Největší nebezpečí pro české turisty? Západonilská horečka se vyskytuje po celé Evropě, včetně Česka

Čeští turisté by si měli dát pozor na píchnutí komárů v zahraničí. Mohli by totiž dostat nepříjemnou západonilskou horečku. Ta se šíří po celé v Evropě a objevuje se i v zemích, kde předtím nebyla. Vyskytla se ji v na jižní Moravě.

Západonilská horečka se síří především píchnutím od komárů, šířena je však i ptáky. Na onemocnění doposud není vakcína. Většina infikovaných osob nemá žádné příznaky. Pokud jsou, připomínají zprvu chřipku. Postupně se však nákaza může rozvinout v horečnaté onemocnění s neurologickými příznaky, v rozsahu od silných bolestí hlavy a svalů až po aseptický zánět mozkových blan nebo mozku, uvádí Státní zdravotní ústav.

„Příznaky západonilské horečky se projeví u asi 20 % nakažených jako horečnaté onemocnění s bolestmi svalů, kloubů, někdy vyrážkou, eventuálně jinými příznaky. U malé části nakažených, uvádí se pod jedno procento, se projeví závažná forma onemocnění s postižením nervového systému ve formě zánětu mozkových blan, mozku nebo míchy, někdy s obrnami a mnohdy s dlouhodobými následky. Těžké onemocnění má někdy fatální průběh,“ sdělila serveru Blesk.cz lékařka Hana Orlíková z Státního zdravotního ústavu.

Lékaři jako prevenci uvádí používání vhodných oděvů, které neodhalují moc kůže, sítí proti komárům a účinných repelentů. „Vhodnou účinnou látkou je DEET (N,N-dietyl-m-toluamid), Picaridin nebo IR 3535 (3-N-butylacetoamino-propionát),“ doporučuje Orlíková. Dle Státního zdravotního ústavu nesmějí lidé z ohrožených zemí darovat krev do té doby, dokud riziko infekcí neohrozí – to by mělo odeznít v listopadu.

Podle Národní referenční laboratoře pro arboviry došlo ve srovnání s předešlými lety až k trojnásobnému nárůstu případů západonilské horečky v Evropě. Loňský rok se virem nakazilo 2 083 lidí, což je více než celkový počet nemocných za posledních sedm let dohromady. V rámci Evropské unie vir loni infikoval 1503 lidí, z nichž zemřelo 180.

Státní zdravotní ústav varuje, že k oblastem s větším rizikem výskytu horečky se řadí některé oblíbené turistické destinace Čechů. Týká se to např. vnitrozemí Chorvatska, celého Kypru, Sardinie, Sicílie, italských provincií severně od Toskánska a San Marina, francouzské Provence, Okcitánie a Korsiky či celého Řecka.

Vir se však vyskytuje i v zemích, kde by jej čeští turisté možná nečekali, např. celého Maďarska či Rakouska (Vídeň, spolkové země Dolní Rakousy). Turisté by si měli dávat pozor i ve východní Evropě (Bosna a Hercegovina, Kosovo, Ukrajina, Slovinsko, Bulharsko či Srbsko).

Podle dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), který monitoruje případy nemocí, reportuje, že mezi 12 a 18. červnem došlo k šesti potvrzeným případům západonilské horečky. Pět se jich objevilo v Řecku, jeden v Rumunsku.  

Podle Rastislava Maďara, vedoucího Ústavu epidemiologie a Lékařské fakulty Ostravské univerzity, je vzhledem cestám Čechů po Evropě západonilská horečka největším nebezpečím pro české turisty. Řekl to v pořadu Rozstřel serveru iDNES.cz. Varuje i před klíšťovou encefalitidou, před kterou se Češi prý dostatečně neočkují. U nás se očkuje jen třetina lidí.

Virus hrozí v Česku. Blesk.cz uvádí, že na západonilskou horečku zemřela loni seniorka (†72) v břeclavské nemocnici. Ze země nevycestovala, musela se nakazit doma. Dalších šest osob se infikovalo na cestách.

Dle serveru Dotyk.cz v Česku by si lidé měli dávat pozor zejména na jihu Moravy, kde se vyskytly případy nákazy západonilskou horečkou v uplynulých letech. Velké množství komárů je aktuálně v Kančí oboře mezi Břeclaví a Lednicí, u Křivého jezera poblíž Novomlýnské vodní nádrže, podél řeky Moravy před soutokem s Dyjí, v polesí u Tvrdonic a u hodonínské loděnice. V ostatních místech jižní Moravy je podle hygieniků běžný stav tohoto hmyzu.

Související

Světová zdravotnická organizace

Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat

V roce 1988 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) ambiciózní cíl – globální eradikaci poliomyelitidy, známé jako dětská obrna. Tento závažný a vysoce nakažlivý virus, který napadá nervový systém, může během několika hodin způsobit úplné ochrnutí. Uvedl to server The Conversation.
Bakterie, ilustrační foto

Afrikou se šíří nová záhadná nemoc. Počty mrtvých rostou, lékaři o ní nic netuší

Záhadné onemocnění, které zasáhlo Demokratickou republiku Kongo, vyvolává stále větší obavy nejen mezi místními úřady, ale i na mezinárodní úrovni. Dosud neznámá nemoc, která se projevuje chřipkovými příznaky, si v provincii Kwango na jihozápadě země vyžádala životy desítek lidí. Podle místních zpráv počet obětí dosahuje mezi 67 a 143, přičemž nejvíce postiženi jsou ženy a děti.

Více souvisejících

nemoci cestování západonilská horečka komáři

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 41 minutami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy