Boris Johnson reaguje na protesty, hodlá zřídit komisi pro boj s rasismem

Britský premiér Boris Johnson nechá zřídit zvláštní komisi, která se bude zabývat rasovou nerovností v Británii. Napsal to v článku, který dnes zveřejnil list The Daily Telegraph. V Británii se v posledních týdnech konala řada demonstrací proti rasismu a policejnímu násilí, které se do země přelily z USA. Jedna konkrétní fotografie ze sobotního protestu se dnes dostala na titulní stranu mnoha novin.

Boris Johnson
doporučujeme

"Je toho mnoho, co ještě musíme udělat. A my to uděláme. Je načase, aby vznikla vládní komise napříč ministerstvy, která by se zabývala všemi aspekty nerovnosti - v zaměstnání, zdravotnictví, vzdělávání a všech dalších oblastech života," napsal Johnson. Mnoho bližších detailů ke komisi ale neposkytl.

Premiér v článku reagoval mimo jiné na sobotní události v Londýně, kde se sešli příznivci krajní pravice s údajným cílem ochránit pomníky před vandaly.

zdroj: YouTube

O týden dříve totiž v hlavním městě demonstranti poškodili pomník válečného premiéra Winstona Churchilla. Napsali na něj, že "byl rasista". Protest v sobotu ale provázely výtržnosti a střety pravicových radikálů s příznivci hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) i s policií. Policisté zadrželi 113 lidí.

Johnson v příspěvku v The Daily Telegraph odsoudil "krajně pravicové gaunery" a "rváče". "Upřímně bylo ale absurdní a odsouzeníhodné, že soše Winstona Churchilla vůbec hrozilo možné nebezpečí útoku," dodal premiér. Svého předchůdce z let 1940 až 1945 a 1951 až 1955, o němž napsal životopisnou knihu, označil za "hrdinu". V boji s rasismem je podle Johnsona nutné se soustředit na "podstatu" problému a ne na "symboly".

Velkou pozornost si dle Reuters vysloužila fotografie černošského demonstranta, který odnáší do bezpečí zraněného bělocha z opačného tábora. Řada britských novin ji dnes zveřejnila na titulních stranách a zachyceného muže označila za "hrdinu" i "milosrdného samaritána".

Vlna protestů proti rasismu a policejnímu násilí se do Evropy přelila ze Spojených států, kde se začalo demonstrovat v reakci na květnovou smrt černocha George Floyda. Ten zemřel při zatýkání ve městě Minneapolisu poté, co mu bělošský policista, který nyní čelí obvinění z vraždy, klečel několik minut na krku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnsonovi konzervativci letošní sjezd uspořádají přes internet

07.07.2020 22:04 Letošní sjezd britských konzervativců se uskuteční jen on-line. Původně se členové strany premiéra…

Ukrajinský prezident Zelenskyj přiznal neohlášení změny majetkových poměrů

07.07.2020 21:11 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ve stanovené lhůtě neoznámil výrazné změny v…

V Severní Makedonii našli v kamionu 211 migrantů, mezi nimi 63 dětí

07.07.2020 18:36 Kamion plný migrantů, včetně více než šesti desítek dětí, jedoucí od řeckých hranic zastavili v…

Pečovatele pobouřil výrok premiéra Johnsona o epidemii v domovech

07.07.2020 18:00 Britský premiér Boris Johnson se dnes ocitl pod palbou zástupců pečovatelského sektoru za pondělní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy