Island začal vystavovat vakcinační pasy

Island vydal první potvrzení o očkování proti covidu-19. Agentuře AFP to dnes potvrdily místní úřady. Certifikáty mají lidem usnadnit cestování. Island podle AFP patří k prvním zemím zavádějícím tuto praxi.

Cestovní pas, ilustrační foto
doporučujeme

Téma "vakcinačních cestovních pasů" je předmětem debat i v Evropské unii. Island jejím členem není, je ale členem takzvaného schengenského prostoru volného pohybu. Státy EU uvažují o tom, že by před letní turistickou sezónou mohly zavést společné očkovací certifikáty, které by usnadnily cestování v rámci schengenského prostoru.

Podle portugalského předsednictví EU mezi zeměmi převládá názor, že nejprve je třeba pokročit v očkování a také zajistit, aby nebyli diskriminováni neočkovaní lidé.

Na 4800 lidí, kteří už na Islandu dostali dvě dávky vakcíny proti covidu-19, má nyní nárok na digitální certifikáty, o něž mohou žádat prostřednictvím internetové služby spuštěné minulý čtvrtek, sdělilo AFP islandské ministerstvo zdravotnictví.

"Cílem je usnadnit pohyb mezi zeměmi, aby jednotlivci mohli při hraničních kontrolách předložit osvědčení o očkování, a byli tak osvobozeni od omezujících opatření na hranicích v souladu s pravidly dané země," uvedlo ministerstvo.

Pro islandské držitele je užitečnost těchto osvědčení nyní jen teoretická, protože jejich platnost není mezinárodně uznávána. To se ale může změnit. Samotný Island je připraven vpouštět na své území bez kontrol držitele očkovacích pasů ze zemí EU a Evropského hospodářského prostoru.

S návrhem na zavedení očkovacích osvědčení v EU přišli tento měsíc premiéři Řecka či Portugalska, jejichž země stejně jako další jihoevropské státy mají z turistického ruchu výraznou část rozpočtových příjmů. Lidé, kteří se budou moci prokázat očkováním proti covidu-19, mají mít podle jejich představ otevřenou cestu do všech unijních zemí a neměli by být nuceni k testům či karanténám.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie hlásí první případy mutace koronaviru pocházející z Brazílie

28.02.2021 21:17 V Británii odhalili prvních šest případů varianty koronaviru, který se poprvé objevil v brazilském…

Oslo kvůli nakažlivější variantě koronaviru zpřísní restrikce

28.02.2021 19:51 Norská metropole Oslo vzhledem k rychle se šířící nakažlivější variantě koronaviru zpřísní…

V Británii už naočkovali přes 20 milionů lidí

28.02.2021 17:52 Aktualizováno V Británii už první dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo více než 20 milionů lidí. Oznámil to dnes…

Rusové převezli Navalného do trestanecké kolonie

28.02.2021 13:20 Odsouzený lídr ruské opozice Alexej Navalnyj dnes dorazil do vězeňské kolonie vzdálené asi 100…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama