Zelenskyj se s lídry EU shodl na dalším posílení vazeb

Evropská unie a Ukrajina budou nadále posilovat vzájemné politické vazby a ekonomickou integraci a spolupracovat na evropském směřování země ležící za východní hranicí EU. Shodli se na tom dnes lídři unijních institucí s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Ve společném prohlášení také vyzvali Rusko, aby dodržovalo mírové dohody a přestalo podporovat povstalce na východě Ukrajiny. Evropský blok hodlá nadále uplatňovat sankce vůči Moskvě a podporovat ukrajinské reformy.

Předseda Evropské rady Charles Michel a šéf unijní diplomacie Josep Borrell v Bruselu jednali s prezidentem nejlidnatější z prozápadně orientovaných postsovětských zemí o naplňování asociační dohody, která přes odpor Moskvy vstoupila v platnost před třemi lety.

"EU je a zůstane největším a nejspolehlivějším partnerem Ukrajiny...Naše dohoda je popravdě tou nejambicióznější, jakou EU s nějakou zemí má," prohlásil po jednání Michel. Ukrajina podle něj plní dohodnuté reformy a unie hodlá její prozápadní směřování nadále podporovat. K 15 miliardám eur (405 miliard korun) poskytnutým Kyjevu od roku 2014 hodlá EU přidat dalších 1,2 miliardy.

V rámci společného boje proti koronavirové nákaze navíc dostane Ukrajina od evropského společenství navíc 190 milionů eur. Ukrajina v posledních týdnech zaznamenává rekordní nárůsty počtu nakažených a zemřelých a v zájmu zpomalení nákazy zakázala koncem září do země vstup cizincům.

Zelenskyj přijel do Bruselu v době, kdy se Kyjevu stále nedaří trvale vyřešit situaci na východě Ukrajiny, kde část území ovládají proruští separatisté. Michel po jednání vyzval Rusko, aby se připojilo k Zelenského snaze obnovit celistvost jeho země. Moskva by podle něj měla dodržovat mírové dohody.

EU vůči Rusku uplatňuje sankce za anexi ukrajinského Krymu a podporu povstalců v Donbasu. Zatím naposledy je unie prodloužila do poloviny příštího roku. Kreml označuje Krym za ruské území a tvrdí, že povstalce nepodporuje.

"Dostalo se mi ujištění, že sankce budou prodlužovány do doby, než získáme plně zpět svou územní svrchovanost," řekl po jednání novinářům Zelenskyj.

Dnešní schůzky se měla původně zúčastnit i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, kvůli koronavirové karanténě ji však zastoupil Borrell.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo 7595 nakažených covidem, rekordní přírůstek hlásí…

21.10.2020 12:36 Aktualizováno V Německu za posledních 24 hodin přibylo 7595 případů nákazy koravirem. Přírůstek je jen o málo…

Slovensko patrně začne testovat cestující na hranicích, některé přechody…

21.10.2020 12:05 Slovensko patrně 2. listopadu začne na hranicích se sousedními zeměmi testovat cestující na…

Ursula von der Leyenová má negativní test na koronavirus

21.10.2020 12:01 Test na koronavirus, který si nechala udělat předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová,…

Na Slovensku přibylo 2202 nakažených, nejvíce od začátku pandemie

21.10.2020 11:13 Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní počet nově potvrzených případů koronaviru, přibylo 2202…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama