Novinář Deniz Yücel z deníku Die Welt byl v Turecku odsouzen k téměř třem rokům vězení

Turecký soud odsoudil v nepřítomnosti německo-tureckého novináře Denize Yücela ke dvěma rokům a devíti měsícům vězení za propagaci terorismu. S odvoláním na právníka odsouzeného o tom dnes informovala agentura Reuters. Případ způsoboval napětí mezi Ankarou a Berlínem.

Deniz Yücel (novinář)
doporučujeme

Novinář se v únoru 2018 vrátil do Berlína poté, co v Turecku strávil rok ve vazbě. Při dnešním oznámení verdiktu proto nebyl fyzicky přítomen.

Soudce se přiklonil k verzi obžaloby, že Yücel šířil propagandu zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), uvedl advokát Veysel Ok. Turecko PKK považuje za teroristickou organizaci.

Podle Oka soud novináře naopak zprostil obžaloby v bodech, které se týkaly poštvávání lidu a šíření propagandy pro údajnou síť klerika Fetullaha Gülena. Toho Ankara viní ze zosnování nezdařeného pokusu o převrat v roce 2016.

"Jedná se o politický rozsudek," napsal Yücel v německém deníku Die Welt, pro který pracuje. "Ve výsledku mi je to jedno (...) Byl jsem zatčen za to, že jsem dělal svou práci novináře. A toho vůbec nelituji," uvedl.

Yücelovo zatčení vedlo k vyostřenému sporu mezi Tureckem a Německem, dvěma spojenci v NATO. Nedlouho po zatčení zakázaly německé úřady tureckým ministrům hovořit na politických mítincích v Německu, zatímco Erdogan nazval Yücela teroristickým agentem a Ankara obvinila Berlín z podpory Gülenovy organizace.

Erdoganovi kritici dlouhodobě zpochybňují nezávislost tureckého soudnictví, a to obzvláště od tvrdého zásahu proti skutečným či domnělým podporovatelům nezdařeného puče před čtyřmi lety. Vláda podle oponentů využívá pokus o převrat jen jako zástěrku pro potlačení názorové opozice. Erdogan kritiku odmítá s tvrzením, že tvrdá opatření jsou zákonná a nezbytná vzhledem k bezpečnostním hrozbám, jimž země čelí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku přibylo 5267 případů nákazy koronavirem, podobně jako ve středu

06.08.2020 11:18 V Rusku za posledních 24 hodin přibylo 5267 případů nákazy koronavirem. Je to nepatrně více než ve…

Ukrajina zařadila ČR a SR do červené koronavirové zóny

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou…

Další norská výletní loď je v karanténě. Kvůli nákaze pasažéra nikdo nesmí…

05.08.2020 15:37 Výletní loď se 123 cestujícími a 85 členy posádky zakotvila v norském přístavu Bodö, kvůli zjištěné…

Covid-19: Počet nakažených v Rusku roste o tisíce denně, rekord hlásí…

05.08.2020 12:02 Aktualizováno Ukrajina za uplynulý den zaznamenala dalších 1271 případů nákazy novým koronavirem, což představuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama