Ve volbách v Madridu podle prvních průzkumů výrazně uspěla Lidová strana

Ve volbách do regionálního parlamentu v Madridu výrazně uspěla Lidová strana. Podle prvních odhadů prakticky zdvojnásobila počet mandátů, na absolutní většinu ale nedosáhla. K vládnutí podle španělského tisku zřejmě přizve krajně pravicovou stranu Vox. Méně mandátů podle odhadů získali vládní socialisté, které v klání přímo podpořil i španělský premiér Pedro Sánchez.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Výrazný úspěch Lidové strany potvrzují i výsledky první třetiny sečtených hlasů. Ty přisuzují konzervativní straně 62 mandátů následují socialisté s 26 mandáty. To by byl pro ně nejhorší výsledek od 90. let. V parlamentu, který má 136 členů, by lidovci podle těchto částečných výsledků mohli sestavit většinu v koalici s jakoukoliv další zastoupenou stranou.

Lidovou stranu, která je na celostátní úrovni v opozici, vedla Isabel Díazová Ayusová, která předsedala krajské radě od roku 2019. Kvůli roztržce se středovou stranou Ciudadanos vyhlásila předčasné volby. Právě Ciudadanos patří k hlavním poraženým voleb. Strana se totiž do parlamentu, kde měla 26 mandátů, podle všech průzkumů už znovu neprobojovala.

Isabel Díazová Ayusová byla jedním z nejhlasitějších odpůrců přístupu španělské vlády k epidemii nemoci covid-19. I kvůli tomu byly dnešní volby považované za celostátní zkoušku, která může mít dopad i na další pokračování vlády premiéra Pedra Sáncheze.

O protiepidemických opatření ve Španělsku ve velké míře rozhodují právě regiony. Madridské krajské úřady umožnily, aby v hlavním městě a okolí zůstaly v omezeném provozu otevřené kavárny, restaurace či divadla. Madridský region také odmítal některá omezení volného pohybu. Pandemie však madridský region tvrdě zasáhla. Ačkoli tam žije 14 procent obyvatel země, připadá na tuto oblast pětina všech nakažených a obětí covidu-19 v zemi.

Lidové straně odhady přisuzují 62 až 65 křesel, potřebovala by jich ale alespoň 69, aby mohla vládnout sama. Dalších 12 až 14 mandátů průzkumy přisuzují krajně pravicové straně Vox, jejíž výsledek se ve srovnání s rokem 2019 výrazně nezměnil.

Pro socialisty odhady vychází na 28 mandátů, o několik méně než před dvěma roky. Další vládní straně Unidos Podemos, jejíž předseda Pablo Iglesias odešel z vlády, aby pomohl vítězství levice v Madridu, průzkumy předpovídají 10 až 11 mandátů. Na levici do parlamentu vstoupí i místní strana Más Madrid, která získala až 24 mandátů. Cíle porazit konzervativní blok ale levicové strany podle všech odhadů nedosáhly.

Předčasné volby zaznamenaly vysoký zájem voličů. Do sedmé hodiny večer odevzdalo svůj hlas bezmála 70 procent občanů, o 11 procentních bodů více než v roce 2019. Kvůli epidemii koronaviru byly některé hodiny určeny jen pro seniory či občany v rizikových kategorií. Před volebními místnostmi se tvořily fronty.

V madridském regionu, kde žije sedm milionů obyvatel, vládnou lidovci nepřetržitě 26 let a další vítězství jim pomůže i na celostátní úrovni. Vedení strany uvedlo, že výsledky voleb v Madridu považuje za porážku premiéra Sáncheze.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama