Běloruský ministr: Země je připravena k dialogu se zahraničím

Běloruský ministr zahraničí Uladzimir Makej dnes uvedl, že Minsk je připraven vést "konstruktivní a objektivní dialog" se zahraničními partnery o situaci po prezidentských volbách. Informuje o tom agentura Belta. Vůli k dialogu se zahraničními představiteli Makej vyjádřil při telefonickém rozhovoru se svým švýcarským protějškem Ignaziem Cassisem.

Uladzimir Makej (autor: Nina Zambrano Diáz/Cancillería del Ecuador)
doporučujeme

Policejní násilí a rozsáhlé zatýkání lidí, kteří protestují proti výsledku voleb, jež považují za zmanipulované, odsoudila řada zahraničních politických představitelů i zastánců lidských práv. Podle oficiálních výsledků svůj mandát s převahou obhájil Alexandr Lukašenko. Ten se drží u moci už od roku 1994.

Oznámení ministra zahraničí přichází poté, co běloruské úřady začaly ve čtvrtek večer propouštět z vazby zadržené demonstranty. Belta informovala, že podle běloruského ministerstva vnitra bylo dosud propuštěno nejméně 2000 lidí. Celkem bylo podle běloruských úřadů v průběhu protestů zatčeno zhruba 6700 osob.

Na internetu se však množí obrázky i videa dokumentující tvrdé zacházení se zadrženými. Organizace Amnesty International uvedla, že řadu zadržených policisté ve vězení svlékli do naha, bili je a vyhrožovali jim znásilněním.

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes mají rozhodnout o případném uvalení sankcí vůči Lukašenkovu režimu. Zatímco některé státy v čele s Německem, které teď unii předsedá, vyzývají k tvrdšímu postupu, například Maďarsko nabádá k opatrnosti a dialogu. K přijetí postihů je potřeba jednohlasného rozhodnutí všech unijních zemí. Pro uvalení sankcí se před začátkem schůze na twitteru vyjádřila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská na internetu vyzvala své stoupence, aby podepisovali žádosti o přepočítání hlasů ve zpochybňovaných prezidentských volbách. Zároveň apelovala na úřady, aby přistoupily na dialog. 

Politička, kterou úřady v pondělí pod zjevným nátlakem donutily odjet ze země do sousední Litvy, ve videonahrávce na YouTube apelovala na své přívržence, aby podpořili oficiální prověření pochybností, že výsledky voleb byly zfalšované.

Zároveň Cichanouská vyzvala k ukončení násilí, jež následovalo po oznámení Lukašenkova vítězství, když speciální policejní jednotky začaly brutálně zasahovat proti demonstrantům. Ti v desítkách měst protestovali proti udržení Lukašenka u moci.

Představitelka běloruské opozice se rovněž obrátila na starosty měst s žádostí, aby o nadcházejícím víkendu zorganizovali "poklidná masová shromáždění" svých občanů.

"Situace je kritická. S bolestí sleduji, co se v naší zemi děje v posledních dnech," uvedla politička. "Musíme zastavit násilí v ulicích běloruských měst," dodala a zdůraznila, že nejcennější věc je lidský život. Vyzvala přitom úřady, aby přistoupily na dialog.

"Pojďme společně zaštítit naši volbu. Podepište, že jste hlasovali pro mne, Svjatlanu Cichanouskou. Nezůstávejte stranou, naše hlasy musejí být vyslyšeny," vybídla své stoupence k podepisování petice žádající přepočítání hlasů, jejíž formulář v ruském jazyce byl zveřejněn na internetu.

Politička svou výzvu zveřejnila poté, co běloruské vedení začalo s propouštěním několika tisíc zadržených účastníků protestů. Lidé opouštějící vězení hovoří o krutém zacházení s nimi. Ve čtvrtek zazněla z oficiálních míst nezvyklá veřejná omluva za násilí ve zjevné snaze uklidnit protesty v celé zemi, jež znamenají dosud největší projev nesouhlasu s Lukašenkovou 26 let trvající vládou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Videoposelství: Princ Charles vyzval k činům v boji s klimatickými změnami

21.09.2020 14:45 Britský princ Charles dnes vyzval ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle…

Moskva odmítá jako ultimátum podmínky USA k prodloužení START-3

21.09.2020 14:17 Za nepřijatelný ultimativní přístup označil dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov…

Běloruská policie při nedělních demonstracích zatkla 442 lidí

21.09.2020 12:51 Běloruská policie při nedělních protestech v zemi zatkla celkem 442 lidí, z nichž 266 zadržela v…

Denní přírůstek nakažených v Rusku opět překročil 6000, roste bilance…

21.09.2020 10:50 V Rusku opět mírně stoupl denní přírůstek případů nákazy koronavirem a třetí den po sobě je vyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama