Praha ať kromě Němcova uctí také sovětské osvoboditele, žádá Putinův mluvčí

Praha by vedle uctění památky Borise Němcova měla pamatovat také na sovětské vojáky, kteří padli při osvobozování Česka od fašistů. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov na dotaz, jenž se týkal stanoviska Kremlu k dnešnímu přejmenování náměstí v české metropoli po zavražděném představiteli ruské opozice.

Přidejte svůj názor 55 komentářů

Peskov, Dmitrij
doporučujeme

V Praze 6 bude dnes odpoledne náměstí Pod Kaštany slavnostně přejmenováno na náměstí Borise Němcova. Změnu názvu náměstí před ruskou ambasádou schválili na pondělním zasedání pražští radní. Změna má být politickým gestem vůči Rusku a vyjádřením solidarity s ruskou opozicí a hnutím za lidská práva.

"Pokud jde o parčík v Praze, je to patrně svrchované právo úřadů tohoto města," citovala agentura TASS Peskova. "My bychom samozřejmě dali přednost tomu, aby městské úřady Prahy zároveň nezapomínaly na Rudou armádu a na rudoarmějce, kteří obětovali život, aby toto město osvobodili od nacistů, od fašistů," dodal mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.

Kreml podle Peskova žádné akce k dnešnímu výročí vraždy Němcova neplánuje.

Boris Němcov byl ruským vicepremiérem v letech 1997 až 1998 za prezidenta Borise Jelcina. Po odchodu z parlamentu v roce 2003 pomáhal mimo jiné organizovat pouliční protesty proti Putinovu režimu, kvůli čemuž byl několikrát zatčen. Zavražděn byl 27. února 2015, několik dní před demonstrací proti Putinově vládě a proti válce na Ukrajině. Za vraždu byla odsouzena skupina Čečenců, objednavatele zločinu se vypátrat nepodařilo.

Peskov s poukazem na to, že by Praha měla spíše uctít památku svých padlých osvoboditelů z řad rudoarmějců podle všeho narážel mimo jiné na problémy kolem sochy maršála Ivana Koněva v Praze 6. Ta je opakovaně terčem výpadů maršálových odpůrců a úřady Prahy 6 kvůli tomu zvažují její přemístění.

Loading...
Vstupte do diskuze (55)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Několik ruských regionů uvolnilo opatření, navzdory trvající epidemii…

06.04.2020 09:40 Několik ruských regionů dnes uvolnilo přísný protiepidemický režim, který si minulý měsíc vyžádala…

V sibiřském Jakutsku zrušili zákaz prodeje alkoholu

06.04.2020 08:51 Hlava ruského autonomního Jakutska Ajsen Nikolajev zrušil s platností od dnešního dne "suchý zákon"…

V Británii přibylo 621 obětí koronaviru, Boris Johnson je v nemocnici

06.04.2020 04:01 V Británii za poslední den přibylo 621 lidí, kteří podlehli nákaze koronavirem. O den dříve země…

Koronavirus na Islandu mutuje. Země vymyslela strategii, která může…

05.04.2020 23:22 Aktualizováno Kvůli pandemii nového koronavirus téměř všechny země zavedly nějaká opatření. Výjimkou není ani…

Související:

Právě se děje

Další zprávy