V Berlíně se konala tajná schůzka kvůli Sýrii

V Berlíně se tento týden konalo utajované setkání zástupců syrské společnosti. Mezi účastníky byl například bývalý syrský velvyslanec v Británii nebo vůdce komunity jezídů. Jak uvedl server BBC, snahou bylo najít řešení neshod mezi etnickými skupinami, jež přispívají k rozkolu v Sýrii, která je od roku 2011 dějištěm války.

Sýrie

Akci podle BBC financovali soukromí dárci a některé evropské vlády a Berlín byl vybrán zčásti proto, že Německo je vnímáno jako neutrální půda. A také proto, že po uprchlické vlně tam žije velká komunita Syřanů.

Na setkání, jež se konalo ve stínu mediálního zájmu a bez politického tlaku, byli kmenoví sunnitští vůdci, z nichž někteří velí vlastním milicím, a stejně tak alávité, blízcí režimu prezidenta Bašára Asada. Zastoupeni byli dále členové nejvýznamnějších křesťanských, kurdských i drúzských klanů.

Někteří z nich sice mají blízko k vládním kruhům, ale plně vládu nepodporují. Z nich většina mohla letět přímo z Damašku. Další sice za Asadovy vlády zažili útlak, avšak nepřipojili se k ozbrojené opozici. Někteří z nich před válkou uprchli a část z nich žije v Německu. BBC je charakterizuje jako tichou většinu, která jednoduše touží po míru. "Tito lidé se považují za zástupce 70 procent syrské společnosti, která není ani na straně ozbrojených skupin, ani režimu a nikoho, kdo v Sýrii bojuje," řekl odborník na otázky Blízkého východu Daniel Gerlach, který se podílel na organizaci setkání.

Ačkoli o přestávkách bylo slyšet smích a přátelský hovor účastníků, mnozí z nich svým příjezdem riskovali životy. Jak Asadova vláda, tak radikální skupiny bojující v Sýrii mohou považovat všechny, kdo vyjednávají se zástupci ostatních skupin, za zrádce. Někteří z účastníků proto cestovali v utajení a všichni nechali své mobilní telefony před dveřmi jednací místnosti. Podle BBC přítomné pojil fakt, že všichni ve válce přišli o přátele, příbuzné nebo členy své komunity.

Patří k nim i vůdce velkého sunnitského kmene z oblasti u irácké hranice šajch Amír Dandal a na otázku, jak dokáže mluvit s nepřítelem, odpověděl: "Všichni o něco přišli, musíme své jizvy překonat. Když ten konflikt bude pokračovat, bude to znamenat další ztráty."

Po bouřlivé debatě byl ve středu večer podepsán dokument, který má zabránit odvetným akcím. Říká se v něm, že by nikdo neměl nést odpovědnost za zločiny spáchané jinými členy své náboženské či etnické skupiny nebo rodiny. Lidé se mají odpovídat za vlastní zločiny a spáchané krutosti. Jejich příbuzní se kvůli tomu nemohou stát terčem odvetných útoků a vyřizování účtů.

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 16:13 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 14:30 Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Sopranistka Pretty Yendeová z JAR tvrdí, že s ní francouzská policie…

23.06.2021 06:39 Jihoafrická sopranistka Pretty Yendeová si postěžovala, že s ní francouzští policisté při příletu…

Maďarsko zrušilo téměř úplně koronavirovou uzávěru hranic

23.06.2021 06:21 Maďarsko zrušilo téměř kompletně uzávěru hranic, kterou zavedlo v září loňského roku kvůli pandemii…

Nelegální migrace do EU podle Frontexu výrazně vzrostla

22.06.2021 22:00 Aktualizováno Počet migrantů, kteří za prvních pět měsíců tohoto roku nelegálně překročili vnější hranice…

Související:

Právě se děje