Johnson odmítl kritiku, že covidovou uzávěru zavedl příliš pozdě

Britský ministerský předseda Boris Johnson dnes odmítl kritiku, že v Anglii zavedl koronavirovou uzávěru s příliš velkým zpožděním. Podle něj se ke kroku odhodlal dříve než vláda ve Francii. V Británii za posledních 24 hodin přibylo bezmála 19.000 nakažených, uvedla agentura Reuters.

Boris Johnson
doporučujeme

Johnson se nejdříve zavádění plošných restrikcí při druhé vlně pandemie bránil, v sobotu však nařídil uzavřít všechny restaurace, bary a zbytné obchody v Anglii. Lidé by podle něj také měli odcházet z domova jen v nutných případech. Školy, včetně těch vysokých, však zůstávají otevřené. Opatření budou platit od čtvrtka až do 2. prosince, kdy jejich platnost vyprší, zákonodárci je ale budou moci prodloužit. Restrikce se vztahují jen na Anglii - Skotsko, Wales a Severní Irsko rozhodují o protiepidemických krocích samostatně.

"Odmítám jakékoliv domněnky, že jsme v příjímání opatření nějakým způsobem pomalejší oproti našim evropským přátelům a partnerům," řekl Johnson poslancům. "Ve skutečnosti k těmto plošným opatřením přistupujeme ve chvíli, kdy jsou přírůstky úmrtí i nakažených nižší, než byly ve Francii," dodal s tím, že celoplošná uzávěra v Anglii byla nutností vzhledem k hrozící "zdravotnické a morální pohromě".

Johnson čelí za své rozhodnutí přistoupit k celoplošné karanténě kritice ze všech stran - od svých spolustraníků v Konzervativní straně, kteří uzávěru považují za příliš drakonickou, i těch, kteří v posledních týdnech premiéra k tomuto kroku opakovaně vyzývali s ohledem na rychle přibývající počty nakažených.

Británie o víkendu jako třetí v Evropě překonala hranici milionu pozitivních testů na koronavirus od začátku pandemie a podle vládních expertů v zemi exponenciálně roste počet nakažených i hospitalizovaných. Za poslední den přibylo v Británii 18.950 případů koronavirové nákazy a 136 zemřelých s nemocí covid-19. Celková bilance 46.853 úmrtí s covidem-19 řadí Británii na první příčku v Evropě a pátou na světě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Protesty v Bělorusku pokračují, policie zadržela stovky lidí

29.11.2020 18:52 Tisíce Bělorusů dnes znovu vyšly do ulic, aby požadovaly odchod prezidenta Alexandra Lukašenka,…

Protesty v Bělorusku pokračují. Policie brutálně zasahuje, zadrženy stovky…

29.11.2020 18:51 Aktualizováno Tisíce Bělorusů dnes znovu vyšly do ulic, aby požadovaly odchod prezidenta Alexandra Lukašenka,…

V Jerevanu demonstrovali příbuzní pohřešovaných vojáků, Ázerbájdžán prý…

29.11.2020 17:23 Asi tisícovka lidí dnes demonstrovala v arménské metropoli Jerevanu ve snaze přimět úřady, aby…

Švýcaři hlasovali ve dvou referendech, zákaz podporování výrobců zbraní…

29.11.2020 16:30 Švýcaři dnes v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama