Ruští poslanci schválili obnovení záchytek

Ruští poslanci dnes v závěrečném čtení schválili návrhy dvou zákonů, které mají umožnit obnovení sítě záchytek v regionech. Uvedla to agentura Interfax. Záchytky zanikly před lety po skandálech vyvolaných případy brutálního zacházení s opilci v těchto zařízeních.

Alkohol, ilustrační foto
doporučujeme

Zákony, které formálně ještě budou schvalovat ruští senátoři a podepisovat prezident, umožní regionálním a místním úřadům vytvářet záchytky jako zdravotnická i nezdravotnická zařízení v partnerství se soukromými firmami. Současně policisté získají oporu v zákoně, aby do těchto zařízení umisťovali opilé osoby. Nové normy mají platit od Nového roku.

Jeden ze zákonů poskytuje místním úřadům pravomoci k zorganizování nezdravotnické pomoci občanům, kteří se nacházejí pod vlivem alkoholu či drog, ale nepotřebují lékařskou pomoc. Další pravidla mají být upřesněna ve spolupráci s ministerstvy vnitra, zdravotnictví a práce.

Autoři návrhu podle Interfaxu pokládali za nepřijatelné, aby tato zařízení byla financována ze zdravotního pojištění, protože by to mohlo vést k neúčelnému vynakládání peněz ze státního rozpočtu, a proto předpokládají partnerství se soukromým sektorem. Zákon také dovoluje přikročit k lékařskému vyšetření a udělení pomoci i bez souhlasu podnapilých pacientů.

Druhý zákon uděluje policistům právo dopravovat opilé Rusy i do specializovaných nezdravotnických zařízení, aby se o ně postarala. V současnosti strážci zákona smějí dopravit opilce jen do zdravotnických zařízení, přestože "lidé ve stavu opilosti často nejen nepotřebují lékařskou pomoc, ale mohou lékaře ohrozit", jak vysvětlili předkladatelé.

Systém záchytek začal vznikat v Sovětském svazu od roku 1931. Původně šlo o zdravotnická zařízení, ale už na jaře 1940 záchytky přešly pod pravomoc ministerstva vnitra. V únoru 2010 tehdejší prezident Dmitrij Medveděv nařídil předat záchytky ministerstvu zdravotnictví. Ale nový systém nevznikl, zatímco dosavadní zanikl, připomněl Interfax s tím, že každým rokem umrznou a zemřou podchlazením tisíce namol opilých lidí.

Zákonodárci při předkládání návrhů argumentovali také růstem kriminality pod vlivem alkoholu po zrušení záchytek, jakož i poklesem "opilecké zločinnosti" v regionech, kde záchytky znovu vytvořili vlastními silami.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský soud poslal Navalného na 30 dní do vazby

18.01.2021 21:44 Aktualizováno Ruský soud dnes poslal opozičního předáka Alexeje Navalného na 30 dní do vazby, oznámil jeho…

Údaje z britské policejní databáze zmizely kvůli lidské chybě

18.01.2021 21:13 Z databáze britské policie zmizelo až 400.000 záznamů, na vině je lidská chyba. Řekl to dnes v…

Lavrov: Moskva je připravena prodloužit smlouvu START 3

18.01.2021 16:56 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Moskva je připravena se rychle domluvit s nově…

WHO: Svět se v distribuci vakcín ocitá na prahu morálního selhání

18.01.2021 14:13 Svět se v distribuci vakcín proti covidu-19 ocitá na prahu katastrofálního morálního selhání. Dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama