Epidemie v Rusku a Polsku se dál zhoršuje, počty nakažených i mrtvých jsou rekordní

Rusko dnes oznámilo 17.717 nových případů nákazy koronavirem a 366 úmrtí za uplynulý den. Oba údaje jsou rekordní, a to od začátku pandemie, uvedla média s odvoláním na krizový štáb. O den dříve to bylo 16.202 nových případů a 346 úmrtí. Ruský prezident Vladimir Putin dnes nicméně znovu ujistil, že úřady nehodlají vyhlásit tvrdá celostátní omezení.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

V zemi s přibližně 146 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo téměř 1,6 milionu lidí, z toho 27.301 nákaze podlehlo.

Rusko je z hlediska počtu nakažených čtvrtou nejpostiženější zemí na světě po Spojených státech, Indii a Brazílii. Z hlediska počtu obětí je na 13. příčce, alespoň podle webu americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie sleduje globálně.

"Jasně chápeme, jak musíme působit, a proto neplánujeme zavádět totální omezení, vyhlásit tzv. celostátní lockdown," prohlásil Putin podle listu Kommersant ve videovystoupení na investičním fóru. Za dostatečně účinná ruský prezident označil přijatá opatření na podporu ekonomiky, představující podle něj letos 4,5 procenta hrubého domácího produktu.

Prezident současně navrhl prodloužit o tři měsíce odklad placení daní a odvodů v nejpostiženějších odvětvích, což se týká hlavně gastronomie a dalších služeb, jakož i prodloužit zákaz plánovaných kontrol u drobných podnikatelů na příští rok.

Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo rekordní přírůstek 20.156 případů nákazy novým koronavirem za uplynulý den. Rekordní je i nárůst počtu zemřelých s koronavirem, kterých je 301. V zemi s přibližně 38 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo už 319.205 lidí, z nichž 5149 zemřelo.

O den dříve bylo hlášeno 18.820 nových případů, což byl rovněž rekordní údaj. Mrtvých bylo 236. Celkový počet potvrzených případů nákazy se během necelého měsíce více než ztrojnásobil, upozornila agentura Reuters.

Počet hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19, kterou nový koronavirus způsobuje, vzrostl za den z 13.931 za 14.631. Z toho 1203 je připojeno na ventilátory. K dispozici je podle ministerstva zdravotnictví 7836 volných lůžek pro pacienty s koronavirem a 530 ventilátorů.

Premiér Mateusz Morawiecki dnes apeloval na organizátory a účastníky protestů proti zpřísnění protipotratových zákonů, aby situaci nezhoršovali a nepokračovali v masových protestních akcích. Ve středu vyšly do ulic už po několikáté desítky tisíc lidí, kterým se nelíbí chystané omezení možnosti podstoupit interrupci. To má přijít po rozhodnutí Ústavního soudu, který minulý týden dospěl k závěru, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy přitom podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech.

"Apeluji na protestující. Změřte svůj hněv na mě," řekl premiér při prohlídce polní nemocnice, která vznikla na stadionu ve Varšavě. "Záležitosti světonázoru jsou velice důležité, ale řešme je způsobem, který neohrozí naše matky a otce," řekl.

Většina účastníků demonstrací nosí roušky, v zemi ale platí omezení shromažďování na veřejnosti. Setkávat se smí nanejvýš pět lidí. Aktivisté nicméně nadále plánují uspořádat v pátek ve Varšavě další protestní pochod, další akce jsou v plánu i na příští týden.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vážná diplomatická roztržka na Balkáně: Černá Hora a Srbsko si vyhostily…

28.11.2020 21:48 Aktualizováno Černohorské ministerstvo zahraničí označilo srbského velvyslance v Podgorici Vladimira Božoviče za…

Británie uzavřela s Francií dohodu k migraci, brexitové jednání pokračuje

28.11.2020 21:06 Britská ministryně vnitra Priti Patelová dnes novináře ujistila, že vyjednávání mezi Británií a…

Fotbal, nebo válka? Historik vysvětluje, proč se Maradona zapsal do dějin…

28.11.2020 19:54 Aktualizováno NÁZOR - Smrt nejlepšího hráče fotbalové historie Diega Armanda Maradony vyvolala smutek i nostalgii…

Papež František jmenoval nové kardinály, poprvé je mezi nimi Afroameričan

28.11.2020 19:26 Papež František dnes ve Vatikánu jmenoval 13 nových kardinálů. Jedním z nich je washingtonský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama