Výhružky Číny vůči Česku jsou nepřijatelné, řekla Čaputová

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes uvedla, že vztahy Evropské unie a Číny jsou založené na dialogu a vzájemném respektu. V souvislosti s kritikou, s jakou se ze strany Pekingu setkala návštěva předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu, uvedla, že výhrůžky na adresu nějakého člena unie a jeho představitelů odporují samotné podstatě partnerství a jsou nepřijatelné.

Zuzana Čaputová
doporučujeme

"Slovensko stojí při České republice," napsala také Čaputová.

Peking považuje Tchaj-wan za svoji vzbouřenou provincii a cesta šéfa Senátu je podle něho porušením principu jedné Číny. Šéf čínské diplomacie Wang I Vystrčilovu návštěvu ostrovního státu dnes při návštěvě Berlína označil za překročení červené čáry a už v pondělí prohlásil, že Vystrčil za poručení principu jedné Číny zaplatí vysokou cenu.

Jeho německý kolega Heiko Maas se ovšem Česka zastal, když řekl, že hrozby do politiky nepatří a že od mezinárodních partnerů očekává vzájemný respekt. Také Francie vyjádřila solidaritu s ČR v souvislosti s výhrůžkami ze strany čínského ministra zahraničí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko žaluje řecký deník kvůli titulku. Prý vulgárně uráží Erdogana

21.09.2020 15:26 Turecko podniklo právní kroky proti řeckému bulvárnímu deníku Dimokratia za jeho titulek, který…

Sankce EU vůči běloruskému režimu stále závisí na souhlasu Kypru

21.09.2020 15:24 Aktualizováno Kypr je jako poslední stát Evropské unie připraven kývnout na sankce vůči činitelům běloruského…

O rezignaci Vojtěcha se píše v zahraničí: Politické zemětřesení, Babiš…

21.09.2020 13:35 Aktualizováno Rekordní přírůstky počtu případů koronaviru v Česku i neshody s premiérem Andrejem Babišem vedly…

Teror v Burgasu: Pomocníci útočníka dostali doživotí, Interpol po nich…

21.09.2020 13:03 Doživotní trest bez možnosti předčasného propuštění uložil dnes zvláštní trestní soud v Sofii dvěma…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama