Papež František ocenil práci žen za pandemie, upozornil na domácí násilí

Papež František (83) při dnešní velikonoční mariánské modlitbě ocenil práci žen v nynější pandemii způsobené koronavirem. Upozornil také na to, že některé ženy mohou kvůli nařízenému omezení volného pohybu trpět domácím násilím. Informovala o tom dnes agentura EFE.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
doporučujeme

"Dnes bych chtěl připomenout zejména skutky, které činí mnohé ženy, obzvlášť v této nouzové situaci, kdy se starají o ostatní," řekl papež v apoštolské knihovně ve Vatikánu, odkud se v době koronavirových omezení vysílají často jeho modlitby přes internet. Papež vyzdvihl práci lékařek, zdravotnic, policistek, zaměstnankyň věznic či prodavaček.

Papež, který dnes udělil věřícím sváteční požehnání po polední velikonoční mariánské modlitbě, také ocenil matky a sestry, které jsou "zavřené se svými rodinami doma, s dětmi, seniory či handicapovanými". Některé z nich jsou podle něj ohroženy domácím násilím. "Pomodleme se za ně," vyzval papež.

Papež také připomněl země, které jsou nejvíce zasaženy koronavirem. "Myslím na všechny země, které jsou zasaženy koronavirem, některé silněji, například Itálie, Španělsko, Spojené státy, Francie... seznam je to dlouhý. Modlím se za ně všechny," řekla také dnes hlava katolické církve.

Na nárůst domácího násilí v době karanténních opatření zavedených kvůli šíření koronaviru upozornil před týdnem i generální tajemník OSN António Guterres. 

V řadě zemí s omezením volného pohybu kvůli koronaviru vzrostly v posledních týdnech počty telefonátů na nouzové linky zřízené na pomoc obětem domácího násilí. Počty telefonátů se podle OSN ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zdvojnásobily například v Libanonu či Malajsii, v Číně se dokonce ztrojnásobily a ve Francii vzrostly asi o 30 procent.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii podlehlo koronaviru dalších 215 lidí, epidemie je však na ústupu

30.05.2020 19:35 Aktualizováno V Británii za uplynulých 24 hodin zemřelo na komplikace související s koronavirovou infekcí 215…

Počet nakažených v Rusku atakuje hranici 400 tisíc, denní přírůstek úmrtí…

30.05.2020 10:38 Denní přírůstek úmrtí pacientů s koronavirem se v Rusku za uplynulých 24 hodin proti předchozímu…

Padne další smlouva o kontrole zbrojení? Americký deník zmiňuje i Česko

30.05.2020 00:01 NÁZOR - Účinnost smluv o kontrole zbrojení se odvíjejí od vůle zemí, které je podepsaly, deklaruje…

WHO a 37 zemí vyzvaly ke sdílení vakcín a léků na covid-19

29.05.2020 20:32 Světová zdravotnická organizace (WHO) a 37 zemí světa dnes vyzvalo ke společnému vlastnictví vakcín…

Související:

Právě se děje

Další zprávy