Rusko dnes slaví pět let od připojení Krymu. Většina evropských zemí považuje referendum, které k tomu vedlo za falešné, a Rusko obviňuje z nelegální anexe. Rusko však tvrdá na tom, že referendum o připojení k Rusku proběhlo zcela v pořádku. Co je zcela nepochybné, že událost z roku 2014 změnila Rusko. Jak Krym ovlivňuje Rusko ještě pět let po jeho anexi?
Ruské nezávislé centrum Levada Center v březnu 2014, když už bylo jasné, že zabrání Krymu je uzavřená záležitost, položilo Rusům otázku, zda-li podporují připojení Krymu k Rusku. Podíl těch, kteří řekli Ano, nikdy neklesl pod 83% - a nevystoupil nad 87%. Majorita Rusů připojení Krymu k Rusku zcela nepochybně oceňovala.
Ačkoli nadšení Rusů z rozšíření Ruské federace o milovaný ostrov postupně opadalo, během pěti let zde nebyl jiný indikátor veřejného mínění a nálady, který ukazoval takovou míru konzistence, poukazuje ve svém komentáři pro server Moscow Times ředitel soci-kulturního oddělení Levada Center, Alexej Levinson. Chybějící veřejné rozdělení ohledně názorů na Krym je dle něj velmi vypovídající.
Efekt Krymu měl velký dopad na jednání ruského prezidenta Vladimira Putina. Zatímco v roce 2013 se potýkal z historicky nejnižší popularitou, zabrání Krymu a obecně celá ukrajinská krize naopak zvedla jeho popularitu na historickou výši. Putin se stal hrdinou Ruska, vůdcem, neochvějně stojícím proti machinacím Západu.
Popularita vzešlá ze zabrání Krymu stanovilo kurz ruské zahraniční politiky na dalších pět let. Rusko se vydalo do Sýrie, aby zde stálo proti démonizovaným USA a opětovně se stalo významným, dokonce centrálním hráčem na blízkovýchodní mapě. Jestliže v souvislosti s Krymem se Rusko pokusilo obnovit územní velikost SSSR, v případě Blízkého východu se pokusilo o obnovení mezinárodního vlivu komunistického hegemona.
Krym se stal výkladní skříní Ruska. Aby zdůraznilo rozdíl mezi jeho dřívější ukrajinskou a současnou ruskou podobou, začalo masivně investovat do jeho rozvoje. Tyto investice se pohybují okolo 1 miliardou až 2,7 miliardami ročně, odhaduje komentátor agentury Bloomberg, Leonid Bershidsky. Jejich prostřednictvím se zvýšil regionální hrubý domácí produkt o 23% v dolarovém vyjádření. Krym a Sevastopol, ačkoliv se stále nachází blízko dna žebříčku bohatství regionů Ruské federace, už nejsou těmi nejchudšími.
Avšak zatímco krymská životní úroveň rostla, ta ruská se propadala. Podle analytiků společnosti Bloomberg Economics ekonomika největšího vývozce energií poklesla o více než 10% - tedy o 150 miliard dolarů méně – ve srovnání s tím co mohlo Rusko očekávat na konci roku 2013. Velký podíl na tom měl propad cen ropy v roce 2015, který uvrhl zemi do takřka dvouleté recese, který se na poklesu podílel 4%. Za zbytkem stojí evropské a americké sankce, uvalené na Rusko kvůli zabrání Krymu, a další faktory.
Špatná kondice ruské ekonomiky se začíná projevovat i v ruském veřejném mínění. Podle průzkumu ze čtvrtka, uskutečněného moskevskou agenturou Public Opinion Foundation jen 39% respondentů si myslí, že zabrání Krymu přineslo více užitku než škody. Pro porovnání, v roce 2014 se takto vyjádřilo 67% respondentů.
Související

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Rusko chce legalizovat Tálibán. Už delší dobu ho zve na jednání a mezinárodní fóra
Rusko , Krym , Vladimír Putin , Ekonomika
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Medvěd na Slovensku zabíjel. Případ vyšetřuje policie
včera

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat
včera

Počasí ohrozí úrodu ovoce, varují meteorologové ohledně víkendu
včera

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza
včera

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
včera

Svátek pro hokejové fanoušky: V semifinále extraligového play-off se Sparta Praha postaví Kometě Brno
včera

Nejhorší premiér na světě, hlásá billboard hnutí ANO o Fialovi. Padlo kvůli němu trestní oznámení
včera

Dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. Experti varují před Trumpovou snahou o rozvrácení ekonomiky
včera

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
včera

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci
včera

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?
včera

Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
včera

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat
včera

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel
včera

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
včera

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
včera

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
včera

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
včera

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
včera
Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.
Zdroj: Libor Novák