Ve Vídni se sešlo na 20 000 odpůrců opatření proti covidu a očkování

Asi 44.000 lidí nesouhlasících s protikokoronavirovými opatřeními dnes demonstrovalo v centru Vídně, uvedly tiskové agentury s odvoláním na místní policii. Ta dříve odhadovala počet demonstrantů na 20.000. Účastníci dávali najevo hlavně odpor vůči chystané očkovací povinnosti pro všechny lidi starší 14 let.

Demonstrace, ilustrační fotografie.

V Německu několik stovek lidí uspořádalo podobnou demonstraci ve Schwerinu. V Lucemburku policie použila proti demonstrantům vodní dělo. Asi tisícovka demonstrantů se sešla v Barceloně.

Protest nazvaný "Megademonstrace za svobodu a proti chaosu a nátlaku" na vídeňském Náměstí Hrdinů (Heldenplatz) svolala populistická Strana svobodných (FPÖ). Její vůdce Herbert Kickl tvrdě brojí proti vládě, která podle něj "kope lidi do zadku", ale veřejnost si to neuvědomuje.

Na oplátku ministryně turistiky Elisabeth Köstingerová (ÖVP, lidovci) v novinovém rozhovoru nařkla Kickla, že má "krev na rukou" kvůli tomu, že jeho strana nikdy nevynechá jedinou příležitost, aby odrazovala lidí od očkování. A kvůli tomu, že lůžka na jednotkách intenzivní péče jsou obsazena neočkovanými pacienty, musí kliniky odkládat urgentní operace srdce či rakoviny u dětí, argumentovala ministryně.

"Prý mám krev na rukou, ale myslím, že má kecy v hlavě," zareagoval Kickl před demonstranty na slova Köstingerové. Nedávný lockdown a chystané povinné očkování kritizoval jako karikaturu svobody a ministra zdravotnictví označil za "Frankensteina"

Při podobném shromáždění minulý týden poslankyně FPÖ Dagmar Belakowitschová tvrdila, že nemocnice se neplní kvůli "těm zlým nenaočkovaným", ale kvůli "mnoha očkovaným, kteří se musejí léčit kvůli potížím způsobeným vakcinací". Její tvrzení popřel šéf Vídeňského zdravotnického svazu Michael Binder, podle kterého v nemocnici neleží jediný pacient, kterému by ublížilo očkování.

Kvůli zajištění bezpečnosti při dnešním shromáždění i dalších ohlášených protestech bylo do služby povoláno 1400 policistů a vídeňským strážcům pořádku přijeli pomoci jejich kolegové z jiných spolkových zemí. Demonstranti v značné míře ignorovali požadavky zakrývat si tváře rouškami, jakož i zákaz používání zábavné pyrotechniky. Policie zadržela nejméně tři výtržníky. Demonstranti nesli transparenty s nápisy "Ne povinnému očkování“ a "Ruce pryč od našich dětí“. Během pochodu po okružní třídě házeli po novinářích sněhové koule a kusy ledu

Rakousko plošnou očkovací povinnost zavádí jako první země v Evropě, platit začne zřejmě od února. Za její nedodržení bude hrozit pokuta ve výši 600 eur (asi 15.200 korun).

V zemi, které má 8,9 milionu obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo na 1,2 milionu lidí, z nichž více než 13.000 nákaze podlehlo, připomněla agentura Reuters.

Demonstrovalo se i v dalších rakouských městech, i když v daleko menší míře. V Klagenfurtu se podle úřadů sešlo asi 2500 demonstrantů, v Linci asi 150.

Tisícovka lidí podle španělské policie dnes demonstrovala v Barceloně proti covidovým pasům, které přirovnávali k totalitě a diktatuře. V katalánské metropoli se demonstrovalo druhý víkend za sebou, připomněl server Euronews. Podle něj se v pyrenejském království o opatřeních proti šíření nákazy běžně rozhoduje na úrovni regionů a očkováno je více než 90 procent Španělů starších 12 let, aniž by se vyžadovaly covidové pasy. O nich ale uvažuje stále více regionů vzhledem k velkým přírůstkům nakažených v posledních dvou týdnech.

Na poklidnou demonstraci proti protikoronavirovým opatřením ve Schwerinu v Meklenbursku-Předním Pomořansku přišlo podle agentury DPA přes 750 lidí. Policie kvůli akci vyklidila několik ulic. Německý parlament v pátek schválil povinné očkování proti covidu-19 pro zdravotníky, pečovatele a záchranáře. Naočkovat se musejí do 15. března.

Několik stovek lidí dnes demonstrovalo v metropoli Lucemburska. Po pokusu o pochod do centra hlavního města dav narazil na kordón policejních těžkooděnců, kteří k zatlačení demonstrantů opakovaně použili vodní dělo. Několik demonstrantů policisté zadrželi, uvedla stanice RTL na svém webu.

"Svobodu!" volal dav Lucemburčanů odmítajících protinákazová omezení přijatá vládou premiéra Xaviera Bettela, očkování dětí a očkovací certifikáty. Sami demonstranti se ale odmítali charakterizovat jako odpůrci očkování, raději o sobě hovořili jako o přívržencích svobody, kteří odmítají "diktaturu". "Milý Bettele, přidej se na naši stranu, na stranu lidu, nebo se postavíš proti nám!" znělo z tlampačů na úvod protestu. Policie zesílila bezpečnostní opatření u sídla parlamentu a také u bydliště řady politiků.

Záchranáři zasahovali u hromadné nehody na D5, srazilo se 36 vozidel

20.01.2022 20:25 Na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku havarovalo dnes před polednem 20 osobních a 16 nákladních aut.…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

Rakušan: STAN situaci ohledně Farského stáže podcenil, je to bolestná…

20.01.2022 11:55 Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan přiznal, že hnutí situaci ohledně stáže svého…

Počasí: Chodcům i řidičům způsobí komplikace hned dva nebezpečné jevy

21.01.2022 06:30 Rovnou před dvěma potenciálně nebezpečnými jevy varují pro dnešní den meteorologové z Českého…

Dálnici D1 uzavřela v noci ve směru na Prahu nehoda, vozovka je zledovatělá

21.01.2022 07:58 Dálnici D1 uzavřela v noci ve směru na Prahu nehoda dvou nákladních vozidel na 51. kilometru, na…

V Německu přibylo rekordních 140.160 nově nakažených

21.01.2022 08:36 V Německu se za poslední den potvrdilo 140.160 nákaz koronavirem, je to nejvíce za 24 hodin v této…

ROZHOVOR: 25 let od česko-německé deklarace. Otevírat Pandořinu skříňku…

21.01.2022 00:01 Česko-německou deklaraci o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji z roku 1997 lze vnímat…

Michaláková neuspěla u soudu ve Štrasburku v případu odebraných dětí

20.01.2022 22:02 Aktualizováno Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

Francie od února zmírní protikoronavirová opatření, ne však pro neočkované

20.01.2022 21:14 Francie v únoru začne postupně uvolňovat protikoronavirová opatření, protože epidemická situace v…

V Německu přibylo přes 130.000 nakažených

20.01.2022 20:50 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo 133.536 nových případů koronavirové infekce, což je dosavadní…

Povinné očkování v Rakousku schválil i tamní parlament

20.01.2022 20:42 Aktualizováno Poslanci rakouské Národní rady dnes velkou většinou schválili všeobecnou povinnost očkování proti…

EK vyzvala Polsko, aby zaplatilo pokutu za činnost orgánu trestajícího…

20.01.2022 17:10 Aktualizováno Evropská komise vyzvala Polsko, aby zaplatilo pokutu za to, že přes rozhodnutí unijního soudu…

Nevládní lodě zachránily ve Středozemním moři přes 400 migrantů

20.01.2022 16:22 Lodě nevládních organizací v posledních dvou dnech zachránily ve Středozemním moři mezi Libyí,…

Rakouské omezování přídavků na děti dle soudu EU porušuje unijní právo

20.01.2022 16:12 Aktualizováno Rakouské omezování výše přídavků na děti žijící v cizině, které se týká mimo jiné tisíců Čechů,…

EU je připravena na ruskou agresi reagovat masivními sankcemi, řekla von…

20.01.2022 12:13 Evropská unie je připravena tvrdě reagovat na případný ruský útok proti Ukrajině. Prohlásila to…

Související:

Právě se děje

reklama