Mladý Brit se pomalu zotavuje z kómatu, o pandemii vůbec neví

Mladý Brit, který se pomalu zotavuje z desetiměsíčního kómatu, neví o pandemii, přestože nemoc covid-19 dvakrát prodělal. Informoval o tom zpravodajský web The Guardian.

Ilustrační foto
doporučujeme

Devatenáctiletého Josepha Flavilla loni 1. března srazilo auto v anglickém městě Burton upon Trent v hrabství Staffordshire, tři týdny před začátkem prvního britského lockdownu. Mladý muž byl kvůli traumatickému poranění mozku v kómatu mnoho měsíců. Nyní se ale pomalu začíná zotavovat a reaguje na podněty.

Jeho teta Sally Flavillová Smithová listu The Guardian sdělila, že její synovec "nebude o pandemii nic vědět, protože deset měsíců spal". "Jeho vědomí se začíná zlepšovat, ale zkrátka nevíme, co ví," dodala.

"Ani nevím, kde začít. Kdyby mi někdo před rokem řekl, co se během roku stane, myslím, že bych tomu nevěřila. Nemám tušení, jak Joseph pochopí, čím jsme si všichni prošli," dodala. Doplnila, že se rodina prostřednictvím videohovorů snažila mladému muži vysvětlit, že za ním nemůže kvůli protikoronavirovým opatřením. Nepokoušela se mu však sdělit rozsah pandemie.

"Když je vzhůru ve svém pokoji, nemá tušení, proč tam je. Mluvíme o tom po telefonu a snažíme se ho upozornit, že tam opravdu chceme být a držet ho za ruku, ale prostě nemůžeme (kvůli covidu)," řekla a doplnila, že na podrobnější vysvětlení pandemie bude prostor až při osobním setkání.

Mladík se nyní po převozu z nemocnice léčí na rehabilitační klinice ve městě Stoke-on-Trent. Dokáže na vyzvání hýbat končetinami a s rodinou komunikuje skrze mrkání a úsměvy. Podle jeho tety dokáže hýbat oběma nohama, dotknout se ucha a mrkáním odpovědět ano či ne. Jeho první úsměvy rodinu dojaly k slzám.

"Stále nás čeká dlouhá cesta, jeho pokrok za poslední tři týdny je ale naprosto úžasný," uvedla Flavillová-Smithová.

Mladík se během svého pobytu v nemocnici dvakrát nakazil koronavirem, vždy se přitom z nemoci zotavil.

Jeho matka Sharon jej mohla navštívit v prosinci na jeho 19. narozeniny. Musela si však držet odstup a mít ochranné pomůcky. "Tehdy Joseph ještě nebyl natolik při vědomí, jako je teď. Myslím, že byla hodně smutná, protože si nebyla jistá, jestli jí vůbec poznává," uvedla teta pacienta. Jeho matka podle ní na možnost navštívit syna čekala měsíce.

Před nehodou se Flavill věnoval sportu a loni v květnu měl dostat prestižní ocenění vévody z Edinburghu, jež mohou získat lidé do 24 let za dlouhodobý rozvoj ve sportu, talentu, dobrovolnictví a za uskutečnění dobrodružné expedice.

Rodině se prostřednictvím kampaně s názvem Josephova cesta podařilo vybrat 30.000 liber. Výtěžek je určen na pomoc teenagerovi při jeho zotavování.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko rozšířilo zákaz dovozu vajec z Česka kvůli ptačí chřipce

04.03.2021 15:47 Rusko rozšířilo zákaz dovozu drůbeže, masa z ní a násadových vajec o Kraj Vysočina, Pardubický kraj…

Britský princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru

04.03.2021 12:18 Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru. Oznámil to dnes Buckinghamský palác,…

Šíření koronaviru v Evropě podle WHO opět zrychluje

04.03.2021 12:09 Světová zdravotnická organizace (WHO) spatřuje opětovný nárůst v počtu koronavirových infekcí ve…

Navalnyj poslal pozdrav z vězeňského zařízení, napsal, že se má dobře

04.03.2021 08:23 Ruský opoziční představitel Alexej Navalnyj, který si má odpykat trest za údajnou zpronevěru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama