Ruská armáda dále útočí na Severodoněck, obránci odrazili ofenzivu

Ruská armáda nadále útočí na východoukrajinský Severodoněck, kde je situace nepřehledná a kde si úspěchy připisují obě strany. Jejich často protichůdné informace přitom nelze nezávisle ověřit. Město je v současné etapě války považováno za klíčový bod fronty. "Naši hrdinové pozice v Severodoněcku nevzdávají," řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Naproti tomu ruský ministr obrany Sergej Šojgu prohlásil, že ruské síly kontrolují "obytné čtvrti Severodoněcka" a snaží se dobýt průmyslovou zónu města, kde se drží ukrajinští vojáci.

Buje v Severodoněcku pokračují a ukrajinští vojáci působí nepříteli ztráty, uvedl ukrajinský generální štáb v každodenní zprávě o situaci na bojišti. Moskva oznámila, že do ruského zajetí se dostalo 6489 ukrajinských vojáků. Ministr Šojgu to uvedl na poradě o dosavadních výsledcích ruského tažení na Ukrajině a zároveň zdůraznil ruské územní zisky dosažené až k levému břehu řeky Severní Doněc v Donbasu.

Rusko podle médií vydalo Ukrajině těla desítek bojovníků, kteří zahynuli v bojích o ocelárny Azovstal v Mariupolu.

Podle britského ministerstva obrany pravděpodobným cílem ruských jednotek je odstřižení Severodoněcku od severu i jihu. Postup Rusů se přitom v posledním týdnu na jižní ose u města Popasna téměř zastavil. Ostřelování města Izjum nasvědčuje tomu, že se ruská armáda chystá obnovit útoky na severu. Podle Londýna "téměř jistě bude Rusko potřebovat průlom na alespoň jedné z os (útoku)", aby dosáhlo svého cíle a ovládlo Donbas.

"Jsem rád, že jsme neztratili důležitého spojence, jsou to skvělé zprávy," komentoval dnes Zelenskyj setrvání Borise Johnsona v čele britské vlády po pondělním hlasování konzervativních členů britského parlamentu, kteří svému ministerskému předsedovi nevyslovili nedůvěru. Británie podle televize Al-Džazíra k 20. květnu na podporu Ukrajiny vydala 566 milionů dolarů (asi 16,3 miliardy korun). Londýn také pošle Kyjevu raketomety M270, což je typ zbraní, které Ukrajinci dlouho žádali.

Česko dnes podle sdělení generálního ředitelství hasičů poslalo Ukrajině další humanitární pomoc: ve 38 vagonech je především zdravotnický materiál. České ministerstvo vnitra dnes informovalo, že od zahájení ruské invaze na konci února dostalo v Česku dočasnou ochranu 366.490 Ukrajinců.

Zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN Pramila Pattenová sdělila Radě bezpečnosti OSN, že obvinění ruských vojáků z páchání sexuálního násilí na Ukrajině přibývá. Zdaleka ne všechny případy takového násilí jsou jsou přitom nahlášeny a humanitární krize na Ukrajině se mění v "krizi obchodování s lidmi," uvedla podle agentury AP.

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva k 3. červnu eviduje 124 obvinění ze sexuálního násilí souvisejícího s konfliktem - 97 z nich se týká žen a dívek, 19 mužů, sedm chlapců a v jednom případě není pohlaví určeno. Ověřování těchto případů pokračuje.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja kategoricky odmítl obviňování ruských vojáků ze sexuálního násilí a označil podobná tvrzení za lži. Ukrajinský velvyslanec při OSN Serhij Kyslycja naopak prohlásil, že mezi oběťmi ruských násilníků jsou i děti a starší ženy.

Západní investiční banky a společnosti mají nyní v Rusku zmrazená aktiva za nejméně 17 miliard dolarů (asi 393 miliard Kč), uvedl list Izvestija s odvoláním na údaje z čtvrtletních a ročních výsledků tuctu největších bank a společností. Izvestija připomněly, že na Západě má Rusko zmrazené zlaté rezervy ve výši přibližně 300 miliard dolarů.

Ruský prezident Vladimir Putin při dnešní poradě o ekonomických otázkách prohlásil, že nezaměstnanost v Rusku se podařilo snížit na historicky nejnižší úroveň a inflace aktuálně klesla na nulu. Připustil nicméně dubnový pokles výroby v automobilovém průmyslu a pokles těžby ropy, jakož i pokles dynamiky poskytování úvěrů ruskému byznysu a hypoték obyvatelstvu. Vybídl vládu ke zvýšení příjmů ruských občanů a k poskytnutí dodatečných prostředků podnikům.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy