Ruský soud udělil tresty vězení v údajně vykonstruované kauze

Moskevský soud dnes odsoudil sedm mladých Rusů a Rusek "za extremismus" k trestům až k sedmi letům vězení v kontroverzním případu. Všechny obžalované soud na základě informací agentů tajných služeb shledal vinnými z vytvoření "extremistické organizace". Obhájci a ochránci lidských práv považují případ za zcela vykonstruovaný, uvedla agentura AFP.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Soud poslal tři obžalované na šest, šest a půl a sedm let za mříže. Čtyři zbývající vyvázli podmíněnými tresty.

Nikdo z odsouzených se k vině nepřiznal a obhajoba se hodlá odvolat, napsal list Kommersant na svém webu. Dnešní verdikt zakazuje všem odsouzeným pět let publikovat na internetu.

Odsouzení podle vyšetřovatelů kvůli uchopení moci po státním převratu vytvořili organizaci nazvanou Novoje veličije (Nový majestát) s cílem obnovit dávnou slávu Ruska a poskytli finance na výcvik v zacházení se střelnými zbraněmi.

Obžalovaní tvrdí, že se chytili do pasti: sami agenti bezpečnostních služeb je povzbuzovali, aby vytvořili organizaci, sepsali její stanovy a financovali střelecký výcvik. Podle obžalovaných organizaci založil a stanovy sepsal policejní provokatér, který u soudu vystupoval jako svědek.

Zatčení dvou nejmladších členek skupiny, tehdy sedmnáctileté Anny Pavlikovové a devatenáctileté Mariji Dubovikové, vyvolalo v létě před dvěma lety velké protesty, které si vynutily jejich propuštění do domácího vězení. Členové skupiny, kteří zůstali ve vazbě, tvrdili, že policie je bitím a mučením nutila přiznat vinu.

Ještě před vynesením verdiktu jeden z přívrženců obžalovaných v převleku za policistu "podřezal" před sídlem soudu figurínu ztělesňující politického vězně v názorné kritice "státu, který si žádá krev", poznamenala AFP. Připomněla, že v Rusku v posledních letech přibylo případů, kdy různé politické skupiny a zejména mladí lidé čelím obvinění z terorismu nebo extremismu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko Navalnému zmrazilo bankovní účty, uvedla mluvčí opozičníka

24.09.2020 17:59 Ruskému kritikovi Kremlu Alexeji Navalnému, který přežil nedávný pokus o otrávení nervově…

Švýcarsko uvalilo karanténu na 2500 elitních studentů. Kvůli jejich…

24.09.2020 17:29 Aktualizováno Švýcarské úřady nařídily karanténu 2500 studentů prestižní Hotelové školy v Lausanne. Učinily tak…

V Itálii ukradli relikvii s krví papeže Jana Pavla II.

24.09.2020 15:52 V italské Umbrii ukradli relikvii, která obsahovala krev papeže Jana Pavla II. S odvoláním na…

Tribunál pro zločiny v Kosovu zatkl prvního obviněného

24.09.2020 15:28 Zvláštní tribunál v Haagu pro válečné zločiny v Kosovu uvedl, že na žádost prokuratury byl dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama