Vlády musí v boji s virem lidem dávat rozkazy, ne doporučení, tvrdí psycholog

Z mnoha evropských zemí, ze Spojených států nebo z Austrálie v posledních dnech přicházejí zprávy o tom, jak lidé ignorují apely politiků v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru. Podle profesora behaviorální vědy Nicka Chatera, který působí na anglické vysoké škole Warwick Business School, ovšem není chyba jen na straně veřejnosti. Akademik vidí také "obrovské komunikační selhání" na straně politických lídrů, jejichž vyjádření jsou mnohdy nejednoznačná. Řekl to americké televizi CNN.

"Když je lidem poměrně jemně doporučováno, aby něco nedělali, pak si nemyslím, že bychom je měli vnímat jako nějak nehorázně nerozumné, když to nakonec stejně dělají," myslí si odborník na komunikaci a rozhodovací procesy.

"Protože vzkaz, který nepřímo dostávají, je ten, že to není zas tak důležité, protože když je to opravdu důležité, tak vám to říkáme. Neříkáme věci jako 'doporučujeme vám zastavovat na červenou, doporučujeme vám jezdit na téhle straně vozovky'. Prostě říkáme, že se to musí. A když to neděláte, porušujete zákon," pokračoval Chater.

Vlády zemí mimo jihovýchodní Asii se podle CNN zdráhaly zavést tak přísné režimy jako Čína, přičemž i ty, které už pohyb obyvatel omezily, mají problémy s porušováním pravidel. V Británii, v Německu či v Austrálii dosud úřady jen veřejnost vyzývaly k omezení vycházení či kontaktu s blízkými. Výsledek byl takový, že Britové o víkendu ve velkém vyráželi do městských parků nebo do velšského národního parku Snowdonia. Z Kalifornie byly zase hlášeny davy na plážích i turistických trasách, ačkoli plošná karanténa v nejlidnatějším americkém státě platila už od pátku.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom v pondělí vyzval mladé lidi, aby nebyli sobečtí, následně tamní úřady uzavřely parkoviště v blízkosti pláží a parků. Britský premiér Boris Johnson zase v pondělí večer ohlásil zpřísnění omezení a obyvatelům své země vzkázal, že by se neměli stýkat s přáteli a vycházet by měli jen pokud nemohou pracovat z domova, nebo si potřebují nakoupit základní zboží. I dnes ovšem na sociálních sítích kolovaly fotografie zaplněných vagónů londýnského metra, načež britský ministr zdravotnictví Matt Hancock zdůrazňoval, že nová oznámení nejsou doporučeními, nýbrž pravidly, která budou vynucována.

Podle profesora Chatera byli západní politici "ve své komunikaci velmi neurčití" a ukazuje se, že samotné apely nejsou dostatečné. Opatření pro potlačení nákazy koronavirem podle něj musí být povinná, pokud mají být efektivní.

"Je tady obrovské komunikační selhání," řekl. "V Číně je jádrem (strategie) zkrátka velmi tvrdá karanténa, pravděpodobně i tvrdší karanténa, než jaká by byla potřeba. Ale víme, že velmi přísné omezení pohybu bude fungovat. A v Koreji mají lidé o hodně větší svobodu při vycházení, ale mají tam extrémně důkladné testování (na přítomnost koronaviru), a to v masivním měřítku. Potřebná je nejspíše kombinace těchto strategií," dodal.

Související

Škola, ilustrační fotografie.

Unie se snaží pomáhat středoškolákům i v oblasti duševního zdraví. Cestou mohou být i dny volna

Česká středoškolská unie se již deset let aktivně zapojuje do veřejné debaty ohledně vzdělávacího systému. „Reflektujeme názory středoškoláků, analyzujeme strategické dokumenty a pracujeme na odborných stanoviscích k aktuálnímu dění ve školství. Zabýváme se zejména dopady jednotlivých rozhodnutí na mladé lidi a snažíme se o to, aby jejich názory nezapadaly,“ nastínila členka představenstva ČSU Alexandra Obracajová pro EuroZprávy.cz. 

Více souvisejících

psychologie Lidé Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

včera

včera

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

včera

včera

včera

včera

včera

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

včera

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

včera

včera

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

včera

včera

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

včera

včera

včera

včera

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice

Kvůli lesním požárům, které sužovaly východ Německa přes uplynulý víkend, se muselo evakuovat více než sto lidí. S ohněm bojovalo pět stovek hasičů, dva z nich byli během zásahu vážně zraněni. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy