Kdo bude vládnout v Sasku? Rodí se nová koalice, hotovo má být do Vánoc

Tři měsíce po volbách ve východoněmecké spolkové zemi Sasko je připravena nová vládní koalice, kterou tvoří Křesťanskodemokratická unie (CDU) saského premiéra Michaela Kretschmera se sociálními demokraty (SPD) a Zelenými. Trojice stran dnes představila koaliční smlouvu, informovala agentura DPA. Pokud strany smlouvu podpoří, mohl by se nový kabinet ujmout vlády ještě před Vánocemi.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Berlín, ilustrační foto
doporučujeme

Koaliční dohodu musí u CDU schválit stranický sjezd, u Zelených a sociálních demokratů rozhodne členská základna. Vyjednávání o společné vládě, kterou budou poprvé od sjednocení Německa v roce 1990 tvořit tři strany, začala na konci října.

Dosavadní koalice CDU a SPD nemá kvůli propadu v zářijových volbách pro své pokračování dostatečnou sílu, proto hledá podporu u ekologické strany. Kretschmer už dříve spojenectví s protiimigrační stranou Alternativa pro Německo (AfD) či s postkomunistickou Levicí odmítl.

Volby v Sasku, které se uskutečnily 1. září, stejně jako vždy od roku 1990 vyhrála CDU. Zisk 32,1 procenta hlasů pro ni ale byl dosavadním saským minimem. Ještě výrazně hůře dopadla SPD, která dostala 7,7 procenta hlasů, čímž prolomila nejen své minimum v Sasku, ale také v jakýchkoli poválečných zemských volbách. Volby naopak přinesly výrazné zisky protiimigrační AfD, která s podílem 27,5 procenta téměř ztrojnásobila svůj předchozí výsledek, a Zeleným, kteří dostali 8,6 procenta hlasů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson zvažuje kontroly mezi Severním Irskem a Velkou Británií

08.12.2019 20:38 Předvolební boj v Británii směřuje do finiše a premiér Boris Johnson i přes značné vedení v…

Německá policie zatkla kvůli smrti hasiče dva mladíky

08.12.2019 20:30 Německá policie zatkla dva mladíky v souvislosti s pouličním konfliktem ve městě Augsburg, který v…

Papež povýšil Luise Antonia Tagleho, může být jeho nástupcem

08.12.2019 18:30 Papež František jmenoval filipínského kardinála Luise Antonia Tagleho příštím šéfem Kongregace pro…

Počet mrtvých po výbuchu v Prešově klesl z osmi na sedm

08.12.2019 17:18 Aktualizováno Slovenským záchranářům se dnes nepodařilo najít nezvěstnou osobu v troskách vrchní části…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama