Čeští turisté by si měli dát pozor na píchnutí komárů v zahraničí. Mohli by totiž dostat nepříjemnou západonilskou horečku. Ta se šíří po celé v Evropě a objevuje se i v zemích, kde předtím nebyla. Vyskytla se ji v na jižní Moravě.
Západonilská horečka se síří především píchnutím od komárů, šířena je však i ptáky. Na onemocnění doposud není vakcína. Většina infikovaných osob nemá žádné příznaky. Pokud jsou, připomínají zprvu chřipku. Postupně se však nákaza může rozvinout v horečnaté onemocnění s neurologickými příznaky, v rozsahu od silných bolestí hlavy a svalů až po aseptický zánět mozkových blan nebo mozku, uvádí Státní zdravotní ústav.
„Příznaky západonilské horečky se projeví u asi 20 % nakažených jako horečnaté onemocnění s bolestmi svalů, kloubů, někdy vyrážkou, eventuálně jinými příznaky. U malé části nakažených, uvádí se pod jedno procento, se projeví závažná forma onemocnění s postižením nervového systému ve formě zánětu mozkových blan, mozku nebo míchy, někdy s obrnami a mnohdy s dlouhodobými následky. Těžké onemocnění má někdy fatální průběh,“ sdělila serveru Blesk.cz lékařka Hana Orlíková z Státního zdravotního ústavu.
Lékaři jako prevenci uvádí používání vhodných oděvů, které neodhalují moc kůže, sítí proti komárům a účinných repelentů. „Vhodnou účinnou látkou je DEET (N,N-dietyl-m-toluamid), Picaridin nebo IR 3535 (3-N-butylacetoamino-propionát),“ doporučuje Orlíková. Dle Státního zdravotního ústavu nesmějí lidé z ohrožených zemí darovat krev do té doby, dokud riziko infekcí neohrozí – to by mělo odeznít v listopadu.
Podle Národní referenční laboratoře pro arboviry došlo ve srovnání s předešlými lety až k trojnásobnému nárůstu případů západonilské horečky v Evropě. Loňský rok se virem nakazilo 2 083 lidí, což je více než celkový počet nemocných za posledních sedm let dohromady. V rámci Evropské unie vir loni infikoval 1503 lidí, z nichž zemřelo 180.
Státní zdravotní ústav varuje, že k oblastem s větším rizikem výskytu horečky se řadí některé oblíbené turistické destinace Čechů. Týká se to např. vnitrozemí Chorvatska, celého Kypru, Sardinie, Sicílie, italských provincií severně od Toskánska a San Marina, francouzské Provence, Okcitánie a Korsiky či celého Řecka.
Vir se však vyskytuje i v zemích, kde by jej čeští turisté možná nečekali, např. celého Maďarska či Rakouska (Vídeň, spolkové země Dolní Rakousy). Turisté by si měli dávat pozor i ve východní Evropě (Bosna a Hercegovina, Kosovo, Ukrajina, Slovinsko, Bulharsko či Srbsko).
Podle dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), který monitoruje případy nemocí, reportuje, že mezi 12 a 18. červnem došlo k šesti potvrzeným případům západonilské horečky. Pět se jich objevilo v Řecku, jeden v Rumunsku.
Podle Rastislava Maďara, vedoucího Ústavu epidemiologie a Lékařské fakulty Ostravské univerzity, je vzhledem cestám Čechů po Evropě západonilská horečka největším nebezpečím pro české turisty. Řekl to v pořadu Rozstřel serveru iDNES.cz. Varuje i před klíšťovou encefalitidou, před kterou se Češi prý dostatečně neočkují. U nás se očkuje jen třetina lidí.
Virus hrozí v Česku. Blesk.cz uvádí, že na západonilskou horečku zemřela loni seniorka (†72) v břeclavské nemocnici. Ze země nevycestovala, musela se nakazit doma. Dalších šest osob se infikovalo na cestách.
Dle serveru Dotyk.cz v Česku by si lidé měli dávat pozor zejména na jihu Moravy, kde se vyskytly případy nákazy západonilskou horečkou v uplynulých letech. Velké množství komárů je aktuálně v Kančí oboře mezi Břeclaví a Lednicí, u Křivého jezera poblíž Novomlýnské vodní nádrže, podél řeky Moravy před soutokem s Dyjí, v polesí u Tvrdonic a u hodonínské loděnice. V ostatních místech jižní Moravy je podle hygieniků běžný stav tohoto hmyzu.
Související
Pásmo katarální horečky ovcí se rozšířilo na celé Česko. Platí nová opatření
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
nemoci , cestování , západonilská horečka , komáři
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.
Zdroj: Libor Novák