Kdo bude vládnout v Sasku? Rodí se nová koalice, hotovo má být do Vánoc

Tři měsíce po volbách ve východoněmecké spolkové zemi Sasko je připravena nová vládní koalice, kterou tvoří Křesťanskodemokratická unie (CDU) saského premiéra Michaela Kretschmera se sociálními demokraty (SPD) a Zelenými. Trojice stran dnes představila koaliční smlouvu, informovala agentura DPA. Pokud strany smlouvu podpoří, mohl by se nový kabinet ujmout vlády ještě před Vánocemi.

Berlín, ilustrační foto
doporučujeme

Koaliční dohodu musí u CDU schválit stranický sjezd, u Zelených a sociálních demokratů rozhodne členská základna. Vyjednávání o společné vládě, kterou budou poprvé od sjednocení Německa v roce 1990 tvořit tři strany, začala na konci října.

Dosavadní koalice CDU a SPD nemá kvůli propadu v zářijových volbách pro své pokračování dostatečnou sílu, proto hledá podporu u ekologické strany. Kretschmer už dříve spojenectví s protiimigrační stranou Alternativa pro Německo (AfD) či s postkomunistickou Levicí odmítl.

Volby v Sasku, které se uskutečnily 1. září, stejně jako vždy od roku 1990 vyhrála CDU. Zisk 32,1 procenta hlasů pro ni ale byl dosavadním saským minimem. Ještě výrazně hůře dopadla SPD, která dostala 7,7 procenta hlasů, čímž prolomila nejen své minimum v Sasku, ale také v jakýchkoli poválečných zemských volbách. Volby naopak přinesly výrazné zisky protiimigrační AfD, která s podílem 27,5 procenta téměř ztrojnásobila svůj předchozí výsledek, a Zeleným, kteří dostali 8,6 procenta hlasů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie hlásí za 24 hodin dalších více než 14 000 případů

26.09.2020 21:55 Ve Francii se v minulých 24 hodinách potvrdilo 14.412 nových případů koronaviru. Je to o něco méně…

Poučená Itálie účinně bojuje s druhou vlnou covidu. Zvládá ji lépe než…

26.09.2020 21:00 Itálie byla první zemí v Evropě kde virus SARS-CoV-2 udeřil na jaře letošního roku. V té době bylo…

Italský pacient 1 se vydal na 180kilometrovou štafetu

26.09.2020 20:41 První evidovaný italský pacient s covidem-19 Mattia Maestri je mezi účastníky 180kilometrového…

Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda

26.09.2020 17:45 Aktualizováno Páteční útok v Paříži, při němž útočník pobodal dva lidi nedaleko někdejšího sídla redakce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama