Ruská armáda dále útočí na Severodoněck, obránci odrazili ofenzivu

Ruská armáda nadále útočí na východoukrajinský Severodoněck, kde je situace nepřehledná a kde si úspěchy připisují obě strany. Jejich často protichůdné informace přitom nelze nezávisle ověřit. Město je v současné etapě války považováno za klíčový bod fronty. "Naši hrdinové pozice v Severodoněcku nevzdávají," řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ruská armáda, ilustrační foto

Naproti tomu ruský ministr obrany Sergej Šojgu prohlásil, že ruské síly kontrolují "obytné čtvrti Severodoněcka" a snaží se dobýt průmyslovou zónu města, kde se drží ukrajinští vojáci.

Buje v Severodoněcku pokračují a ukrajinští vojáci působí nepříteli ztráty, uvedl ukrajinský generální štáb v každodenní zprávě o situaci na bojišti. Moskva oznámila, že do ruského zajetí se dostalo 6489 ukrajinských vojáků. Ministr Šojgu to uvedl na poradě o dosavadních výsledcích ruského tažení na Ukrajině a zároveň zdůraznil ruské územní zisky dosažené až k levému břehu řeky Severní Doněc v Donbasu.

Rusko podle médií vydalo Ukrajině těla desítek bojovníků, kteří zahynuli v bojích o ocelárny Azovstal v Mariupolu.

Podle britského ministerstva obrany pravděpodobným cílem ruských jednotek je odstřižení Severodoněcku od severu i jihu. Postup Rusů se přitom v posledním týdnu na jižní ose u města Popasna téměř zastavil. Ostřelování města Izjum nasvědčuje tomu, že se ruská armáda chystá obnovit útoky na severu. Podle Londýna "téměř jistě bude Rusko potřebovat průlom na alespoň jedné z os (útoku)", aby dosáhlo svého cíle a ovládlo Donbas.

"Jsem rád, že jsme neztratili důležitého spojence, jsou to skvělé zprávy," komentoval dnes Zelenskyj setrvání Borise Johnsona v čele britské vlády po pondělním hlasování konzervativních členů britského parlamentu, kteří svému ministerskému předsedovi nevyslovili nedůvěru. Británie podle televize Al-Džazíra k 20. květnu na podporu Ukrajiny vydala 566 milionů dolarů (asi 16,3 miliardy korun). Londýn také pošle Kyjevu raketomety M270, což je typ zbraní, které Ukrajinci dlouho žádali.

Česko dnes podle sdělení generálního ředitelství hasičů poslalo Ukrajině další humanitární pomoc: ve 38 vagonech je především zdravotnický materiál. České ministerstvo vnitra dnes informovalo, že od zahájení ruské invaze na konci února dostalo v Česku dočasnou ochranu 366.490 Ukrajinců.

Zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN Pramila Pattenová sdělila Radě bezpečnosti OSN, že obvinění ruských vojáků z páchání sexuálního násilí na Ukrajině přibývá. Zdaleka ne všechny případy takového násilí jsou jsou přitom nahlášeny a humanitární krize na Ukrajině se mění v "krizi obchodování s lidmi," uvedla podle agentury AP.

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva k 3. červnu eviduje 124 obvinění ze sexuálního násilí souvisejícího s konfliktem - 97 z nich se týká žen a dívek, 19 mužů, sedm chlapců a v jednom případě není pohlaví určeno. Ověřování těchto případů pokračuje.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja kategoricky odmítl obviňování ruských vojáků ze sexuálního násilí a označil podobná tvrzení za lži. Ukrajinský velvyslanec při OSN Serhij Kyslycja naopak prohlásil, že mezi oběťmi ruských násilníků jsou i děti a starší ženy.

Západní investiční banky a společnosti mají nyní v Rusku zmrazená aktiva za nejméně 17 miliard dolarů (asi 393 miliard Kč), uvedl list Izvestija s odvoláním na údaje z čtvrtletních a ročních výsledků tuctu největších bank a společností. Izvestija připomněly, že na Západě má Rusko zmrazené zlaté rezervy ve výši přibližně 300 miliard dolarů.

Ruský prezident Vladimir Putin při dnešní poradě o ekonomických otázkách prohlásil, že nezaměstnanost v Rusku se podařilo snížit na historicky nejnižší úroveň a inflace aktuálně klesla na nulu. Připustil nicméně dubnový pokles výroby v automobilovém průmyslu a pokles těžby ropy, jakož i pokles dynamiky poskytování úvěrů ruskému byznysu a hypoték obyvatelstvu. Vybídl vládu ke zvýšení příjmů ruských občanů a k poskytnutí dodatečných prostředků podnikům.

Rusko mělo na Ukrajině ztratit 36 tisíc vojáků. Soustředí se na postup u…

02.07.2022 15:19 Ruské invazní jednotky se snaží získat zpět ztracené pozice v Charkovské oblasti na východě…

V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila SSHR na pokyn…

02.07.2022 10:35 V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na…

Předpověď počasí na víkend: Bude lépe než v týdnu, teploty dosáhnou 30…

02.07.2022 06:30 Začíná první červencový, tedy i prázdninový víkend. Dobrou zprávou pro případné plány na volné dny…

Graubner se stal po Dukovi novým pražským arcibiskupem

02.07.2022 13:11 Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner při dnešní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Lukašenko: Bělorusko tento týden sestřelilo střely, které na jeho území…

02.07.2022 22:01 Aktualizováno Bělorusko tento týden sestřelilo střely, které na jeho území vyslala Ukrajina. Uvedl to dnes…

Ruská tajná služba FSB na Sibiři zadržela dalšího vědce

02.07.2022 21:39 Ruská tajná služba FSB na Sibiři zadržela dalšího vědce, kterého podezírá z vlastizrady. O případu…

Rusko přišlo na Ukrajině o téměř 36 tisíc vojáků, tvrdí generální štáb.…

02.07.2022 15:19 Aktualizováno Ruské invazní jednotky se snaží získat zpět ztracené pozice v Charkovské oblasti na východě…

Jihoukrajinské město Mykolajiv dnes zasáhly ruské střely

02.07.2022 14:52 Jihoukrajinské město Mykolajiv dnes brzy ráno zasáhly ruské střely, oznámil podle agentury Unian…

Proruští separatisté z východní Ukrajiny obvinili další dva zajaté Brity

02.07.2022 13:28 Proruští separatisté z východní Ukrajiny obvinili další dva zajaté Brity z toho, že bojovali na…

Rusko nutí učitele na ovládnutém území Ukrajiny, aby učili podle jejich…

02.07.2022 11:44 Ruské úřady vyzvaly učitele v Ruskem okupovaných částech jihovýchodní Ukrajiny, aby během několika…

Norsko ohlásilo miliardový dar Ukrajině, Zelenskyj to ocenil

02.07.2022 05:50 Aktualizováno Norsko u příležitosti dnešní návštěvy norského premiéra Jonase Gahra Störeho v Kyjevě oznámilo, že…

Ruské stíhačky bombardovaly Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci

01.07.2022 21:34 Ruské stíhačky dnes bombardovaly ukrajinský Hadí ostrov v Černém moři, ze kterého se invazní síly…

WHO vyzvala k naléhavému a koordinovanému postupu proti opičím neštovicím

01.07.2022 19:30 Evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes vyzvala evropské státy k naléhavému a…

Ve Velké Británii rychle přibývá nových případů infekce covidu-19

01.07.2022 19:03 V Británii prudce roste počet nových případů infekce covidu-19, konkrétně subvariant omikronu BA.4…

Související:

Právě se děje

reklama