Peking - Odsouzení bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové může ohrozit smlouvy s Ruskem o dovozu zemního plynu z roku 2009, prohlásil v úterý Vladimir Putin. Ruského premiéra cituje agentura Reuters.
Ukrajinský soud poslal v úterý expremiérku Tymošenkovou na sedm let do vězení za překročení premiérských pravomocí.Ruský premiér Vladimir Putin vidí v rozhodnutí soudu ohrožení smluv mezi Ruskem a Ukrajinou o dovozu zemního plynu. "Je nebezpečné zpochybnit celou sadu vzájemných ujednání,“ řekl Putin reportérům během návštěvy v Pekingu.„Nerozumím, proč by ji měli uvěznit na sedm let,“ zdůraznil Putin.Putin a Tymošenková podepsali v lednu 2009 desetiletou dohodu o dodávkách plynu a tranzitu přes ukrajinské území.To umožnilo obnovit přísun zemního plynu všem zemím postiženým evropskou plynovou krizí. Ruský plyn pokrývá 20 procent evropské spotřeby.Ukrajina měla podle této dohody platit tržní ceny s počáteční dvacetiprocentní slevou. V roce 2010 přešla na plnou evropskou tržní cenu. Cena měla být pohyblivá v závislosti na cenách ropných derivátů.Tymošenková smlouvu hájila jako kompromis, kdy od Rusů „urvala vše možné“ a Putin „uchránil vše nutné“.Premiérka již před dvěma lety čelila útokům tehdejšího prezidenta Viktora Juščenka a jeho administrativy, stejně jako proruské plynárenské lobby z opoziční Strany regionů v čele s Jurijem Bojkem, kteří ji vinili ze „zrady národních zájmů“.Odborníci ale přijali smlouvu vstřícně a optimisticky. Podle expertů z kyjevského Razumkova centra dohoda vyvažovala zájmy obou zemí. Tvrdili, že smlouva má více plusů než mínusů.Smlouva byla pro Ukrajinu nevýhodná kvůli tranzitním poplatkům, které byly několikanásobně nižší než v evropských zemích.Nevýhodností smlouvy argumentovala při soudním procesu prokuratura. Podle žaloby Tymošenková připravila podpisem smlouvy Ukrajinu v přepočtu o 3,3 miliardy korun.Julije Tymošenková považuje proces za inscenovaný. Tvrdí, že obvinění je vykonstruované na objednávku prezidenta země Viktora Janukovyče.Očekává se, že obhájci Tymošenkové se odvolají k Nejvyššímu soudu, který může rozsudek zrušit.Rozhodnutí soudu má mnoho zahraničních kritiků.Evropská unie tvrdí, že bude mít hluboký dopad na vzájemné vztahy mezi Bruselem a Kyjevem.České ministerstvo zahraničí v prohlášení píše, že rozsudek poukazuje L"na rozdíly v chápání spravedlnosti a vnímání trestní a politické odpovědností v EU a na Ukrajině".
Související
Rusko jde po bývalé ukrajinské premiérce Tymošenkové
Průzkum: Prezident Zelenskyj je "zklamáním roku" pro dvě pětiny Ukrajinců
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek