Rusku hrozí destabilizace? Socioložka má obavy z dalšího vývoje

NÁZOR – Opět se ukázalo, že srpen je pro moderní Rusko problematický měsíc, tvrdí socioložka Ella Panejachová v komentáři pro server Moscow Times. Docentka z Vyšší ekonomické školy v Petrohradu připomíná, že v zemi vypukla velká politická krize poté, co došlo k bezohlednému vyloučení množství opozičních kandidátů z voleb do moskevského městského zastupitelstva, která přerostla i do jiných veřejných oblastí a vznáší vážné pochyby o samotné schopnosti Kremlu efektivně vládnout.

Úřady nemají co nabídnout

Ruští občané, které pobouřila absence vlády práva, protestují v Moskvě již týdny, ale úřady nemají co nabídnout, vyjma obušků Národní gardy, pokut, trestního stíhání účastníků demonstrací a série detencí samotných kandidátů, jejichž zjevným cílem je zbavit protesty vůdců, konstatuje docentka. Vysvětluje, že protesty ale mají horizontální strukturu a zdá se, že se pohodlně obejdou bez lídrů.

Skutečný šok ale nespočívá v tom, že ruské úřady preferují násilí a neobtěžují se hledat nápravná řešení, ale ve skutečnosti, že jim nic jiného nezbývá, soudí socioložka. Pokládá otázku, o čem by se vlastně mělo jednat, pokud by se Kreml nečekaně rozhodl postupovat konstruktivně a svolil k rozhovorům.

„Nezbývá jediná nezávislá instituce, která by se mohla ujmout role prostředníka, ani žádná politická platforma, u které by byl možný alespoň průnik zájmů,“ píše Panejachová. Deklaruje, že místem pro takovou debatu rozhodně není ruský parlament, jelikož v něm neexistuje opozice, Rada pro občanskou společnost a lidská práva zase nemá žádné pravomoci a ruské soudy byly zcela ovládnuty výkonnou mocí a nelze je brát vážně.

Odbornice se táže, zda by Kreml mohl dosadit nějaké umírněně orientované politiky. Za problém považuje to, že volby jasně ukazují, že jakékoliv spojení s úřady okamžitě ničí pověst kandidáta, který byl dříve zcela přijatelný, ale následně je vnímán voličskou skupinou, které se snaží oslovit, jako nepřítel.

„O jaké kooptaci umírněných je možné diskutovat, pokud kandidáti úřadů kandidují ve volbách v celé zemi jako nezávislí, aby se neznačili toxickou nálepkou vládnoucí strany?“ pokračuje socioložka. Naznačuje, že problém by mohly vyřešit peníze, jako při mnoha příležitostech v minulosti, ale tyto prostředky určené na utlumení nespokojenosti jsou velmi často „přerozděleny“ bez jakéhokoliv dohledu shora.

Jediným nástrojem je kladivo

Další potenciální možností je propaganda, poukazuje expertka. Deklaruje, že alternativní proputinovské demonstrace, které byly v létě zorganizovány, ovšem nepřitáhly pozornost ani těch, kteří režimu fandí.

Otázka tedy podle Panejachové zní, kde jsou nyní stoupenci Putinova režimu. „Během posledních týdnů jsme neslyšeli žádné námitky věrných Kremlu vůči požadavkům protestujících, krom vyjadřování pochopitelných obav tváří v tvář destabilizaci,“ připomíná socioložka. Dodává, že takové obavy jsou opodstatněné.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokud úřady nemají jinou odpověď na problém než obušky, stabilita je ohrožena, konstatuje docentka. Obává se, že alternativní postup zjevně není na stole a ačkoliv má ruský režim stále velký počet loajálních příznivců a ještě větší počet ruských občanů je ochoten tolerovat status quo, aby se věci nezhoršily, vypadá to, že jeho aktivní a ideologičtí stoupenci zmizeli.

Za této situace se občané, kteří s režimem nesouhlasí – byť jsou stále v menšině –, pozvolna stávají jedinou aktivní silou v Rusku zmítaném stagnací, uvádí socioložka. Připomíná, že lidé demonstrující v Moskvě jsou zpravidla vzdělaní a často jde o pacifisty a zastánce pokojných protestů schopné zůstat v klidu i pod ranami obušků.

Panejachová proto pokládá čtyři důležité otázky: Co úřady učiní, pokud zítra vypukne nová vlna nesouhlasu a začnou například stávkovat pracující, kteří mají jiné priority? Budou zbiti a uvězněni, protože Kreml nemá jinou alternativu? Co když se podobně jako v minulosti objeví v nějakém regionu separatistické hnutí? Co se stane, pokud dojde k události, která je momentálně nepředstavitelná?

„Pokud je kladivo vaším jediným nástrojem, každý problém se jeví jako hřebík,“ uzavírá docentka.

Související

Více souvisejících

Rusko Demonstrace v Rusku

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy