V Maďarsku stav nouze skončí zřejmě 20. června

Stav nouze zavedený v Maďarsku kvůli šíření koronaviru podle ministryně spravedlnosti Judit Vargové skončí zřejmě 20. června. Šéfka resortu to dnes uvedla na facebooku. Očekává se, že vláda premiéra Viktora Orbána dnes v parlamentu předloží zákon, který ukončí její mimořádné pravomoci, kvůli kterým Budapešť v uplynulých týdnech čelila kritice zejména od Evropské komise.

Maďarsko
doporučujeme

Maďarští zákonodárci koncem března schválili zákon, který dal vládě v době časově neomezeného nouzového stavu možnost vládnout pomocí dekretů bez zapojení parlamentu. Zároveň stanovil až pětileté tresty vězení za šíření nepravdivých informací, což umožňuje postihovat například i novináře kritické k vládě. Orbán se stal terčem kritiky, že nouzovým stavem ještě víc omezuje demokracii a svobodu projevu v zemi a chce si tak posílit moc.

Ministryně Vargová dnes na facebooku kritické hlasy na adresu Orbánovy vlády opět označila za "neopodstatněné útoky". "Očekáváme, že se (ti, kdo nás kritizovali) omluví za to, že proti nám vedli kampaň s cílem očernit nás, místo toho, aby spolupracovali při obraně proti koronaviru," uvedla také.

Maďarský parlament ovládá Orbánova strana Fidesz. Na základě zatím posledního dekretu bude vláda muset do konce roku dávat souhlas k tomu, pokud zahraniční firmy budou chtít získat zásadní podíly v maďarských podnicích.

Desetimilionové Maďarsko patří mezi země, které koronavirus zasáhl poměrně slabě. Celkem se jím tam nakazilo 3771 lidí a 499 z nich k dnešnímu dni zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Běloruská spisovatelka Alexijevičová odletěla do Německa, tvrdí její…

28.09.2020 13:56 Spisovatelka Světlana Alexijevičová, která jako jediná členka vedení koordinační rady běloruské…

Lidská práva nejsou ideologie. 50 velvyslanců v Polsku podpořilo sexuální…

28.09.2020 13:34 Velvyslanci padesátky zemí včetně Česka a zástupci mezinárodních organizací v Polsku vyjádřili v…

Přes 19 tisíc nákaz denně? Merkelová se obává rychlého zhoršení epidemie v…

28.09.2020 12:25 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová se obává rychlého šíření koronaviru v zemi, bez dalšího zásahu…

Pompeo zahájil cestu po jihu Evropy. Mimo jiné se snaží uklidnit řecko…

28.09.2020 12:16 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo setkáním se svým řeckým protějškem Nikosem Dendiasem v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama