Rusko chce učinit Rusko znovu velkým. Přesto není vojenskou hrozbou

Moskva - Rusové si od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu slibovali „oteplení“ studených vztahů vládnoucích mezi jeho předchůdcem Barrackem Obamou a ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Navzdory Trumpovým sympatiím k jeho ruskému protějšku, mnozí z jeho administrativy se neskrývají protiruské pocity. Návštěva pobaltských zemí americkým viceprezidentem Mikem Pencem a další kolo protiruských sankcí jsou zřetelným důkazem, že USA stojí proti Rusku. Web Civil.ge hovořil s profesorem Markem Galeottim, vedoucím Centra pro evropskou bezpečnost pražského Institutu mezinárodních vztahů, o tom, zda Rusko skutečně představuje takovou hrozbu, za jakou je pokládáno.

Mnozí analytici si povšimli, že Trumpem jmenovaní poradci a úředníci se dělí na dvě hlavní skupiny. Jedna se drží klasické republikánské linie považující za svou povinnost bránit světový řád před ambice nedemokratických systémů – mezi které řadí i Rusko. Ta druhá, reprezentovaná konspirační teoretikem a poradcem prezidenta Stevem Bannonem, prosazuje myšlenku izolace USA a vyjadřuje sympatie k Putinovy a jeho projektu nacionalistické obnovy tradičních hodnot a samotného Ruska.

Galleotti se domnívá, že následkem svého nesouvislého, chaotického až amatérského jednání Trump v konečném důsledku zapříčiní, že Trump nedokáže přinést slibovanou změnu zahraniční politice USA. Uplatní se přirozené, mírně izolacionistické tendence systému a odstoupí se od předchozího, více aktivního Obamova přístupu, jinak ale nedojde k žádnému většímu posunu. Trumpova otevřená rusofilie - nebo spíše Putinofílie – pouze vedla k tomu, že Kongres zesílil sankce na Rusko a zabránil Trumpovi s tím udělat cokoliv jiného.

Je Rusko hrozba?

Ohledně otázky údajných ruských snah rozšířit své panství na východě Evropy, Galeotti nevěří, že Rusko představuje vážnou vojenskou hrozbu, s jedinou výjimkou – a to pro Ukrajinu. Podle něj by se v tomto případě mohlo Rusko prostě přepočítat a rozpoutat krvavý konflikt, z kterého by tratily obě strany, protože Kyjev velmi posílil svoji armádu. V jiných oblastech si Rusko uvědomuje, že by spíše tratilo než cokoliv získalo vojenskou agresí. Jeho intervence do baltských zemí by mohla pouze zapříčinit, že doposud váhavé Švédsko a Finsko by se přidaly k NATO.

Jeho přítomnost na východě zajišťuje, že Rusko se o nic nechce pokusit, protože ví, že je mnohem slabší než tato mezinárodní organizace. Podle Galleottiho NATO nicméně nebrání politickým „válečným operacím“ Ruska, tj. agresivní kampani zahrnující špionáž, dezinformace a podvratnost. Pokud nechce Evropa podlehnout, měla by být chytřejší a ochotnější vynaložit prostředky na řešení, tvrdí Galleotti a podotýká, že EU by se mohla transformovat na jakési NATO v této oblasti.

Ambice Putina

Politická válka, kterou vede Rusko, zapadá do širších ambicí Putina. Tím je „učinění Ruska znovu velkým.“ Jako v případě Trumpa to spíše než rozšiřování panství znamená nabytí ztracené důstojnosti a respektu, upozorňuje Galeotti. Putin by rád, aby Rusku bylo nasloucháno i v těch v nejdůležitějších záležitostech, bez ohledu na to, zda se jej přímo týkají, a aby bylo nezávislé od jakékoliv vnější kontrole (ať je to OSN nebo mezinárodního právo). A taktéž, aby post-sovětské země (krom těch baltských, nad kterými už zlomil hůl) uznaly, že patří do jeho sféry vlivu.

Tak tomu je v případě Gruzie. Rusko nyní ovládá dvě gruzínské provincie a podle gruzínské vlády se nechce zastavit jen u tohoto a pomalu rozšiřuje své hranice. Galeotti se domnívá, že Putin má dvojí zájmy, co se týče Gruzie. Zaprvé chce, aby uznala, že patří do ruského „sféry privilegovaných zájmů" podle fráze premiéra a bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Zadruhé, Gruzie má ambice k stále užším vztahům se Západem a činí vážné kroky, aby se stala skutečně demokratickým národem. Putin jí za to chce potrestat a zkrotit a proto vede informační války, aby ji rozdělil a rozvrátil.

Nemožnost změn?

Tyto ambice by mohly ohrozit změna režimu a vnitřní ruská opozice, Galeotti si však nemyslí, že rostoucí disident ve formě mnoha lokálních protestů má šanci cokoliv změnit. Putinův režim – který označuje za kleptokratický autoritarismus – není hloupý a mermomocí se snaží zajistit, aby mu nevyklouzla kontrola moci z prstů. Veškerý disident je podle Galeottiho ve stavu pomalého dohořívání. Pokud by však Putin odstoupil nějakým způsobem z politiky, bylo by podle něj nicméně zajímavé, jak by na to ruská společnost zareagovala.

Pokud by skutečně nastala v Rusku změna režimu, pak by ten nový musel vyrovnat s nepříjemným problémem, kterým je Čečensko. Současné vedení pomocí masivních dotací se snaží zajistit, že brutální režim Ramzana Kadyrova nebude se pokoušet o destabilizaci regionu. Zatavení dotací by jej k tomu mohlo přivést. Snaha navrátit Čečensko pod ruskou vládu by pouze vedla ke krvavé válce a na to ani současná Moskva nemá žaludek. Čečensko tak zůstává palčivým problémem, uzavírá rozhovor Galeotti.

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Ruská měna, rubl

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán

Velká Británie usiluje o převedení téměř 200 miliard eur ve zmrazených ruských aktivech, které jsou aktuálně uloženy v Belgii, do zvláštního investičního fondu. Podle informací serveru Politico by tento krok dal Londýnu větší vliv na to, jak s těmito prostředky naložit, a zároveň by mohl posílit mezinárodní roli premiéra Keira Starmera jako prostředníka mezi Evropou a Spojenými státy.

před 1 hodinou

OSN

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN

Spojené státy by se na Organizaci spojených národů neměly dívat jako na charitativní projekt, ale jako na instituci, která přináší konkrétní výhody – prohlásil v úterý technologický vyslanec OSN Amandeep Singh Gill na konferenci Politico AI & Tech Summit v Soulu.

před 2 hodinami

MS v hokeji

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík

Čeští fanoušci byli jistě rádi za předvedenou hru a výkon svěřenců kouče Radima Rulíka v duelu s domácím Dánskem, které bylo nakonec poraženo s přehledem vysoko 7:2. Jedinou kaňkou vydařeného pondělního večera však byla informace, kterou po zápase potvrdil samotný trenér. Do dalšího průběhu mistrovství světa totiž už nenastoupí útočník Jáchym Kondelík, který v nedělním duelu s Norskem utrpěl zlomeninu ruky a čeká ho tak operace.

před 2 hodinami

MS v hokeji

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce

I v úterý svými dalšími čtyřmi zápasy pokračuje mistrovství světa v hokeji. V odpoledním bloku se jednak ve Stockholmu střetli Slovinci s Lotyšemi, v Herningu pak Němci s Nory. Prvně zmiňovaný zápas nabídl divoký průběh zápasu, ve kterém se marně snažili Slovinci o první výhru na tomto turnaji. Ve druhém zmiňovaném duelu pak Němci – stejně jako Češi – poznali tvrdost Norů, nakonec je Němci také porazili a to s větším přehledem, než v případě Čechů. 

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa

Prezident Donald Trump využil svých exekutivních pravomocí a nařídil plošné snížení cen léků na předpis ve Spojených státech. Cílem je srovnat ceny s ostatními vyspělými zeměmi. Tento krok okamžitě způsobil výkyvy na burzách – akcie farmaceutických společností nejprve prudce oslabily, později se ale zotavily kvůli pochybnostem o skutečném rozsahu reformy.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka

Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.

před 5 hodinami

Hans Petter Midttun

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů

Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

před 11 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy