Litevský parlament vyzval k zavedení sankcí proti Bělorusku

Litevský parlament, Sejm, na dnešním mimořádném zasedání přijal usnesení, které vyzývá neuznat nedávné prezidentské volby v sousedním Bělorusku a zavést sankce proti běloruským představitelům, uvedl server Delfi.

Demonstrace na podporu Bělorusů
doporučujeme

"Dokument byl přijat téměř jednomyslně: pro bylo 120 hlasů, ani jediný nebyl proti a dva zákonodárci se zdrželi," napsal portál. Při hlasování nebylo přítomno 19 ze 141 poslanců, poznamenala agentura AP.

Rezoluce se obrací na vedení Litvy a Evropské unie, na Evropskou komisi, Evropský parlament a národní parlamenty a vlády členských zemí EU a NATO. Litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius označil rezoluci za silný signál světu.

"Je důležité povzbudit naše kolegy, zejména v EU, připravit sankce," řekl šéf litevské diplomacie s tím, že připouští i možnost sankcí jednotlivých zemí. Sankce podle něj představují jeden z prostředků nátlaku, ale nestačí. Zapotřebí je pomoci lidem a vytvořit fond pro oběti pronásledování a pro léčení zraněných a mučených Bělorusů. "Spáchané zločiny musí být objasněny a viníci pohnání k odpovědnosti," dodal Linkevičius.

"Podporujeme volbu běloruského lidu, neuznáváme výsledky voleb z 9. srpna, nepovažujeme Alexandra Lukašenka za legitimního vůdce Běloruska. Požadujeme nové, transparentní parlamentní a prezidentské volby, odpovídající demokratickým procedurám. Navrhujeme vytvoření zprostředkovatelské mise. Vyzýváme zavést personální sankce proti všem, kteří volby falšovali, a proti všem, kteří jsou zodpovědni za porušování lidských práv," prohlásil konzervativní poslanec Žygimantas Pavilionis při předložení návrhu usnesení.

Deset dnů po prezidentských volbách neustávají v Bělorusku protesty proti zfalšování jejich výsledků. Volby podle úřadů opět vyhrál Alexandr Lukašenko, vládnoucí zemi již 26 let. Ale hodně Bělorusů považuje za skutečnou vítězku opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou, která pod tlakem běloruských úřadů odcestovala do Litvy.

Vilnius se stal centrem běloruského exilu. Litevské hlavní město mimo jiné hostí univerzitu, jejíž působení Lukašenko zakázal. Do litevské metropole přesídlila i řada běloruských nevládních organizací, napsala agentura AP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi uprchlíky a ekonomickými migranty nemůžeme rozlišovat, tvrdí právník

24.09.2020 00:01 NÁZOR - Migranti uvěznění v přelidněném běženeckém táboře Moria, který tento měsíc vyhořel, čekali…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Policie v Minsku použila vodní děla a zatýká demonstranty

23.09.2020 20:34 Aktualizováno Běloruská policie použila vodní děla k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním městě protestovali…

Ruská stíhačka se zřítila během výcviku, možná byla sestřelena

23.09.2020 20:03 Aktualizováno Ruskou stíhačku Su-30, která se v úterý zřítila u Tveru, mohla omylem sestřelit jiná stíhačka během…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama