavřel dříve než Brusel. Komise však s vysvětleními není spokojena.

Ve smlouvě mezi EU a AstraZenekou jsou uvedeny čtyři závody vyrábějící vakcíny, dva z nich v Británii. Firma do EU dodala preparáty vyráběné v závodech v Belgii a Nizozemsku, ale nevyvezla do zemí EU žádné vakcíny vyrobené v britských závodech, které provozují společnosti Oxford Biomedica a Cobra Biologics. Z kontraktu rovněž vyplývá, že závod firmy Catalent v USA, vyrábějící také vakcínu AstraZeneca, může sloužit jako podpůrný dodavatel látky.

AstraZeneca podle informací Reuters ospravedlňuje neuskutečnění dodávek z Británie poukazem na ujednání, která jí brání vakcínu vyvážet. Ani Spojené státy nyní nechtějí tento preparát vyvážet do Evropy. EU naopak blokuje vývoz očkovací látky vyráběné v Nizozemsku v závodě, který provozuje firma Halix spolupracující s AstraZenekou.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock dnes večer v reakci na soud v Bruselu uvedl, že jeho země nikdy neblokovala vývoz vakcín z Británie a ani v budoucnu nemá v úmyslu omezovat vývoz farmaceutických výrobků, napsala agentura Reuters.

Právní bitva mezi EU a AstraZenekou bude pokračovat 26. května, na kdy je plánováno vlastní soudní projednání sporu. EU chce, aby byl rozsudek vynesen do konce června.

Témata: EZ

Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

24.06.2021 21:25 Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby…

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Související:

Právě se děje