Běloruská policie tvrdě zasáhla proti demonstrantům v Minsku

V běloruské metropoli Minsku se dnes opět sešly tisíce demonstrantů, kteří se už třetí měsíc dožadují odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Policie proti protestujícím tvrdě zakročila a zatkla přes 250 lidí, uvedla běloruská organizace na ochranu lidských práv Vjasna. Policie podle agentury TASS potvrdila, že vypálila varovné výstřely a použila zábleskové granáty.

Běloruské ozbrojené složky zasahují v Minsku proti demonstrantům. (1.11.2020)
doporučujeme

Dnešní protestní akce byla spojená s Dušičkami, během nichž si obyvatelé Minsku tradičně připomínají oběti stalinských represí průvodem z centra města do lesa Kurapaty na okraji metropole. Tam byly objeveny hroby obětí masových poprav z 30. a 40. let. Letos však úřady vzpomínkovou akci nepovolily. Podle informací agentury TASS se ale i přes odpor silových složek několika stovkám demonstrantů podařilo do lesoparku dorazit.

Podle očitých svědků, na které se odvolává agentura Interfax, se před zahájením protestní akce v ulicích pohybovala obrněná obojživelná vozidla s kulomety. Ministerstvo vnitra předem varovalo, že členové bezpečnostních složek mohou v případě nutnosti použít střelné zbraně. Dnes policie potvrdila, že během demonstrace policisté stříleli do vzduchu, podle ní ale nešlo o rány ze smrtících zbraní, uvedla agentury AP.

Ze zpráv a videí na sociálních sítích vyplývá, že policie proti demonstrantům znovu použila zábleskové granáty a vodní děla, poznamenala agentura DPA. Při zatýkání bylo mnoho lidí brutálně zbito, mezi zatčenými jsou i novináři, uvedla organizace Vjasna.

"Úřady se pokoušejí ten vřící běloruský hrnec utěsnit, ale z historie víme, kam to může vést," řekl šéf Vjasny Ales Bjaljacki.

Lukašenko tento týden demonstrujícím pohrozil, že obranné složky se nebudou rozpakovat použít násilí, ministerstvo vnitra dříve zmínilo rovněž střelné zbraně. V centru města bylo uzavřeno několik stanic metra, což mělo lidem znesnadnit cestu na manifestaci. Jen omezeně fungovalo mobilní připojení na internet. Do protestu se dnes podle odhadu agentury AFP zapojilo 10.000 až 20.000 lidí.

Běloruská vláda na svém oficiálním webu oznámila, že ode dneška dočasně uzavře hranice pro vstup cizinců a osob bez občanství. Opaření podle vlády souvisí s šířením nemoci covid-19. Tento týden už se částečně uzavřely pozemní hranice s Polskem, Lotyšskem, Litvou a s Ukrajinou.

Lukašenko tento týden předeslal, že v případě nutnosti povolá do ulic armádu a vyzbrojí dobrovolníky z takzvaných lidových družin, které tvoří bývalí vojáci a příslušníci bezpečnostních složek. V pátek prezident oznámil, že už nehodlá dělat ústupky a pohrozil použitím síly.

Hromadné protesty proti Lukašenkově režimu vyvolaly prezidentské volby ze začátku srpna. Opozice a demonstranti pokládají Lukašenkovo oficiálně oznámené vítězství ve volbách s více než 80 procenty hlasů za zfalšované, v Minsku se od té doby každou neděli scházejí desítky tisíc lidí. Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, kterou řada Bělorusů považuje za skutečného vítěze voleb, je v exilu v Litvě.

"V naší zemi se opět odehrávají hrůzy. Nezapomněli jsme na naši minulost a nezapomeneme ani na to, co se děje právě teď," uvedla dnes v prohlášení na podporu demonstrantů Cichanouská.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šance Británie na dohodu s EU je 50 na 50

05.12.2020 14:23 Podle nejmenovaných zdrojů z britské vlády, na které se odvolávají stanice BBC a list The Guardian,…

V Rusku přibyl rekordní počet nakažených, začalo očkování

05.12.2020 11:17 V Rusku za poslední den přibylo 28.782 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od…

British Airways rozprodávají nepotřebné vybavení z letadel

05.12.2020 10:38 Tisíce fanoušků letectví nebo zájemců o nevšední vánoční dárky přitáhl internetový výprodej…

Johnson bude s šéfkou EK mluvit o pobrexitových vztazích

04.12.2020 21:15 Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama