Ruský historik Sokolov stanul před soudem, dle žaloby rozčtvrtil partnerku

U soudu v Petrohradu dnes začal proces s historikem Olegem Sokolovem, který je obžalován z vraždy a rozčtvrcení své partnerky. Zločin rozvířil v Rusku debaty o beztrestnosti pachatelů domácího násilí, napsala agentura AFP.

Vražda, ilustrační foto
doporučujeme

Vzhledem k omezením majícím bránit šíření koronaviru vstoupil Sokolov do klece v soudní síni, v Rusku obvykle vyhrazené pro obžalované, s rouškou a v rukavicích. Zakrytou tvář měli i další účastníci. Soud byl kvůli pandemii několikrát odročen - a dnes začal s vyloučením veřejnosti. Celý proces byl nicméně vysílán v přímém přenosu na internetu.

Ruského historika a odborníka na napoleonskou epochu Sokolova loni 10. listopadu zadržela v Petrohradu policejní hlídka poté, co opilý spadl do řeky Mojky a hlídka poté v jeho batohu našla ženské ruce. V historikově bytě policisté nalezli i zbytek těla. Třiašedesátiletý Sokolov se při výslechu k vraždě přiznal. Se svou čtyřiadvacetiletou partnerkou a bývalou studentkou Anastasií Ješčenkovou se prý pohádal a v afektu ji zabil. Z jejího těla potom odřezal hlavu, ruce a nohy. Údajně měl v plánu se těla zbavit a pak v kostýmu Napoleona veřejně spáchat sebevraždu.

Historik se francouzským vojevůdcem a císařem odborně zabýval, stejně jako jeho partnerka. Společně s Ješčenkovou vydali několik odborných článků, Sokolov o Napoleonovi napsal několik knih a jako expert působil při natáčení několika filmů i při rekonstrukcích napoleonských bitev. Přednášel také na francouzských univerzitách včetně pařížské Sorbonny.

Obhájce Alexandr Počujev nyní nastínil novou linii obrany svého klienta: Sokolov se prý stal obětí manipulací a štvanice od třetích osob, které vyvolaly konflikt s partnerkou. Advokátka pozůstalých nicméně agentuře Interfax řekla, že tuto tezi pokládá za neudržitelnou a za pouhý pokus obhajoby svalit vinu za zločin na jakési třetí osoby.

Podle médií si už v roce 2008 jedna petrohradská studentka stěžovala univerzitě, že ji Sokolov přivázal k židli, udeřil do tváře a vyhrožoval ocejchováním rozžhaveným železem, protože jej chtěla opustit. Renomovaná univerzita žádné kroky vůči historikovi nepodnikla.

Zločin vyvolal velký ohlas v zemi, která v roce 2017 za podpory prezidenta Vladimira Putina učinila domácí násilí ve většině případů beztrestným. Podle aktivistek násilí v rodině či od partnera každý rok čelí skoro 16,5 milionu Rusek, připomněla AFP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 13:49 Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory…

12.07.2020 12:10 Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma…

Má Rusko koronakrizi za sebou? Existuje podezření z falšování statistik

12.07.2020 11:40 Rozvolňování ruských restriktivních opatření v souvislosti s bojem proti epidemii koronaviru se…

Rusko má přes 727 tisíc nakažených, koronaviru podlehlo dalších 130 lidí

12.07.2020 11:20 Rusko dnes oznámilo 6615 nových případů nákazy koronavirem a 130 mrtvých v souvislosti s nemocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy