Počet úmrtí na covid-19 v Británii? Údaje nemocnic a statistiků se značně liší

Skutečný počet úmrtí spojených s koronavirem je v Británii nejméně o několik stovek vyšší než součet zveřejňovaný vládou. Vyplývá to z dnešního hlášení britského statistického úřadu ONS, který jednou týdně publikuje vlastní údaje o epidemii nemoci covid-19. Ta byla podle něj uvedena na 6235 úmrtních listech v Anglii a Walesu do 3. dubna. Vláda přitom k tomuto datu evidovala na 4300 smrtelných případů covid-19.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Velká Británe: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Podle ostrovních médií se úmrtí pacientů na nemoc z viru SARS-CoV-2 často do oficiální bilance dostávají až s několikadenním zpožděním. Čísla ministerstva zdravotnictví navíc popisují pouze situaci v nemocnicích, zatímco ONS počítá i úmrtí "v komunitě", tedy mimo jiné v domovech pro seniory.

"Když si vezmeme data pro Anglii, je to o 15 procent vyšší než čísla (státního zdravotnického systému) NHS, protože jsou v nich zahrnuty veškeré úmrtní listy se zmínkou o covid-19, včetně podezření na covid-19," citovala agentura Reuters analytika ONS Nicka Stripea.

Podle ONS aktuálně mimo nemocniční prostředí umírá zhruba deset procent obětí koronaviru. Za týden končící 3. dubnem evidují statistici 16.387 úmrtí napříč Anglií a Walesem, což je nejvyšší součet od počátku vedení těchto záznamů v roce 2005, napsala zpravodajská společnost BBC. Nemoc covid-19 byla uváděna jako příčina u 21,2 procenta těchto smrtí.

Britské úřady pracují na tom, aby počty lidí nakažených koronavirem, kteří zemřou jinde než v nemocnicích, byly zahrnovány v každodenní bilanci. Šéfka zdravotnických úřadů v Anglii Yvonne Doyleová řekla, že Británie se snaží urychlit informování o počtech úmrtí v domech s pečovatelskou službou. "Data bychom rádi měli mnohem rychleji, nejraději každý den, a na tom teď pracujeme," řekla podle agentury AP Doyleová.

Například francouzská vláda se shromažďováním údajů jak z nemocnic, tak z domovů s pečovatelskou službou, začala na přelomu března a dubna. Podle celkové bilance ve francouzských nemocnicích zemřelo 10.129 lidí nakažených koronavirem a v domovech pro seniory dalších 5600.

Británie je jednou ze zemí nejhůře zasažených šířením viru SARS-CoV-2. Dnes vláda hlásila 12.107 úmrtí lidí, kteří se jím nakazili a následně byli hospitalizováni. Země má za sebou tři týdny fungování v karanténním režimu, jehož uvolňování je zatím v nedohlednu. V posledních dnech nicméně přicházely pozitivní signály, pokud jde o vývoj počtu hospitalizací a známých případů nákazy. O vývoji preventivních opatření dnes jednala hlavní vědecká skupina, která vydává doporučení pro vládu.

Po kritice ohledně rozsahu testování pacientů či nedostatku ochranných pomůcek se nyní do popředí veřejné debaty dostává situace v britských domovech důchodců. Vláda v pondělí večer informovala, že nákaza už byla odhalena v 2099 pečovatelských zařízeních, což je více než desetina jejich celkového počtu v Británii.

V britských médiích se už řadu dní objevují zprávy o úmrtích klientů v domovech pro seniory. Šéf společnosti HC-One, která v Británii provozuje stovky takovýchto domovů, dnes uvedl, že v zařízeních jeho firmy zřejmě zemřelo přes 300 lidí nakažených koronavirem. "Při takto vysokém počtu úmrtí personál pociťuje bezmoc, protože pracovníci nedokážou pomoci lidem, o které pečovali řadu let," řekl BBC David Behan.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí v Británii dál klesá

24.05.2020 19:25 Počet úmrtí oficiálně spojovaných s covidem-19 v Británii narostl o 118 na 36.793, uvedl dnes…

V Rusku zemřelo za poslední den rekordních 153 lidí s koronavirem

24.05.2020 11:17 Rusko hlásí 153 úmrtí po nákaze koronavirem za posledních 24 hodin, což představuje rekordní denní…

Co ukázal koronavirus o Rusku a Putinovi? Profesor má jasno

24.05.2020 00:01 NÁZOR – Poté, co vypukla pandemie nového koronaviru, se ruský prezident Vladimir Putin pokusil…

Ukrajinská policie vyšetřuje smrt zastřeleného poslance

23.05.2020 20:50 Ukrajinská policie vyšetřuje smrt poslance Valerije Davydenka, kterého dnes našli zastřeleného v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy