Merkelová přijela do Moskvy. S Putinem jednala o Libyi či plynovodu Nord Stream 2

Připravovaná berlínská mezinárodní konference o Libyi je důležitým krokem k ukončení dlouholetého konfliktu v této zemi. Na dnešní tiskové konferenci v Moskvě po schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Merkelová uvedla, že Německo již brzy začne rozesílat pozvánky na jednání, na kterém by se ještě tento měsíc měli sejít hlavní aktéři konfliktu.

Vladimír Putin

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Nyní severoafrickou zemí zmítají boje mezi vojskem polního maršála Chalífy Haftara a mezinárodně uznávanou vládou premiéra Faíze Sarrádže. Najít řešení sporu pod záštitou OSN chtějí pomoci Evropané.

Vladimir Putin dnes řekl, že ukončení konfliktu v Libyi je důležité a že nazrál čas konferenci v Berlíně uspořádat. Angela Merkelová k tomu uvedla, že doufá, že turecko-ruské úsilí zajistit v Libyi mír bude úspěšné. Moskva s Ankarou tento týden vyzvaly znesvářené libyjské strany, aby od neděle zajistily klid zbraní.

Tématem jednání Merkelové s Putinem byly i další světové problémy včetně Sýrie či eskalace napětí na Blízkém východu po zabití íránského generála Kásema Solejmáního. Merkelová uvedla, že je dobře, že je známa odpovědnost za zkázu ukrajinského civilního letadla v Íránu. K jeho zničení se přiznal Teherán, který uvedl, že se tak stalo nedopatřením. Podle Merkelové je nutné incident podrobně vyšetřit.

Merkelová dále uvedla, že se s Putinem shodli na tom, že Írán musí dál dodržovat mezinárodní jadernou dohodu, kterou Spojené státy vypověděly. Dodala, že Teherán nikdy nesmí získat jaderné zbraně.

Tématem schůzky byl i dokončovaný plynovod Nord Stream 2, který bude po dně Baltského moře přivádět plyn z Ruska do Německa a proti kterému mají výhrady především Spojené státy. Merkelová řekla, že projekt, který má souhlas Evropské unie, je sice důležitý, ale energetické zdroje je třeba diverzifikovat. S kritickým postupem USA včetně sankcí kancléřka nesouhlasí.

Rusko odpor Washingtonu vysvětluje tím, že USA jsou motivovány vlastními ekonomickými zájmy, neboť se snaží zajistit v Evropě odbyt svému dražšímu zkapalněnému zemnímu plynu (LNG).

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský torpédoborec

23.06.2021 13:43 Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Související:

Právě se děje