Polovina Britů neví, že při holokaustu bylo zabito šest milionů Židů

Nejméně polovina Britů neví, že během holokaustu nacisté zavraždili až šest milionů Židů. Vyplývá to z nového průzkumu, o kterém dnes informoval list The Guardian. Přes 50 procent respondentů se také domnívá, že holokaust dnes zajímá méně lidí než dříve a že věří, že něco podobného by se mohlo v budoucnu opakovat.

Téměř čtvrtina Britů si myslí, že během holokaustu zavraždili dva miliony Židů nebo méně a více než polovina neví, že toto číslo dosáhlo šesti milionů. Celkem 67 procent respondentů se mylně domnívalo, že britská vláda Židům umožnila emigrovat do Spojeného království, i když jim na začátku druhé světové války de facto zavřela dveře.

Až 76 procent respondentů nevědělo, co byly takzvané kindertransporty, díky kterým se do Británie dostalo téměř 10.000 židovských dětí. Z průzkumu, který nechala zpracovat organizace Claims Conference, která zastupuje oběti nacistické zvůle a jejich potomky, rovněž vyplynulo, že naprostá většina respondentů (89 procent) o holokaustu určitě slyšela. Tři čtvrtiny dotazovaných věděly, že se jedná o hromadné vraždění Židů.

Celkem 57 procent Britů se domnívá, že o holokaust se dnes zajímá méně lidí než dříve, a 56 procent věří, že by se mohlo opakovat něco podobného.

Až 91 procent respondentů ze Severního Irska si myslí, že je důležité pokračovat ve výuce o holokaustu, a podobně jsou na tom i lidé v Anglii a Walesu (88 procent) či ve Skotsku (86 procent).

Organizace loni provedla podobný průzkum na mladých Američanech ve věku 18 až 39 let. Vyplynulo z něj, že dvě třetiny mladých Američanů neví, že nacisté zavraždili šest milionů Židů. Celkem 23 procent respondentů také věřilo, že holokaust je buď mýtus, nebo se přehání. Až 48 procent z nich nedokázalo vyjmenovat jediný koncentrační tábor. Jeden z osmi dotazovaných o holokaustu nikdy neslyšel.

Britové si ve znalostech o vyhlazovacích táborech vedli o něco lépe. Žádný tábor nedokázalo pojmenovat 32 procent respondentů. Výsledky jsou založené na dotazování 2000 respondentů starších 18 let.

"Jsme velmi znepokojeni, že vidíme hluboké mezery ve znalostech o holokaustu v této i v předchozích studiích, včetně událostí spojených s Velkou Británií. Přesto je velmi silně vidět, že drtivá většina britských respondentů říká, že o holokaustu by se mělo vyučovat ve školách," uvedl předseda organizace Gideon Taylor. "Celkem 88 procent věří, že je důležité pokračovat ve výuce, částečně proto, aby se to neopakovalo. To je věc, na kterou musíme zaměřit svou energii. Vzdělání nejen zaplní mezery ve znalostech o holokaustu, ale přispěje také k lepším a empatičtějším občanům,“ dodal.

Související

Více souvisejících

Velká Británie II. světová válka

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 44 minutami

před 57 minutami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

V Kosovu zaútočily desítky profesionálně vycvičených ozbrojenců. Policie je obklíčila

Kosovský premiér Albin Kurti informoval o incidentu, který se v neděli odehrál ve vesnici Banjska. Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců s profesionálním výcvikem. Stalo se tak pár hodin po oznámení, že během střetů byl zabit kosovský policista.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy