Merkelová přijela do Moskvy. S Putinem jednala o Libyi či plynovodu Nord Stream 2

Připravovaná berlínská mezinárodní konference o Libyi je důležitým krokem k ukončení dlouholetého konfliktu v této zemi. Na dnešní tiskové konferenci v Moskvě po schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Merkelová uvedla, že Německo již brzy začne rozesílat pozvánky na jednání, na kterém by se ještě tento měsíc měli sejít hlavní aktéři konfliktu.

Přidejte svůj názor 81 komentářů

Vladimír Putin
doporučujeme

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Nyní severoafrickou zemí zmítají boje mezi vojskem polního maršála Chalífy Haftara a mezinárodně uznávanou vládou premiéra Faíze Sarrádže. Najít řešení sporu pod záštitou OSN chtějí pomoci Evropané.

Vladimir Putin dnes řekl, že ukončení konfliktu v Libyi je důležité a že nazrál čas konferenci v Berlíně uspořádat. Angela Merkelová k tomu uvedla, že doufá, že turecko-ruské úsilí zajistit v Libyi mír bude úspěšné. Moskva s Ankarou tento týden vyzvaly znesvářené libyjské strany, aby od neděle zajistily klid zbraní.

Tématem jednání Merkelové s Putinem byly i další světové problémy včetně Sýrie či eskalace napětí na Blízkém východu po zabití íránského generála Kásema Solejmáního. Merkelová uvedla, že je dobře, že je známa odpovědnost za zkázu ukrajinského civilního letadla v Íránu. K jeho zničení se přiznal Teherán, který uvedl, že se tak stalo nedopatřením. Podle Merkelové je nutné incident podrobně vyšetřit.

Merkelová dále uvedla, že se s Putinem shodli na tom, že Írán musí dál dodržovat mezinárodní jadernou dohodu, kterou Spojené státy vypověděly. Dodala, že Teherán nikdy nesmí získat jaderné zbraně.

Tématem schůzky byl i dokončovaný plynovod Nord Stream 2, který bude po dně Baltského moře přivádět plyn z Ruska do Německa a proti kterému mají výhrady především Spojené státy. Merkelová řekla, že projekt, který má souhlas Evropské unie, je sice důležitý, ale energetické zdroje je třeba diverzifikovat. S kritickým postupem USA včetně sankcí kancléřka nesouhlasí.

Rusko odpor Washingtonu vysvětluje tím, že USA jsou motivovány vlastními ekonomickými zájmy, neboť se snaží zajistit v Evropě odbyt svému dražšímu zkapalněnému zemnímu plynu (LNG).

Loading...
Vstupte do diskuze (81)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Levičáci mohou slavit? Proč konzervativní prezidentka pohořela ve volbách?

25.01.2020 13:00 Levičáci mohou bouchnout šampaňské. Po několika volebních výprascích v evropských volbách se…

Zemětřesení v norské vládě. Premiérka Solbergová vymění 13 ministrů

24.01.2020 14:58 Norská premiérka Erna Solbergová dnes oznámila největší změny ve vládě od svého nástupu k moci v…

Poradcem Putina je Medinskij. Má skandální pověst, kritizoval Prahu za…

24.01.2020 13:45 Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval svými poradci Maxima Oreškina a Vladimira Medinského, kteří…

Soros vytvoří globální univerzitu OSUN, má vzdorovat autoritářským režimům

24.01.2020 10:38 Americký miliardář maďarského původu George Soros poskytne jednu miliardu dolarů (22,7 miliardy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama