Největší nebezpečí pro české turisty? Západonilská horečka se vyskytuje po celé Evropě, včetně Česka

Čeští turisté by si měli dát pozor na píchnutí komárů v zahraničí. Mohli by totiž dostat nepříjemnou západonilskou horečku. Ta se šíří po celé v Evropě a objevuje se i v zemích, kde předtím nebyla. Vyskytla se ji v na jižní Moravě.

Západonilská horečka se síří především píchnutím od komárů, šířena je však i ptáky. Na onemocnění doposud není vakcína. Většina infikovaných osob nemá žádné příznaky. Pokud jsou, připomínají zprvu chřipku. Postupně se však nákaza může rozvinout v horečnaté onemocnění s neurologickými příznaky, v rozsahu od silných bolestí hlavy a svalů až po aseptický zánět mozkových blan nebo mozku, uvádí Státní zdravotní ústav.

„Příznaky západonilské horečky se projeví u asi 20 % nakažených jako horečnaté onemocnění s bolestmi svalů, kloubů, někdy vyrážkou, eventuálně jinými příznaky. U malé části nakažených, uvádí se pod jedno procento, se projeví závažná forma onemocnění s postižením nervového systému ve formě zánětu mozkových blan, mozku nebo míchy, někdy s obrnami a mnohdy s dlouhodobými následky. Těžké onemocnění má někdy fatální průběh,“ sdělila serveru Blesk.cz lékařka Hana Orlíková z Státního zdravotního ústavu.

Lékaři jako prevenci uvádí používání vhodných oděvů, které neodhalují moc kůže, sítí proti komárům a účinných repelentů. „Vhodnou účinnou látkou je DEET (N,N-dietyl-m-toluamid), Picaridin nebo IR 3535 (3-N-butylacetoamino-propionát),“ doporučuje Orlíková. Dle Státního zdravotního ústavu nesmějí lidé z ohrožených zemí darovat krev do té doby, dokud riziko infekcí neohrozí – to by mělo odeznít v listopadu.

Podle Národní referenční laboratoře pro arboviry došlo ve srovnání s předešlými lety až k trojnásobnému nárůstu případů západonilské horečky v Evropě. Loňský rok se virem nakazilo 2 083 lidí, což je více než celkový počet nemocných za posledních sedm let dohromady. V rámci Evropské unie vir loni infikoval 1503 lidí, z nichž zemřelo 180.

Státní zdravotní ústav varuje, že k oblastem s větším rizikem výskytu horečky se řadí některé oblíbené turistické destinace Čechů. Týká se to např. vnitrozemí Chorvatska, celého Kypru, Sardinie, Sicílie, italských provincií severně od Toskánska a San Marina, francouzské Provence, Okcitánie a Korsiky či celého Řecka.

Vir se však vyskytuje i v zemích, kde by jej čeští turisté možná nečekali, např. celého Maďarska či Rakouska (Vídeň, spolkové země Dolní Rakousy). Turisté by si měli dávat pozor i ve východní Evropě (Bosna a Hercegovina, Kosovo, Ukrajina, Slovinsko, Bulharsko či Srbsko).

Podle dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), který monitoruje případy nemocí, reportuje, že mezi 12 a 18. červnem došlo k šesti potvrzeným případům západonilské horečky. Pět se jich objevilo v Řecku, jeden v Rumunsku.  

Podle Rastislava Maďara, vedoucího Ústavu epidemiologie a Lékařské fakulty Ostravské univerzity, je vzhledem cestám Čechů po Evropě západonilská horečka největším nebezpečím pro české turisty. Řekl to v pořadu Rozstřel serveru iDNES.cz. Varuje i před klíšťovou encefalitidou, před kterou se Češi prý dostatečně neočkují. U nás se očkuje jen třetina lidí.

Virus hrozí v Česku. Blesk.cz uvádí, že na západonilskou horečku zemřela loni seniorka (†72) v břeclavské nemocnici. Ze země nevycestovala, musela se nakazit doma. Dalších šest osob se infikovalo na cestách.

Dle serveru Dotyk.cz v Česku by si lidé měli dávat pozor zejména na jihu Moravy, kde se vyskytly případy nákazy západonilskou horečkou v uplynulých letech. Velké množství komárů je aktuálně v Kančí oboře mezi Břeclaví a Lednicí, u Křivého jezera poblíž Novomlýnské vodní nádrže, podél řeky Moravy před soutokem s Dyjí, v polesí u Tvrdonic a u hodonínské loděnice. V ostatních místech jižní Moravy je podle hygieniků běžný stav tohoto hmyzu.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

nemoci cestování západonilská horečka komáři

Aktuálně se děje

před 49 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy