Černá Hora a její účast v NATO: Provokace v nepravý čas, tvrdí ruský ministr Lavrov

Brusel - První zprávy o jednání ohledně přístupových jednání za účelem členské Černé Hory v NATO vyvolaly rozporuplné reakce. Především se ozvaly hlasy z řad opozice, a pak se jako nezanedbatelný prvek jeví otázka vztahů s Ruskem.

Minulý týden po zveřejnění záměru zahájit rozhovory týkající se možného přijetí Černé Hory za člena Aliance zahájila opozice protesty proti podobné myšlence. Argumentuje mimo jiné skutečností, že jednotky NATO v roce 1999 zemi bombardovaly, proč tedy s bývalým agresorem vstupovat do vojenského svazku. Z toho důvodu požadují odpůrci začlenění Černé Hory do Severoatlantické Aliance vypsání referenda, které však politické špičky odmítají. Jak se vyjdářil šéf nadnárodní nadace pro mír Jan Oberg, důvodem je nedemokratická vláda, tedy stav, který se táhne už od dob Mila Djukanoviće. Oberg prohlásil, že jeho nadace má informace o soudcích rozhodujících pod vlivem mediálního tlaku a ekonomické korupce.

Už v září ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil případné rozšíření sféry vlivu NATO za "provokaci". Na to nyní reagoval generální tajemník NATO Jens Slottenberg: "Plnoprávné členství Černé Hory se netýká Ruska a není namířeno proti nikomu." Oberg se však domnívá, že načasování této operace s ohledem na současnou mezinárodní situaci není vůbec vhodné.

Dodal, že Západ nyní potřebuje zkonsolidovat síly s Ruskem, aby vyřešil problémy v Sýrii, proto neexistuje žádný zvláštní důvod, proč by měly být zmíněné rozhovory o možném přijetí zahájeny právě v této době. Navíc, jak se obává, nejde jenom o reakci Ruska, ale například Srbska a vůbec všech sousedních států Černé Hory, které nemají s NATO žádné kontakty.

K otázce referenda se Oberg staví vstřícně: "Pokud chceme tvrdit, že ctíme demokracii, pak musíme dát prostor i referendu. Zvláště pokud v Černé Hoře proti účasti v NATO demonstrují tisíce lidí. Mělo by tedy proběhnout prostředictvím zákonodárců, ale to je problém jako ve většině zemí Západní Evropy - politická elita dělá přesně to, co lidé nechtějí. Platí to jak v Dánsku, Švédsku nebo Francii, tak i v Černé Hoře - ba dokonce i v samotných Spojených státech. Takže se chovejme demokraticky, pokud to lidé opravdu budou chtít, tak ať Černá Hora do NATO vstoupí." dodává Oberg. Jeho představou je vytvořit pět variant jak zabezpečit budoucnost země a nechat o nich demokraticky hlasovat. Jenom zvednout ruku pro ANO či NE - to nemá s demokracií nic společného. Oberg se domnívá, že v Černé Hoře nyní nejsou žádné problémy, které by musela Severoatlantická Aliance svou přítomností řešit.

Související

Více souvisejících

NATO Černá Hora Sergej Lavrov

Aktuálně se děje

před 59 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy