V Belgii se demonstrovalo proti nočnímu zákazu vycházení, policie zatkla 20 lidí

V belgickém městě Lutychu po sobotním protestu proti nočnímu zákazu vycházení v době koronaviru policie zadržela 20 osob, napsala dnes agentura AFP s odvoláním na místní policii. Podle belgického tisku se pochodu zúčastnilo 400 až 500 lidí, čtyři policisté a tři demonstranti byli zraněni.

Belgická policie
doporučujeme

Ve Valonsku, jižní části Belgie, platí noční zákaz vycházení od 22 hodin do 6 hodin. V sobotu večer ve 22:15 začala podle AFP policie účastníky pochodu legitimovat, protože zákaz porušovali. Přibližně 350 osob své průkazy totožnosti policii ukázalo dobrovolně, dalších 50 musela policie odvést na služebnu a jejich totožnost ověřit, se všemi policie sepisuje protokoly, píše server RTBF.

Dav vyjadřoval svůj nesouhlas s nočním zákazem vycházení, který podle nich představuje "zásah do svobod", píše AFP. Policie zadržela pět osob pro narušení veřejného pořádku, 12 za pokus prorazit zátarasy a dva za ozbrojený odpor a ničení majetku. Demonstranti posprejovali zastávky autobusu a zbořili zábradlí u tramvajových kolejí.

V Belgii, jedné z nejhůře zasažených zemí koronavirem, v pátek oznámili prodloužení celostátní uzávěry, která v zemi platí od konce října. V úterý se sice otevřou obchody, bary a restaurace ale nadále zůstávají uzavřené a platí povinnost pracovat z domova, pokud to profese dovoluje. Další uvolňování si země podle premiéra Alexandera De Crooa nemůže dovolit.

V Belgii s 11,5 miliony obyvatel v posledních týdnech počty infikovaných klesají. Celkem se virem SARS-CoV-2 nakazilo téměř 570.000 lidí a na 16.300 z nich zemřelo. Nových případů je ale nyní v průměru něco přes 2700 denně, přičemž ještě před měsícem to bylo pětkrát tolik. Klesají i počty pacientů v nemocnicích: nyní jich je zhruba 4400, na začátku měsíce to bylo skoro 7500.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku opět stoupá, Německo už hlásí dva…

21.01.2021 07:50 Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Rakousko zasáhlo zemětřesení. Poničilo kostel, cítit bylo i v Česku

20.01.2021 22:02 Aktualizováno Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v dnešních ranních hodinách centrální části Rakouska. Škody…

Neštěstí v Madridu. Výbuch plynu zničil část domu, neštěstí má čtyři oběti

20.01.2021 20:37 Aktualizováno V centru Madridu dnes odpoledne zazněla silná exploze, zničeno je několik pater jednoho domu.…

Česko je mezi zeměmi, které žádají po EU co nejrychlejší schválení vakcín

20.01.2021 19:55 Premiér Andrej Babiš (ANO) a lídři Rakouska, Dánska a Řecka chtějí ve čtvrtek na videosummitu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama