Proč Rusové nesnášejí USA? Sociolog nabízí zajímavou odpověď

"Centrum Levada, nezávislá, v Moskvě sídlící agentura pro výzkum veřejného mínění, pravidelně mapuje postoje Rusů vůči Spojeným státům od počátku 90. let, vyjma příležitostných mezer v prvních několika letech. Během této doby přišly čtyři výbuchy antipatie vůči Spojeným státům, v letech 1998, 2003, 2008 a 2014-15. Jak se dá předpokládat, každá z těchto epizod koresponduje s nesouhlasem obou zemí ohledně konfliktů v Kosovu, Iráku, Gruzii a na Ukrajině," vysvětluje úvodem svého komentáře pro server Moscow Times Denis Volkov. Sociolog z uvedeného centra Levada nastínil, co stojí za současnými antiamerickými náladami v Rusku.

Od obdivu k nepřátelství

"Antiamerické nálady pokaždé radikálně narostly v průběhu jednoho či dvou měsíců a pokaždé (vyjma poslední krize) se vztahy mezi oběma zeměmi obdobně rychle normalizovaly. Ačkoliv je tomu dnes těžké věřit, na počátku 90. let považovali Rusové Spojené státy nejen za jedinou zbývající supervelmoc, ale též za jednoznačný vzor a svůj hlavní referenční bod v zahraniční politice. Když jste se zeptali, s jakou západní zemí by Rusko mělo mít prioritně dobré vztahy, drtivá většina 74% (Rusů) označila Spojené státy," připomíná Volkov.      

"Na konci roku 1993 se však preference Ruska změnily a pouze 35% lidí tvrdilo, že vzhlíží ke Spojeným státům. Prohlubující se hospodářská krize Rusku jasně ukázala, že míra rozvinutosti ve Spojených státech je v dohledné budoucnosti nedosažitelná. Ruská veřejnost musela spolknout kyselý hrozen ohledně amerického životního standardu, o němž nemohla doufat, že ho dosáhne. Americké bombardování Iráku v roce 1993 pak znamenalo první velké vzepjetí pro proamerické nálady. Veřejné mínění se rozdělilo: Třetina respondentů v průzkumech americkou akci podpořila, ale proti byla celá polovina," uvádí sociolog.  

"V letech 1995-1996 nicméně většina Rusů vnímala americký přístup k jejich vlasti jako laskavý. Pouze 7% považovalo Spojené státy jako nepřítele. V té době již Washington nebyl spojenec, ale stále se nacházel až na šestém místě na seznamu nepřátel, který respondenti sestavovali - (USA) následovaly až po mafii, zkorumpovaných byrokratech, Čečencích a dalších. Dnes Spojené státy tomuto žebříčku vévodí," konstatuje expert.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.    

"Události z let 1998-1999 byly pro ruský postoj vůči Spojeným státům kritické. Toto období se vyznačovalo sérií událostí, které vzájemné vztahy vyhrotily: Americká vojenská operace v Iráku, intervence NATO v Jugoslávii, začátek druhé čečenské války a následná západní kritika Ruska, americký ústup od smlouvy o omezení systémů antibalistických raket a první expanze NATO směrem na východ od kolapsu Sovětského svazu," vyjmenovává Volkov.

Antiamerikanismus jako nástroj vlastní legitimity

"V době, kdy se stal Vladimir Putin prezidentem, se vnímání Spojených států v Rusku velice blížilo tomu, jak vypadá nyní. A to i bez pomoci každodenní televizní propagandy, kterou si s tím (dnes) spojujeme. Dalším vývojem, na který ruská vláda v roce 1999 reagovala, byla západní kritika ruských akcí v Čečensku. Kreml oživil propagandistické postupy obviňující Západ za ruské neúspěchy," tvrdí komentář.

"Poslední rozpor můžeme datovat do let 2003-2004, tedy do období korespondujícího s invazí do Iráku, sérií barevných revolucí, které ruská elita interpretovala jako konspiraci proti Rusku, či druhou fází východní expanze NATO," naznačuje sociolog.

"K dnešnímu rekordnímu antiamerikanismu přispívá několik faktorů. Především od samotného začátku, kdy v listopadu 2013 začaly na Ukrajině demonstrace ve prospěch integrace do Evropské unie, ruské televizní kanály zdokonalovaly propagandistický model, který tyto protesty líčil jako součást amerického spiknutí proti Rusku," vysvětluje odborník.

"Ruská vláda na konci 90. let zjistila, že vymezování se proti Spojeným státům má pozitivní vliv na míru její podpory ve veřejnosti. Kreml tudíž v polovině první dekády nového tisíciletí učinil z antiamerikanismu klíčový prvek své propagandistické kampaně. V posledních letech pak napětí ve vztahu se Spojenými státy představuje jeden z hlavních nástrojů úsilí ruských představitelů udržet si vlastní legitimitu v době hospodářské krize," uzavírá strohým konstatováním Volkov.  

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

Rusko, Kreml

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

Více souvisejících

Rusko USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

před 3 hodinami

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

před 3 hodinami

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

před 4 hodinami

Rusko, Kreml

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

před 5 hodinami

Tomáš Dvorský

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 7 hodinami

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost

Floridská společnost Villa Vie Residences se rozhodla využít výsledků amerických prezidentských voleb a nabídnout možnost úniku z USA pro ty, kteří se nechtějí smířit s nadcházejícími čtyřmi lety Donalda Trumpa v úřadu. Společnost nabízí možnost cestování po světě na palubě luxusní lodi během celého jednoho prezidentského období.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy