Západonilská horečka u českých hranic. Nakazil se muž v Sasku

Německo dnes ohlásilo první případ, kdy se člověk nakazil západonilskou horečkou na německém území po štípnutí infikovaným komárem. Informovala o tom agentura DPA. Až dosud se všichni nemocní nakazili virem při cestování nebo kontaktem s nemocnými zvířaty. Podle odborníků přelomový případ nákazy souvisí se změnami klimatu.

Komáři
doporučujeme

Institut Roberta Kocha (RKI) uvedl, že virem se nakazil sedmdesátiletý muž ze Saska. Nemoc u něj měla závažný průběh a kvůli zánětu mozku se léčil v nemocnici v Lipsku. Nyní už je zdravý.

Virus západonilské horečky byl poprvé prokázán v roce 1937 v Ugandě. Mezitím se rozšířil do rozsáhlých částí Afriky, Asie a Evropy a v 90. letech i do Spojených států. Jeho nositeli jsou hlavně ptáci a také komáři, kteří se nakazí jejich infikovanou krví.

V posledních letech se virus, který byl dříve obvyklý zejména v tropických oblastech, šíří stále více na sever. Loni se nakazily stovky lidí v Řecku, Itálii i v balkánských státech, dvaasedmdesátiletá žena zemřela na tuto nemoc i na jižní Moravě.

Inkubační doba západonilské horečky se pohybuje od tří do 14 dnů. Až 80 procent nakažených vůbec nezaznamená žádné příznaky, asi pětina nemocných pociťuje symptomy připomínající chřipku. Asi v jednom procentu případů může mít nemoc závažný průběh, riziko hrozí zejména dětem, starším osobám a lidem s oslabeným imunitním systémem. Virus může způsobit encefalitidu či meningitidu a pacientům hrozí i smrt.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie hlásí 31 tisíc nově nakažených, Belgie a Británie 24 tisíc. Situace…

30.10.2020 20:03 Aktualizováno V Itálii skokově narostla denní bilance nakažených koronavirem na více než 31.000. Je to nejvíc od…

Ve Varšavě se pochoduje na protest proti zákazu potratů

30.10.2020 19:33 Navzdory koronavirovým restrikcím se dnes tisíce lidí z celého Polska zapojily ve Varšavě do…

Papež František chce vymýtit korupci v církvi

30.10.2020 18:04 Papež František prohlásil, že je rozhodnutý vymýtit korupci v katolické církvi, ale není prý…

Belgie a Nizozemí pod náporem epidemie, počty nakažených trhly nový rekord

30.10.2020 17:17 Aktualizováno V Belgii za posledních 24 hodin přibylo téměř 24 tisíc lidí nakažených koronavirem, což je vůbec…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama