Rivalové si plácli. Srbsko a Kosovo hodlají obnovit železniční spojení

Představitelé Srbska a Kosova podepsali dnes prohlášení potvrzující záměr obnovit železniční spojení mezi Bělehradem a Prištinou. Učinili tak na okraj bezpečnostní konference, která se koná v bavorském Mnichově, informovala agentura Tanjug.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Aleksandr Vučič (srbský premiér)
doporučujeme

Dokument byl podepsán za přítomnosti srbského a kosovského prezidenta Aleksandara Vučiče a Hashima Thaçiho a také amerického zvláštního vyslance pro srbsko-kosovský dialog Richarda Grenella. Ten už pomáhal zprostředkovat dohodu směřující k obnovení přímých letů mezi Bělehradem a Prištinou, jejímuž podpisu 20. ledna v Berlíně byl rovněž s oběma prezidenty přítomen.

Zástupci Srbska a Kosova dnes v Mnichově podepsali také prohlášení, ve kterém potvrdili oboustranné odhodlání dokončit výstavbu dálnice spojující Bělehrad a Prištinu.

"Toto, co bylo podepsáno, je důležité pro svobodu pohybu, pohybu zboží, kapitálu, služeb i lidí," řekl po podpisu dokumentů Vučić. "Všichni cítíme, že nám to přinese lepší budoucnost a že tím zajistíme na příští desetiletí mír," dodal podle Tanjugu srbský prezident. Dal přitom najevo vděčnost Grenellovi i americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi za zprostředkování podpisu dohod mířících k obnově dopravního spojení mezi oběma metropolemi.

Vděčnost Grenellovi za zprostředkování vyjádřil i Thaçi. "Po dohodě o obnovení leteckého spojení Bělehrad-Priština je to další krok vpřed. Je to velmi pozitivní vzkaz, že bude více míru, práce a ekonomiky," prohlásil kosovský prezident.

Mezi srbskou a kosovskou metropolí v současnosti funguje pouze autobusové spojení. Cesta přitom trvá asi šest hodin.

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008, necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku náletů NATO. Zásah aliance ukončil tažení srbské armády a policie proti ozbrojené vzpouře kosovskoalbánských separatistů, které se zvrhlo v masakry a etnickou čistku.

Mezi státy, které nezávislost Kosova uznaly, je například vedle USA i většina zemí Evropské unie, včetně Česka. Na druhé straně odmítavý postoj Srbska podporují především Rusko a Čína. Kosovo ale neuznalo ani pět unijních zemí - Slovensko, Španělsko, Rumunsko, Řecko a Kypr.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žena, která si postěžovala Putinovi, se už má líp

24.02.2020 08:43 Žena z Petrohradu, která si minulý týden ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi postěžovala na těžký…

Operace Weserübung: Letos uplyne 80 let od německého útoku na Skandinávii

23.02.2020 21:53 Aktualizováno 9. dubna to bude přesně 80 let, kdy nacistické Německo uskutečnilo takzvanou Operaci Weserübung,…

Z útesu v Albánii spadlo auto s ilegálními migranty, dva zahynuli

23.02.2020 16:47 V Albánii se v sobotu zřítilo z útesu auto, které ilegálně převáželo devět migrantů, z nichž dva…

Papež oponuje Trumpovi. Varoval před "nespravedlivým řešením" mezi…

23.02.2020 16:09 Papež František dnes varoval před "nespravedlivými" řešeními zaměřenými na ukončení konfliktu mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama