Papež František a jeho předchůdce byli očkováni proti koronaviru, patří do rizikové skupiny

Vakcínu proti covidu-19 dostali už i papež František a emeritní papež Benedikt XVI., který z čela katolické církve odešel v roce 2013. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na vatikánské tiskové oddělení. Čtyřiaosmdesátiletý papež František byl očkován ve středu, jeho předchůdce, jemuž je 93 let, dostal vakcínu dnes.

Papež František
doporučujeme

Oba patří vzhledem k věku k rizikové skupině v nynější pandemii, současný papež je ohrožen i vzhledem k tomu, že mu v mládí odebrali část plíce.

Nynější hlava katolické církve o víkendu vyzvala, aby se lidé nechali očkovat. "Je to etická volba, protože hazardujete se svým zdravím, se svým životem, ale také s životy ostatních," řekl papež František o víkendu v rozhovoru s italskou televizí. "Opravdu nerozumím tomu, proč někteří lidí říkají, že by vakcína mohla být nebezpečná. Jestliže lékaři tvrdí, že může fungovat dobře a nemáte zvláštní kontraindikace, tak proč se neočkovat?", dodal papež.

Vatikán, který je nejmenším nezávislým státem, začal s očkováním ve středu. Stane se zřejmě prvním státem na světě, který oočkuje svou populaci. Tento městský stát má totiž jen asi 800 obyvatel, z toho část žije na území Itálie. Očkovány ale budou i jeho asi 4000 zaměstnanců.

Ve Vatikánu se dosud potvrdily jen necelé tři desítky případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, z toho třetina u příslušníků Švýcarské gardy, která zajišťuje papežovu ochranu. O víkendu ale zemřel v souvislosti s covidem-19 papežův osobní lékař Fabrizio Soccorsi (78), který byl hospitalizován s rakovinou.

Vatikánská média neuvádí, jakou vakcínou se ve Vatikánu očkuje. Podle světových tiskových agentur tam aplikují americko-německo vakcínu od firem Pfizer a BioNTech. Tato vakcína se musí skladovat při velmi nízkých teplotách (asi minus 70 stupňů Celsia) a Vatikán podle agentury Reuters minulý týden oznámil, že koupil mrazící zařízení pro ultranízké teploty.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii se loni prodalo o čtvrtinu méně oblečení

22.01.2021 16:37 V Británii se loni kvůli pandemii prodalo o 25 procent méně oblečení. Je to největší pokles za 23…

Jak motivovat lidi k testům? Anglie zvažuje za pozitivní výsledek 13 tisíc…

22.01.2021 13:38 Všichni pozitivně testovaní by v Anglii mohli dostávat 500 liber (asi 13.000 korun). Dávka by měla…

Podle Kremlu jsou chystané demonstrace za Navalného nepřípustné

22.01.2021 13:14 Za nepřípustné označil dnes Kreml protestní akce, které na sobotu svolávají přívrženci uvězněného…

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu z Prahy o pět let

22.01.2021 12:55 Kreml dnes uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama