Ekologická katastrofa u Kamčatky: Pláž je plná mrtvých živočichů, surfaři dostali horečky

Ruské úřady dnes vyzvaly obyvatele Kamčatky, aby se kvůli znečistění vody vyhýbali známé Chalaktyrské pláži. Ve vodě naměřily zvýšenou hladinu ropných produktů a fenolu. Organizace Greenpeace situaci označila za "ekologickou katastrofu". Někteří surfaři, kteří pláž často využívají, dostali horečky, zvrací a mají problémy se zrakem.

Ekologická katastrofa u Kamčatky: Pláž je plná mrtvých živočichů
doporučujeme

Původ znečištění není jasný, napsala agentura Reuters. Videa sdílená na sociálních sítích zachycují množství uhynulých mořských živočichů.

"Nyní můžeme konstatovat jedinou věc, a to, že ve vodě se nachází kontaminující látky. Závěrečné testy ještě neskončily," uvedl guvernér Kamčatky Vladimir Solodov.

Organizace Greenpeace poukázala na to, že ke znečištění mohlo dojít už před týdny. Uvedla, že znečištění zaznamenalo v průběhu několika týdnů více lidí na Chalaktyrské pláži, pověstném místě pokrytém černým sopečným pískem, které lemuje desítky kilometrů pobřeží Tichého oceánu.

"Voda změnila barvu a stala se lidskému zdraví nebezpečnou. Už několik týdnů se lidé, kteří s ní přišli do styku, potýkají s negativními důsledky," uvedla organizace. Poté, co vejdou v kontakt s vodou, začne je bolet v krku, hůře vidí, mají suché oči, je jim nevolno, pociťují slabost, zvrací a mohou mít horečku, vyjmenovala organizace možné zdravotní problémy.

"Skutečnost, že se mrtvá zvířata nacházejí podél celého pobřeží, potvrzuje vážnost situace," konstatovala Greenpeace. Podle místních úřadů ale mořští živočichové na pláži skončili po bouřce. Agentura Reuters původ videí zatím neověřila.

Regionální ministr pro přírodní zdroje a ekologii dříve tento týden uvedl, že hladina ropných produktů a fenolu překračuje normu. Prvně jmenované látky 3,6krát a fenol 2,5krát.

Fenol, nazývaný také kyselina karbolová, leptá pokožku a v případě požití poškozuje játra a ledviny a nervový systém. Je snadno rozpustný ve vodě a patří k těkavým látkám.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak chránit ekonomiku v druhé vlně pandemie? Profesor má čtyři doporučení

27.10.2020 00:01 NÁZOR - V mnoha západních zemích roste počet nakažených koronavirem, například Británie, Francie a…

Baku a Jerevan se vzájemně obviňují z porušování nového příměří

26.10.2020 21:43 Aktualizováno Arménie a Ázerbájdžán se již vzájemně obvinily z "hrubého porušování" nového příměří v bojích o…

Velká Británie má přes 20 tisíc nově nakažených, část země čeká zpřísnění

26.10.2020 20:21 Británie zaregistrovala 20.890 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, tedy o něco více než v…

Rusko má další rekordní přírůstek nových případů nákazy

26.10.2020 17:06 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 17.347 případů nákazy novým koronavirem a 219 úmrtí za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama