V Evropě roste nespojenost s demokracií. Platí to zvláště v Německu

Lidé v Evropě jsou stále výrazněji nespokojeni se stavem demokracie. Ukázal to průzkum výzkumného centra Pew Research Center. V porovnání s rokem 2017 proběhl nárůst nespokojenosti v roce 2018 zvláště v Německu, Švédsku a Nizozemsku.

Centrum vyzpovídalo 30 133 lidí v 27 zemích, z toho 10 evropských (Nizozemsko, Německo, Španělsko, Itálie, Francie, Velká Británie, Švédsko, Maďarsko, Polsko a Rusko). 51% uvedlo, že není spokojeno se stavem demokracie v jejich zemi. 45% je spokojeno.

62% respondentů si myslí, že jejich názory na veřejnosti je chráněno, 32% si to nemyslí. 57% si myslí, že lidé v jejich zemi mají možnost vylepšit své životní standardy, 39% je proti tomu. 44% má za to, že žijí v zemi, kde je nebezpečné chodit v noci, 64% si to nemyslí.

53% respondentů se domnívá, že soudní systém nepřistupuje ke každému stejně, opačný názor zastává 44% respondentů. 61% má za to, že zvolení zástupci se nezajímají o to, co si běžní lidé myslí (35% si myslí, že ano). 60% respondentů vyjadřuje přesvědčení, že vůbec nezáleží na tom, kdo vyhraje volby, protože se věcí stejně nezmění (38% si myslí opak). A 54% respondentů si myslí, že většina politiků je zkorumpovaných (42% má opačný názor).

Mezi jednotlivými národy jsou velké rozdíly, co se týče nespokojenosti se stavem demokracie v zemi. Z evropských zemí nejvíce nespokojení jsou občané Řecka (84%), následovaní Španěly (81%) a Italy (70%). Vysoká nespokojenost je též v Velké Británii (55%).

Největší nárůst nespokojenosti proběhl v Německu z 17% v roce 2017 na 43% v roce 2018 (17% nárůst). Výrazně se zvýšila nespokojenost též v Rusku z 36% na 49% (13% nárůst), v Nizozemsku z 22% na 34% (12% nárůst) a ve Švédsku z 20% na 30% (10% nárůst). Ve Francii došlo k poklesu z 65% na 51% (pokles o 14%), výzkumníci však provedli průzkum ještě před začátkem hnutí žlutých vest, takže čísla jsou možná mnohem větší.

Ti, kdo jsou nespokojeni s stavem ekonomiky, bývají též nespokojenosti se stavem demokracie v zemi. Podle výzkumníků nicméně výše příjmu nebývá hlavní faktor, stejně jako pohlaví, věk či vzdělání.

V případě Evropy s jejím důrazem na férovost a svobodu hrají velkou roli neekonomické faktory jako to, zdali je chráněno právo mluvit na veřejnosti  stejně jako to, zdali jsou soudy spravedlivé ke všem. Ti, kteří dojdou k názoru, že tak není, jsou mnohem více nespokojeni se stavem demokracie v zemi. Platí to zvláště pro Nizozemsko, Švédsko a Německo, kde je výrazný rozdíl mezi těmi, co si myslí, že svoboda projevu na veřejnosti není chráněna a těmi, co si myslí, že je (rozdíl přes 40%).

Podobně velké rozdíly v těchto zemích jsou ohledně zvolených zastupitelů. V Německu, Švédsku a Nizozemsku je rozdíl 30% a více mezi těmi, co si myslí, že volení zástupci se zajímají o zájmy lidí a těmi, co si to nemyslí. Ti jsou častěji nespokojeni se stavem demokracie v zemi.

Průzkum též ukázal, že ti, kteří mají spíše negativní pohled na EU bývají více nespokojeni se stavem demokracie v zemi. Týká se to především Německa (70% těch s negativním postojem k EU je nespokojeno se stavem v zemi), Nizozemska (61%) a Francie (76%).

Taktéž větší nespokojenost se stavem demokracie vykazují ti, co volí tzv. populistické strany a co se dívají negativně na imigraci. Týká se to především Švédska, Německa a Nizozemí.

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Demokracie ve světě upadá. Napadané jsou samotné volební procesy, zní ze zprávy

Globální pokles volební účasti a narůstající zpochybňování volebních výsledků ohrožují důvěryhodnost demokracie. Podle nového reportu volební účast klesla za posledních 15 let o deset procent a téměř polovina světových demokracií čelí zhoršování klíčových ukazatelů. Nejvíce napadané jsou přitom samotné volební procesy, včetně sčítání hlasů. Dále rostou rizika, jako je polarizace či autoritářství, která zasahují demokracie na celém světě.
Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory. Komentář

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

Více souvisejících

demokracie Německo Nizozemí Švédsko

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty

Jak se lídři z celého světa scházejí na dvou významných summitech v Jižní Americe, nad jednáními visí nejistota způsobená možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Mnoho zemí přemýšlí, co jeho politika „America First“ může znamenat pro globální ekonomiku a probíhající konflikty v Evropě a na Blízkém východě, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy